Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co dalej z rewitalizacją Rudnej 1? - czyli Pan Naczelnik zapomniał!

Miała ruszyć w 2005 roku, potem mówiono w 2006. Na zebraniu przedwyborczym na osiedlu Rudna 1 w ubiegłym roku Prezydent Górski zapewniał, że ruszy w 2007. Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej i zadzwoniłem w czwartek 16 marca do Naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej p. Frugalskiego z prośbą o informację na ten temat. Usłyszałem wiele słów na temat trudności w uzyskanie środków pomocowych na ten cel i zapewnienie, iż pracuje nad nową koncepcję. Żadnych szczegółów.Poprosiłem o informację na piśmie. Miałem ją dostać w piątek 17 marca. Ponieważ jej nie dostałem w poniedziałek 19 marca zadzwoniłem do WPG ponownie. Była narada Wydziału. Poprosiłem o kontakt. Za chwilę oddzwonił do mnie p. Naczelnik, który tym razem obiecał, że dostanę odpowiedź do czwartku. Dzisiaj mamy piętek, 23 marca...Oczywiście, postanowiłem zdobyć też informację z innych źródeł. W dniu 19 marca było zebranie Wspólnoty Samorządowej. Ponieważ nie mogłem w nim uczestniczyć, zadzwoniłem rano w tym dniu do p. Kierownik, żeby porozmawiać na różne tematy dotyczące osiedla. Poruszyłem temat rewitalizacji Rudnej 1. Dowiedziałem się, że rzeczywiście są trudności w pozyskaniu środków unijnych, jednak wg informacji z MZZL dwie prywatne firmy złożyły ofertę, dotyczącą rewitalizacji osiedla. Firmy te chcą dokonać uciełkownienia i termomodernizacji całego osiedla w zamian za uzyskanie możliwości podwyższenia budynków i sprzedaży uzyskanych w ten sposób dodatkowych mieszkań. Może to jest jakiś sposób, żeby ruszyć z miejsca, pomyślałem.Postanowiłem temat drążyć dalej. Zwróciłem się z pytaniem do radnego z mojej dzielnicy p. Arkadiusza Chęcińskiego. Tutaj reakcja była o wiele szybsza. Już w tym samym dniu dowiedziałem się od niego, że sprawa jest raczej dość odległa. W tym roku rewitalizacja na pewno się nie zacznie.Nie napawa to zbytnim optymizmem. Jako mieszkaniec osiedla od kilkudziesięciu lat i jednocześnie właściciel mieszkania, chciałbym wiedzieć o dalszych planach miasta. Od tej wiedzy uzależnione są przecież inne decyzje: czy robić remont instalacji wodno-kanalizacyjnej, która się sypie, czy zmieniać ogrzewanie, które jest zbyt drogie, czy malować mieszkanie? Sądzę, że na te pytania powinienem znać odpowiedż.Dzisiaj mamy 23 maja 2007 r.


Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 22/05/2007
Komentarze
#1 | jolka dnia 28.05.2009 15:20
czy ulica niepodległości też bedzie rewitalizowana? niech ktos odpowie na moje pytanie bardzo prosze
#2 | mieszkanka dnia 18.06.2007 08:12
Panie Piotrze Pan ciagle walczy o rewitalizacjię Rudnej a tym czasem w innych miastach po prosu zamienia się stare komunalne na nowe.
Ponieżej przyklad z pobliskiego Krakowa


"Mieszkania z konkursu


Każdy zainteresowany będzie musiał zaproponować stawkę czynszu, przy czym nie może być ona niższa od 4 zł i 42 groszy za metr kwadratowy

To będzie jedyna taka możliwość zamiany mieszkania, przynajmniej w tym roku - ze starego, gorszego, na nowe, lepsze; pod warunkiem, że jest się komunalnym lokatorem; a tych są jeszcze tysiące.

Przy ulicy Magnolii trwa budowa pięciu gminnych budynków. Będzie w nich w sumie około 80 mieszkań. - Powinny być gotowe we wrześniu, a do połowy września będziemy przyjmowali oferty od osób zainteresowanych zamieszkaniem w nich - powiedziano nam w Wydziale Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Krakowa.

W niewielkich, czterokondygnacyjnych blokach będą dwupokojowe mieszkania z kuchnią - jedna grupa o powierzchni 43 - 45 metrów kwadratowych, druga o 10 metrów większa (jest tam możliwość wygospodarowania jeszcze trzeciego pokoju).

- Będą tam mogły zamieszkać osoby zakwalifikowane według ściśle określonych zasad - zastrzegają przedstawiciele magistratu. Niewątpliwie kryteria wynikają nie tylko z tego, że są to bloki o przyzwoitym standardzie, a nie mieszkania socjalne, ale jednym z głównych powodów jest to, by pokazać okolicznym mieszkańcom, że nie "tworzy się komunalnego getta"; gdy przygotowywano się do budowy gminnych bloków - wywoływało to duże protesty, gdyż były (i z pewnością jeszcze są) obawy, że ściągną tam uciążliwi lokatorzy.

Określono więc właśnie "zasady i tryb przeprowadzenia dobrowolnych zamian lokali wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy" na lokale m.in. w nowo wybudowanych budynkach.

Zamiany, bo one wchodzą w grę, dotyczyć będą wyłącznie lokali wchodzących w skład tzw. zasobu mieszkaniowego gminy, co oznacza, że można będzie się starać o zamianę dotychczasowego lokum na nowe - przy ulicy Magnolii, ale tylko wtedy, gdy teraz zajmuje się również mieszkanie w pełni komunalne. Wszystko przeprowadzane będzie w trybie konkursu ofert.

W konkursie - jak podano - mogą wziąć udział najemcy "samodzielnych lokali mieszkalnych stanowiących zasób mieszkaniowy gminy". Nie mogą oni mieć zaległości w opłatach czynszowych w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia oferty, muszą natomiast wykazać się pozytywną opinią administratora w sprawie przestrzegania regulaminu porządku domowego, mieć średni miesięczny dochód przekraczający 170 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie jednoosobowym i 120 proc. najniższej emerytury w gospodarstwie wieloosobowym w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia oferty; nie mogą też mieć tytułu prawnego do innego lokalu położonego na terenie Krakowa lub pobliskiej miejscowości, wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego gminy Kraków (dotyczy również małżonka).

Do konkursu ofert nie mogą przystąpić najemcy gminnych mieszkań położonych m.in. w budynkach placówek oświatowych, kulturalnych, służby zdrowia i pomocy społecznej; wybudowanych, kupionych lub wyremontowane za środki miasta po 1 stycznia 1990 r., stanowiących własność spółek z udziałem gminy, położonych w budynkach wyłączonych z możliwości ponownego używania.

Co najważniejsze każdy zainteresowany będzie musiał zaproponować stawkę czynszu, przy czym nie może być ona niższa od 4 zł i 42 groszy za metr kwadratowy. Jednak nawet najwyższa stawka nie musi oznaczać przeprowadzki na ul. Magnolii. Zastrzeżono, że komisja może odrzucić oferty w przypadku, gdy "zamiana lokalu dotychczas zajmowanego przez oferenta nie leży w interesie gminy, w szczególności ze względu na stan techniczny lokalu". W przypadku zaproponowania takiej samej stawki czynszu za lokal przez więcej niż jedną osobę, o kolejności umieszczenia na liście zdecyduje większa powierzchnia lokalu komunalnego przekazywanego do dyspozycji gminy.

Przy ul. Magnolii ma stanąć w sumie 9 komunalnych bloków - kolejne będą być może w przyszłym roku i lokatorzy prawdopodobnie będą kompletowani w taki sam sposób. (J. ŚW)

#3 | Jerzy S. dnia 06.06.2007 21:31
Na te informacje i zapytanie Panie Piotrze nie reaguje również Rzecznik Prasowy Urzędu. Mam wrażenie, że to on jest odpowiedzialny za zachowanie Naczelnika Frugalskiego, za jego brak reakcji.
#4 | anonim dnia 28.05.2007 15:28
Może tak, a może nie?
#5 | mieszkanka dnia 28.05.2007 09:38
Panie Piotrze podobno radni na XII Sesji Rady Miejskiej przyjęli "Strategię Rozwoju Miasta Sosnowca do 2020r" może ujęli tam też rewitalizacje osiedla.
Ponadto radni powołali przewodniczacego Komisji Spraw Obywatelskich Administracji oraz Inwentaryzacji Menia Komunalnego. Więc jak już zinwetaryzują mienie komunalne zobaczą w jakim jest stanie to chyba podejmą jakieś działania ciekawe tylko czy informacje co jest w tej Strategi miasta i co bedzie robić rzeczona komisja będą dostępne dla mieszkańców , może uda się dowiedzieć coś więcej.
#6 | Piotr Dudała dnia 27.05.2007 09:13
Jeszcze jedno. Przykładem tego, co grozi osiedlu Rudna 1 w przypadku dalszego "zagęszczenia" jest przebudowa ul. Narcyzów. Z ładnej ulicy zrobiono plac z betonowej kostki, na którym jest jedno drzewko (słownie). Widok jest porażający! Niestety taki dziełka wychodzą spod rąk miejskich urbanistów. Tak już się jednak na świecie nie buduje. Poza spełnieniem określonych funkcji, ma być jeszcze ładnie, bo tam mieszkają ludzie. Gdyby uwzględnione na tym obecnym placu parkingowym, jakim jest ulica Narcyzów, małą architekturę, tak jak np. na ul. Armii Ludowej, to rozumiem. Jednak zrobiono kolejnego betenowego potworka, który jest absolutnie nie do zaakceptowania.
#7 | Piotr Dudała dnia 27.05.2007 08:23
Menele też ludzie, powinni mieć jakieś ławki i kawałek skwerka. Samo przeganianie tu nic nie da. To co jest dziś to jest jedna ruina i zgliszcza. Pogłębia to obraz nędzy i rozpaczy. Ławki tam nie wymieniano od lat, o zieleni nie wspomnę. Nie wiem też, czym nasi menele z Rudnej 1 są gorsi od tych np. z Milowic lub ze Śródmieścia? Tamci mają przyzwoite place i parki z ławkami. Powinno się przede wszystkim zlkikwidować ten betonowy plac po dawnym placu zabaw dla dzieci. W jego miejsce powinien powstać mały ryneczek z drzewkami, klombami, ławkami, a może fontanną. Zamiast "Plac La Menel" (nazwy, która funkcjonuję obecnie) proponują już całkiem serio Plac im prof. Michała Reichera, wybitnego naukowca z Sosnowca, współtwórcę podręcznika z anatomii. Obok przy ul. Narcyzów i Piwnika Ponurego są budynki Wydziału Farmacji świetnie więc by korespondował. Mimo że moje propozycje nazw nie spotykają się ze zrozumieniem, a właściwie większość jest zupełnie ignorowana, to nie pozostaje mi nic, jak próbować dalej. Próbować zawsze trzeba!.
#8 | Zen dnia 26.05.2007 19:52
Na osiedlu Rudna 1 na wysokości ul. Niepodległości nr 10!
#9 | ziuta dnia 26.05.2007 19:49
A gdzie jest Plac La Menel?
#10 | Jarek dnia 26.05.2007 17:01
Z tym osiedlem jest tak, jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi na pewno o pieniądze!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney