Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


XLV Dni Ziemi Siewierskiej

W pierwszy czerwcowy weekend po raz czterdziesty piąty Miasto i Gmina Siewierz obchodziła swoje święto otrzymania praw miejskich w 1962 roku. Pomimo często gromadzących się „ciemnych chmur” w okolicach błoni przy Zamku Siewierskim i od czasu do czasu padającego deszczu, wszystkie przewidziane występy i koncerty oraz atrakcje tegorocznych Dni Ziemi Siewierskiej odbyły się przy wiernej, niezawodnej i zawsze licznie zgromadzonej publiczności, która pomimo „pogody w kratkę”, nie uznała jej za argument, aby nie warto było wybrać się rodzinnie i gromadnie na święto swojego miasta.W sobotę (2 czerwca) obchody święta miasta zainaugurowane zostały kolorowym, barwnym korowodem Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, przy akompaniamencie 4 Orkiestr Dętych z Siewierza, Brudzowic, Wojkowic Kościelnych i Żelisławic, w asyście żaków z miejscowego liceum ogólnokształcącego i przedstawicieli lokalnych władz samorządowych na czele z Burmistrzem Zdzisławem Banasiem, Zastępcą Burmistrza Tomaszem Sadłoniem, Przewodniczącą Rady Miejskiej w Siewierzu Barbarą Bochenek i Dyrektorem Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu Henrykiem Wysockim oraz goszczącą w Siewierzu delegacją zaprzyjaźnionego miasta partnerskiego Edeleny na Węgrzech, reprezentowanym przez jego Prezydenta Oszkara Molnara.


Sobotni program artystyczny obejmował występy przedszkolaków, młodzieży gimnazjalnej i licealnej, zespołu pieśni i tańca ludowego oraz grupy tańca nowoczesnego, działających przy tut. domu kultury, a także Kół Gospodyń Wiejskich i nowopowstałego zespołu wokalnego przy Związku Emerytów i Rencistów w Siewierzu, dla którego ten występ był pierwszą prezentacją artystyczną przed tak liczną publicznością, nieszczędzącą gromkich braw i wyrażanego aplauzu za pięknie wykonany żywy repertuar.


Gwiazdą pierwszego dnia była MONA LISA. Po koncercie tej znanej i lubianej artystki, rodowitej Siewierzanki, wystąpił zespół BRACIA. Zespół ten po koncercie w Siewierzu, gościć będzie na deskach scenicznych Sopotu – Top Trendy Festiwal, a później w Opolu, a więc można by uznać, że był to inauguracyjny koncert Piotra i Wojciecha Cugowskich przed czekającymi ich ważnymi wydarzeniami artystycznymi, gdzie „głosy” z Siewierza też będą bardzo ważne, o co sami zresztą serdecznie prosili publiczność i swoich fanów. Koncert zwieńczony został fajerwerkami.Drugi dzień wspólnej zabawy upłynął w charakterze historyczny z udziałem Bractw i Chorągwi Rycerskich z Żarek, Czerwionki k/Gliwic i Siewierza. Pokazom walk rycerskich i tańcom dawnym towarzyszyły kiermasze z orężem rycerskim, konkursy i zabawy zręcznościowe dla dzieci i dorosłych. Można było własnoręcznie wybić monetę siewierską z wizerunkiem księcia biskupa Kajetana Sołtysa, a także „ulepić” własny garnek u garncarza, zabierając go sobie na własność do domu i nie płacąc za niego ani grosika. Po godzinie 18.00 została stoczona bitwa pod zamkiem ze spaleniem osady, której towarzyszyły huki odstrzałów z armaty i hakownic.


W oczekiwaniu na główną atrakcję niedzielnego wieczoru swoje popisy taneczne przed sceną na „zielonej trawie” zaprezentował Zespół Tańca Dawnego z Chorągwi Rycerstwa Księstwa Siewierskiego. Przeprowadzony został również konkurs z zagadkami muzycznymi, gdzie wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i upominki od organizatorów imprezy. Dokładnie o godz. 20.00 rozpoczął się koncert muzyki i tańca w klimatach szkockich i irlandzkich, w którym wystąpili zespół „STONEHENGE”, grupa tańca irlandzkiego ELLORIEN i Mistrzowie Europy w stepie irlandzkim - rewelacyjni: Dorota Czajkowska i Michał Piotrowski, dla występu których brawom i okrzykom „jeszcze, jeszcze, jeszcze...” nie było końca.


Tak pierwszy, jak i drugi dzień obchodów święta naszego miasta, z momentem wyczerpania programu do ostatniego jego punktu - „tradycyjnie zakończyła” ulewa z nieba, która już w tym momencie nie mogła spłatać organizatorom i widzom żadnego figla...
Opracowanie: mgr Henryk Wysocki. www.siewierz.plAutor: Redakcja | 07/06/2007
Komentarze
#1 | luka22 dnia 07.05.2009 08:04
kiedś w dawnych latach wszystkie dzisiejsze większe miasta typu Sosnowiec, Dabrowa Górnicza, Będzin, itp. nie istniały, albo były zwykłymi wiochami - "dziurkami", które to podlegały administracyjnie pod Księstwo Siewierskie, a póżniej pod gminę siewiersko - olkuską.
Za czasów biskupa Zygmunta Oleśnickiego księcia siewierskiego, Księstwo Siewierskie posiadało własne wojsko, biło własne monety i posiadało autonomię dzięki, której przekształciło się w odrębne państwo nie zależne od Korony i Czech.
Natomiast Ziemia Siewierska nosiła dawniej miano
Nowego Śląska.
I na koniec Siewierz ma bogatszą historię od nie jednej pseudo metropoli w Polsce, Zagłębiu i Śląsku.
Napisał: mściwy, zapatrzony w siebie, pieniądze, chaułpe i samochud tubylec rodem z Siewierza, który nienawidzi zamiejscowych i obcych no chyba, że mają kasę, chałupe i samochud.
#2 | anonim dnia 12.06.2007 11:49
ale dwieście lat temu:-)))))
#3 | max dnia 12.06.2007 11:16
Jest również świadomość istnienia ziemi siewierskiej, która była przecież tworem administracyjnym, gospodarczym i politycznym.
#4 | @max dnia 11.06.2007 18:53
Istnieje świadomość istnienia Zagłębia, Muzeum Zagłębia, Teatr Zagłębia, Pałac Kultury Zagłębia, gazeta Wiadomości Zagłębia, Dni Zagłębia, Zagłębie Sosnowiec, Strategia Zagłębia Dąbrowskiego, istnieje Agencja Rozwoju Lokalnego, Diecezja Sosnowiecka, okręg wyborczy, Diecezja Sosnowiecka, Sybregion Sosnowiecki NUTS, itd. Coś istnieje, naprawdę!
#5 | max dnia 11.06.2007 15:47
Drogi Olto Zagłębie jako region, też oficjalnie nie istnieje. A jednak wszystkim się wydaje, ze nic się nie zmieniło. Czy komuś to przeszkadza?
#6 | Leon dnia 11.06.2007 07:00
Panie magistrze Wysocki jest to 45 lecie nadania praw miejskich i dlatego mogą to być tylko Dni Siewierza. Ziemia Siewierska to nazwa historycznej krainy, która ma prawie 800 lat, a nie 45. Wprowadzanie zamętu nikomu nie służy. Przestań Pan się wygłupiać!
#7 | Walentyna dnia 10.06.2007 20:41
Od Siewierza jechał wóz , malowane panny wiózł...
#8 | Sosna dnia 09.06.2007 23:03
Pogoń pozdrawia :-)
#9 | kazik dnia 09.06.2007 19:23
ktoś tu czuje się księciem?:-)
#10 | anonim dnia 09.06.2007 13:57
ziemia milowicka wita!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney