Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Stop marginalizacji Zagłębia!

25 czerwca w Biurze Parlamentarnym PO w Sosnowcu, z inicjatywy Posła Grzegorza Dolniaka odbyła się konferencja, w której udział wzięli parlamentarzyści i samorządowcy Zagłębia Dąbrowskiego. Tematem przewodnim spotkania były pojawiające się sygnały o planowanej budowie szybkiej magistrali kolejowej łączącej Warszawę via Pyrzowice z Katowicami, która marginalizuje miasta Zagłębia na mapie krajowych i międzynarodowych połączeń komunikacyjnych.Takie plany powstają na kanwie Mistrzostw Europy notabene są to projekty partykularne, niezgodne z rachunkiem ekonomicznym. Proponowane przez Rząd rozwiązania stawiają pod dużym znakiem zapytania przyszłość Zagłębia Dąbrowskiego i jego miast w kontekście pomysłu utworzenia aglomeracji śląskiej. Wynikiem tego spotkania było podpisanie przez samorządowców i parlamentarzystów zagłębiowskich oficjalnego apelu w wyżej wymienionej sprawie skierowanego do: Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Województwa Śląskiego oraz Wojewody Śląskiego/Czytaj treść apelu...Sosnowiec, dn. 25.06.2007r.Szanowny PanJarosław KaczyńskiPrezes Rady Ministrów
Szanowny Panie Premierze,
W związku z niepokojącymi sygnałami o planowanej budowie szybkiej magistrali kolejowej łączącej Warszawę via Pyrzowice z Katowicami, z pominięciem miast Zagłębia Dąbrowskiego, tradycyjnie ulokowanych na trasie Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej, wyrażamy stanowczy sprzeciw wobec próby dalszej marginalizacji tej części województwa śląskiego. Dostrzegając ewidentną potrzebę modernizacji komunikacji na Śląsku, szczególnie w kontekście potencjalnej możliwości włączenia Chorzowa do grupy miast goszczących uczestników Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku, uważamy odejście od już istniejącej infrastruktury kolejowej, która od lat stanowi tranzyt w ruchu międzynarodowym i wewnątrzkrajowym za ewidentny błąd, w świetle rachunku ekonomicznego i społecznego. Widzimy możliwość doskonałego skomunikowania Pyrzowic z Katowicami i Warszawą dzięki modernizacji już istniejącej infrastruktury, zarówno drogowej jak i kolejowej, przebiegającej przez miasta Zagłębia. Planowana inwestycja PKP jest kolejnym po autostradzie A1 oraz odsuwanej w bliżej nieokreśloną przyszłość budowie wschodniego odcinka DTŚ krokiem, spychającym Zagłębie Dąbrowskie poza centrum aglomeracji śląskiej, marginalizującym nasze miasta na mapie krajowych i międzynarodowych połączeń komunikacyjnych. W przeciwieństwie do wielu miast śląskich gminy Zagłębia takie choćby jak Sosnowiec czy Będzin podjęły trud by inwestować własne środki w infrastrukturę PKP, w tym przede wszystkim dworce. Proponowane zatem rozwiązania stawiają pod dużym znakiem zapytania przyszłość Zagłębia Dąbrowskiego i jego miast w kontekście pomysłu utworzenia aglomeracji śląskiej. Nie chcemy być spychani na jej margines i oczekujemy równego z miastami śląskimi traktowania gmin Zagłębia i solidarnej partycypacji w owocach wzrostu gospodarczego.


źródło: Biuro Poselskie Posła Dolniaka w Sosnowcu
Autor: Piotr Dudała | 25/06/2007
Komentarze
#1 | Siczka dnia 27.06.2007 19:20
Ja tam się Dolniakowi nie dziwię! Wkurzył się na sosnowiecką Platformę Obywatelską. Podobnie jaka kilkanaście tysięcy jej wyborców. Najpierw dziaacze PO oszukali wyborców i weszli w koalicję z SLD. Później załatwili stołek Rykale,który sprzedał idee Solidarności za garść srebrników już wcześniej Michałowi Czarskiemu, a teraz nie poparli uwłaszczenia 95 procentowego. Pamiętajcie zdrajcy kończą na śmietniku historii.

#2 | anonim dnia 27.06.2007 14:48
a Sączek to co?
#3 | trzeźwy dnia 27.06.2007 13:35
A Górski, wytrawny gracz robi PO w konia. Jak można jemu wierzyć. Naiwniacy z PO to uczynili, za dwa stołki... On natomiast dalej obsadza swoimi ludźmi lukratywne stanowiska i puszcza PO kiblem.
#4 | biuro pos,-sen. dnia 27.06.2007 10:32
Do Marty. W sejmiku PIS zdradził Platformę, odrzucając jej ofertę współpracy koalicyjnej, by móc kierować marszałkiem województwa! Platforma porozumiewając się z LiD-em zachowała prawo do desygnowania kanydata na marszałka! Uważny obserwator winien dostrzec tą kwestię, dziwi zatem Twoja, Marto, niefrasobliwość w formułowaniu komunikatu.
#5 | marta dnia 27.06.2007 08:40
pixi jakiś ty głupi w sejmiku też PO jest z SLD i co to już dolniaka nie wkurza. dlaczego piszący w internecie nie uruchamiają chociaż jednej półkuli
jak istniała solidarność i jej idee bo dawno ich juz nie ma to rykala byl dzieckiem więc jak mogł je sprzedać
#6 | Artur dnia 27.06.2007 04:24
Centralną Magistralę Kolejową też chcą póścić poza Zagłębiem. To już wygląda na jakąś zmowę!
#7 | pixi dnia 26.06.2007 20:28
Dolniak wkurzył się na sosnowiecką Platformę Obywatelską. Podobnie jaka kilkanaście tysięcy jej wyborców. Najpierw dziaacze PO oszukali wyborców i weszli w koalicję z SLD. Później załatwili stołek Rykale,który sprzedał idee Solidarności za garść srebrników już wcześniej Michałowi Czarskiemu, a teraz nie poparli uwłaszczenia 95 procentowego. Pamiętajcie zdrajcy kończą na śmietniku historii.
#8 | Baba dnia 26.06.2007 19:46
Podpisuję się pod protestem
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney