Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


SESJA NADZWYCZAJNA

4 lipca 2007 r. o godz. 11.00 odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Będzinie. Tematem sesji będzie stosowanie osadów ściekowych na terenach Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) znajdujących się w granicach administracyjnych Będzina, w tym obszarze chronionego krajobrazu.

Swój udział w posiedzeniu, które jak zwykle będzie miało miejsce w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, potwierdził Piotr Enenkiel – zastępca dyrektora opolskiego oddziału ANR. Na sesję nadzwyczajną zaproszono również parlamentarzystów Ziemi Zagłębiowskiej oraz przedstawicieli władz powiatu będzińskiego.

Z procederem stosowania osadów ścieków na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych w Będzinie boryka się miasto, a w szczególności mieszkańcy okolic ul. Odkrywkowej od dwóch miesięcy. Od początku maja 2007 r. Urząd Miejski w Będzinie powiadamiał Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, Wydział Środowiska i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz SANEPiD o systematycznym wywozie osadów ściekowych na terenach należących do Agencji Nieruchomości Rolnych. Na terenach, oddanych w dzierżawę przez Agencję, wywożone są osady z miejskich oczyszczalni ścieków m.in. z Zabrza, Gliwic. Fetor wydobywający się z osadów jest niezwykle uciążliwy dla mieszkańców w Będzinie-Grodźcu, w okolicach ul. Odkrywkowej.

13 czerwca 2007 r. prezydent miasta Będzina wydał zarządzenie polecając Wojewódzkiemu Inspektorowi Ochrony Środowiska w Katowicach natychmiastowe podjęcie działań zmierzających do usunięcia zagrożenia środowiska, spowodowanego wykorzystywaniem osadów ściekowych na terenach Agencji Nieruchomości Rolnych oddział terenowy w Opolu, znajdujących się w granicach administracyjnych miasta Będzina. Tego samego dnia tj. 13 czerwca 2007 r. prezydent Będzina Radosław Baran złożył zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Będzinie w sprawie wywożenia osadów ściekowych w Będzinie w okolicy ul. Odkrywkowej. W zawiadomieniu do prokuratury prezydent Będzina stwierdził m.in.: „ (…) Podjęte czynności wykazały, że firmy dzierżawiące teren posiadają wymagane dokumenty, które były analizowane m.in. przez SANEPiD, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Liczne i narastające protesty mieszkańców, informacje o wyprowadzkach mieszkańców z tamtych rejonów, informacje m.in. radnych Rady Miejskiej o zasłabnięciach mieszkańców mieszkających w okolicach góry Doroty i ul. Mickiewicza stały się bardzo niepokojące. Zachodzi domniemanie, że niemożliwym jest, aby osady wywożone na teren Będzina były dopuszczone do jakiegokolwiek wykorzystania rolniczego. Otrzymaliśmy sygnały, że wśród osadów są odpady zwierzęce, kości i skóry. Mieszkańcy anonimowo sugerują, że inne odpady były poddane badaniom a inne są wywożone. Całość dokumentacji związanej z powyższą sprawą znajduje się w referacie ochrony środowiska Urzędu Miejskiego w Będzinie. Ze względu na ważny interes społeczny, dbałość o nasze środowisko naturalne oraz zdrowie mieszkańców naszego miasta prosimy Pana Prokuratora o pilne rozpatrzenie powyższej sprawy (…).”

źródło: UM Będzin

Autor: Redakcja | 27/06/2007
Komentarze
#1 | ja dnia 28.06.2007 19:56
Czy obecność mieszkanców Sosnowca jest obowiązkowa?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney