Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


CBOS: 31 proc. Polaków nie chce pomagać innym

"Gazeta Wyborcza" poinformowała, iż CBOS przeprowadził badanie, z którego wynika, że 61 proc. Polaków uważa, że w dzisiejszych czasach trzeba być bardziej wrażliwym i gotowym do pomocy innym ludziom, natomiast prawie co trzeci ankietowany (31 proc.) twierdzi, że należy koncentrować się na walce o swoje sprawy, nie zważając na innych.Z badania wynika, że im częściej badani uczestniczą oni w praktykach religijnych, tym wyższe poparcie dla idei umacniania solidarności międzyludzkiej. Np. wśród niepraktykujących, wartości prospołeczne popiera tylko co drugi badany (48 proc.), a indywidualistyczne - ponad dwie piąte (42 proc.).Poglądy w tej sprawie zależą również od płci badanych – mężczyźni częściej niż kobiety przejawiają podejście indywidualistyczne.


Wysoka jest również wiara Polaków w skuteczność wspólnego działania na rzecz społeczności lokalnej. 63 proc. ankietowanych uważa, że ludzie tacy jak oni działając wspólnie z innymi są w stanie rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi, miasta lub pomóc osobom potrzebującym. Natomiast poczucie bezradności obywatelskiej cechuje jedną czwartą badanych (26 proc.).


Spore znaczenie dla wygłaszanych poglądów ma status społeczno-ekonomiczny badanych. Im wyższa pozycja zawodowa, im lepsze wykształcenie, warunki materialne i dochody, tym statystycznie częstsze przekonanie, że działając wspólnie z innymi można przyczynić się do rozwiązania niektórych problemów swojej społeczności lokalnej lub osób potrzebujących.


Natomiast gorsze położenie społeczne sprzyja na ogół poczuciu bezradności obywatelskiej. Cechuje ono przede wszystkim robotników niewykwalifikowanych (53 proc.), ale także - choć w mniejszym stopniu - robotników wykwalifikowanych oraz bezrobotnych (po 34 proc.) oraz badanych żyjących w złych warunkach materialnych (33 proc.).


Wyjątkiem od powyższej prawidłowości są rolnicy, z których (mimo stosunkowo niskiego statusu społeczno-zawodowego) aż w 75 % jest przekonanych o skuteczności wspólnego działania na rzecz swego środowiska.


Badanie przeprowadzono w dniach od 6 do 9 stycznia 2006 r., na próbie 1007 dorosłych Polaków.Artykuł wywołał sporo komentarzy na forum GW. Wiele z nich na pewno budziło uczucia ambiwalentne. Pozwolę sobie przytoczyć kilka z nich (poprawiłem jedynie ortografię)

 „...w praktyce ludzie nadużywają cudzej dobroci. Według mnie do zabezpieczenia siebie i/lub swojej rodziny służą ubezpieczenia. Czy ktoś je wykupuje to już jego sprawa, jeśli jednak tego nie robi, nie powinien żebrać pomocy od innych.” (otomek)

 „...na co dzień nie mam ochoty pomagać leniom i cwaniakom. A na to przeważnie idą moje podatki.” (komorka25)

 „Może żyję w innej Polsce, może znam niewłaściwych ludzi, ale z tego, co widzę, to im ktoś ma więcej pieniędzy, tym bardziej ma w d... innych ludzi, izoluje się od reszty społeczeństwa, zamyka w osiedlach za murami, swoja posesje ogradza drutem kolczastym itp. Bogaty uważa, ze każdy biedny człowiek jest leniwy i głupi, wiec po co mu pomagać. Najbardziej życzliwi i skorzy do pomocy są natomiast zwykli, uczciwi, a wiec najczęściej biedni ludzie.” (autumn_mist)

 „Rzadko uczciwi. Biedny chętniej ukradnie, nie zapłaci podatku itp. - bo wychodzi z założenia, że on nie musi, bo ma mało pieniędzy.” (lmblmb)
Ciekaw jestem jakie jest Wasze zdanie na ten temat. Wasze, tj. czytelników tego forum...
Autor: Jerzy Cholewa | 30/01/2006
Komentarze
#1 | Olcia dnia 22.11.2006 14:35
Mam nadzieje że ludzi , którzy pomagac będą bezinteresownie bedzie coraz wiecej :-) iz pisząc prace z polskiego ten temat porósz mnie i moja wyobraznie ;-PP z czego się bardzo ciesze teraz zaóważam tych którzy cierpią i jest im żle :-(( pomagajcie i wy :-)) z góry dziękuje :-))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney