Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


No comments!

"Mamy bardzo porządnych ludzi wyznających poglądy lewicowe, jak i prawicowców, o których nie da się powiedzieć zbyt wiele dobrego" - ks. dr Paweł Brańka, filozof religii, diecezjalny duszpasterz młodzieży. źr.: Tygodnik Powszechny kilknij tu
Autor: Redakcja | 19/06/2007
Komentarze
#1 | bujają się na kruchych resorach dnia 25.06.2007 10:25
zakłamanie kacyków sld to "Dańca reality show"-dodać należałoby do towarzyszy sp-kę Jarząbek-Stępniak z osiedla "złotych rybek"
#2 | Resor dnia 23.06.2007 08:00
Obłuda, obłuda, obłuda!
#3 | Papa dnia 21.06.2007 16:10
"Bozia i towarzysze".

Niedziela, 2 kwietnia. Stolica Czerwonego Zagłębia - Sosnowiec. Była ostoja komuny. Tego dnia miasto Żyje tylko obchodami pierwszej rocznicy śmierci papieża. Powszechne modły, msza, droga krzyżowa. Marszruta procesji: ks. Jerzego Popiełuszki, Dworska, Braci Mieroszewskich, 11 Listopada. Do niesienia krzyża wyznaczony kwiat obywateli miasta. Wybierano ich tak, by reprezentowali górników, hutników, kolejarzy, młodzież, mężczyzn, kobiety i duchowieństwo. Nie ma wśród nich przedstawicieli bezrobotnych, choć stanowią oni 20 proc. mieszkańców Sosnowca. Potem jeszcze apel jasnogórski i przygotowana dla uczestników prezentacja zagospodarowania niedawnych pastwisk zwanych obecnie placem Papieskim. Lewicowe władze Sosnowca dbają o to by mieszkańcy miasta mieli na codzień Jana Pawła II, i to w wielu postaciach.

W Sosnowcu jest szpital polskiego papieża, jego przybranym imieniem nazwano także rondo, ulicę, dom dla młodzieży, poświecono mu tablicę pamiątkową, ma jeden pomnik, jego istnienie przypomina też wieki krzyż. Wszystko to robią komuchy rządzący Sosnowcem od 10 lat. Świecka władza i pasterze duchowi w Sosnowcu doskonale ze sobą koegzystują. Tak dobrze, że prawicowców szlag trafia.

- W sosnowieckich kościołach już nie ma dla nas miejsca - żali się w gronie znajomych lokalny lider prawicy, nazwisko do wiadomości redakcji. - Dlatego, że wszystkie ławki w kościele obsiadły komuchy.

Za czas jakiś Sosnowiec wzbogaci się o jeszcze jeden pomnik Jana Pawła II. Pomnik swoim ogromem przyćmi wszystkich innych papieży z brązu bądź z kamienia, którzy zdobiąnasz kraj. Na placu Papieskim stanie postument. Na nim zostanie postawiona barka z żaglem. Dopiero na tej barce będzie pomnikowy papież. Sam żagiel ma mierzyć 24 metry wysokości Powstał już społeczny komitet budowy pomnika i zaraz został zasilony dotacją samorządową. Komitet społeczny jest tylko z nazwy, gdyż został powołany decyzją nr 137 prezydenta Sosnowca z 2 listopada 2005 r. W decyzji wymieniony jest skład komitetu. Z nazwiska wyszczególnieni są też odpowiedni naczelnicy wydziałów magistratu, którzy mają udzielaćpomocy w realizacji zadań statutowych komitetu.

Do komitetu trafili zaufani działacze SLD w Sosnowcu. Wymieniamy trzech najważniejszych i najbardziej charakterystycznych: Bogusław Kabała, Tomasz Bańbuła i Andrzej Równicki. Początkowo komitetem rządzićmiał Kabała, uznano jednak, że obciach byłby zbyt duży. Jest więc tylko szarą eminencją; w rzeczywistości to on pociąga za sznurki. Panowie ci wyróżniają się aktywnym stosunkiem do Kościoła. Teraz biegają na każdą mszę, ale przed zmianą ustroju było wręcz przeciwnie.

Zwalczali Kościół, każdy na miarę możliwości. Równicki, obecnie naczelnik wydziału kultury urzędu miasta, w PRL był dyrektorem technikum hutniczo-mechanicznego. Bańbuła, były przewodniczący rady miasta, był ostatnim sekretarzem Komitetu Miejskiego PZPR w Sosnowcu. Kabała, obecnie przewodniczący rady miasta, w PRL był sekretarzem propagandy oraz członkiem egzekutywy Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Katowicach. Wówczas wyjątkowo aktywny przeciwnik kleru. Będąc dyrektorem Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Sosnowcu przeszkadzał w organizowaniu spotkań oazowych dla młodzieży, osobiście przeprowadzał rozmowy _z rodzicami tych uczniów, których podejrzewał o nazbyt religijne skłonności.

- Oni teraz są stałymi bywalcami wszystkich kościelnych uroczystości - mówi KG., działacz SLD w Sosnowcu. - Tak się obcykali, że śpiewają pieśni intonowane przez księży bez zaglądania do książeczki do nabożeństwa. Idealnie wiedzą, kiedy powstać, a kiedy uklęknąć.

Nic dziwnego, że prawica płacze ze wściekłości. Zastanawia się, kto do kogo biega po prośbie: świeccy do duchownych czy duchowni do świeckich. W Internecie kolportują pogląd na ten temat: "Udział księży z Zagórza w komitecie świadczy o ich służebnej roli i pewnej dyspozycyjności w stosunku do prezydenta."(...)

Tygodnik NIE nr 14 z dnia 6 kwietnia 2006 r.
#4 | @Lotnik dnia 21.06.2007 14:59
Trzeba brać przykład z koscioła sosnowieckiego, on widzi w lewicy tylko samo dobro. Wielu rzeczy zaś nie widzi, właśnie tych złych, które wcale nie są tylko błędami przeszłości, czego przykładem było rządy Leszka Milera. Przecież nikt inny, jak związany z naszym miastem Andrzej Szarawarski i Ireneusz Sekuła wymieniani są przy okazji różnych afer, czy niejasnych powiązań. Szkoda, że podobnie miłosiernie kościół ten nie patrzy na prawicę. Wielka szkoda.
#5 | Lotnik dnia 21.06.2007 10:41
No coments to każdy potrafi napisać. Sensowny "coments", niewielu. Mnie, jako "czerwonemu" artykuł dał wiele do myślenia.
Czy podumają chwilę także osobnicy "innobarwni", czy będą się topić (i łudzić!) w lustracjach, masowych mszach, napuszonej kolorowej celebrze i perorowaniu Radia Maryja?
#6 | Deresz dnia 21.06.2007 10:30
Sosnowiecki kościół nie widzi różnicy pomiędzy prawicą i lewicą...
#7 | Wicky dnia 21.06.2007 10:29
Proponuję, taki zwrot:
Mamy bardzo porządnych ludzi wyznających poglądy prawicowe, jak i lewicowców, o których nie da się powiedzieć zbyt wiele dobrego!
#8 | @Obserwator dnia 21.06.2007 10:20
A po co taka wypowiedź? Czemu ona służy?
#9 | Obserwator dnia 21.06.2007 08:56
nie rozumiem po co robi się sensację z tej wypowiedzi
#10 | anonim dnia 21.06.2007 06:28
nawet czarni zaczynają przeglądać na oczy...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney