Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kilka uwag na bieżące tematy polityczne!

Prawie co dzień dowiadujemy się, że znowu gdzieś nas w czymś pominięto. Z drugiej strony cieszy duża aktywność polityków i samorządowców w obronie żywotnych interesów Zagłębia. Spora w tym zasługa posła Dolniaka, który chyba jako pierwszy z polityków Zagłębia zrozumiał taką potrzebę. Dzisiaj on jest liderem i skupia właściwie wszystkie polityczne opcje. Właściwie jednak jesteśmy dopiero na początku drogi i to przyszłość pokaże, na ile te wysiłki będą skuteczne. Pozwolę sobie na kilka uwag na ten temat. Zapraszam też do dyskusji.Uważałem i uważam, że o swoje należy upominać się i walczyć. Co nam grozi, a co możemy zyskać?


Jeśli miasta i powiaty Zagłębia w całości lub w części wejdą do aglomeracji śląskiej i będą "mniejszością" bez zachowania dotychczasowych czy pogłębionych zagłębiowskich związków, to najprawdopodobniej bardzo szybko czeka je stopniowa marginalizacja, czy wręcz cywilzacyjna zapaść. Już widać spore różnice w wielu dziedzinach, spowodowane m.in różną absorbcją i przydziałem środków państwowych czy unijnych. Duża zasługa w tym, nie tylko sprawnych samorządów śląskich miast, co przede wszystkim "trosce" władz wojewódzkich. W nowym związku czy w przyszłej aglomeracji też nie będą liczyć się rzeczywiste potrzeby mieszkańców poszczególnych jego części, ale siła głosów i interes polityczny działaczy partyjnych sprawujących wysokie urzędy. Pewne jest to, że będą oni głównie dbać o miasto czy region, z którego się wywodzą, a z drugiej o te części aglomeracji skąd mogą liczyć na największą liczbę głosów. W tej konfrontacji Zagłębie zawsze będzie przegrywać, co skazuje nas na stałe pomijanie przy dużych inwestycjach i projektach.


Sądzę, że o swoje musimy zadbać sami, grając razem jako jedna zagłębiowska drużyna.

Po pierwsze, trzeba głośno i jasno domagać się dla Zagłębia jakiegoś rozsądnego parytetu w podziale funduszy i udziału w kluczowych projektach.

Po drugie, należy przeciwstawić się próbom całkowitego zawłaszczenia przez Śląsk lotniska w Pyrzowicach. Najpierw pozbawiono Zagłębia fizycznie tego obszaru, przyłączając gminę Ożarowice do Powiatu Tarnogórskiego, a teraz chce się pozbawić gospodarczych związków Pyrzowic z najbliższym obszarem, czyli z Zagłębiem. Nie możemy się na to zgodzić.

Po trzecie, jest kilka kluczowych projektów, w których miasta Zagłębia muszą uczestniczyć czy dostać na nie środki. Należą do nich: szybka kolej regionalna, przedłużenie Średnicówki do Dąbrowy Górniczej, budowa Stadionu Zagłębia, czy modernizacja dwupasmówek pogierkowskich.


Po czwarte, jestem przekonany, że należy też jak najszybciej wręcz zażądać by przynajmniej kilka instytucji kulturalnych województwa, mających siedzibę w Zagłębiu, finansowanych było z jego budżetu. Skandalem jest, że do tej pory nie ma żadanej takiej instytucji, podczas gdy spośród ponad 20 są właściwie ze wszystkich części województwa, a głównie ze Śląska. Nie miałbym nic przeciwko temu, żeby wśród tych instytucji znalazł się odnowiony, a może rozbudowany o nową sceną Teatr Zagłębia w Sosnowcu, Muzeum Zagłębia i Teatr Dzieci Zagłębia w Będzinie, czy Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej. Lista na pewno nie jest zamknięta.

Poddaje swoje propozycje pod rozwagę, licząc na życzliwość i zrozumienie.Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 29/06/2007
Komentarze
#1 | znajdzmy sie dnia 02.09.2007 17:10
@anonim.Masz racje,i nie dziwie sie rozgoryczonego Zaglebiaka od urodzenia,bo takim i ja jestem.I co,nasi lokalni patrioci walcza, ale nie na naszej"ZIEMI".Smutno mi,i troche wstrzemiezliwie patrze, bezradnosc twoja,jego i ich...wszyscy "chca",wszyscy "walcza" -no i efekt,wasze slowa mowia za siebie.Czujecie codziennosc,szaro i bezplciowo,cholera zalewa a ZYCIE ucieka,kto moze-za miedze albo za morze, ale nie wszyscy,moga tak "ad hoc".Bo jakto, pytasz, za jakie grzechy.Inni maja,moga miec,beda mieli albo sobie wezma, bez pytania.Szlag czlowieka trafia, szare mysli, szara codziennosc.
W czym rzecz,..., abysmy sie znalezli...
#2 | Zagłębiak od urodzenia dnia 03.07.2007 16:58
Nie mój drogi, to nie jest wina polskich partii, ani też nie jest to sytuacją, która występuje tylko u nas. Polityka przestała być już starciem idei (może i dobrze, bo od ideowca do fanatyka jest dość blisko), ani też nawet starciem programów. Kampanię wyborcze, które trwają cały czas są przedsięwzięciami czysto marketingowymi. Jest towar czyli polityk czy partia, którą trzeba sprzedać. Na to trzeba kasy. Nawet jak sprzedaje się pomysł to musi być on prosty, bo inaczej elektorat nie skuma. Mamy demokrację medialną, która z prawdziwą demokracją nie ma nic wspólnego. I co najgorsze. Nie widzę rozwiązania, a nawet sądzę że będzie coraz gorzej. Wystarczy porównać obecną polską scenę polityczną z tą, która była pięć, dziesięć piętnaście lat temu. Tendencja jest wyraźna. Coraz większe g... .
#3 | pic dnia 03.07.2007 10:44
Mam uwagę do "zagłębiaka od urodzenia" - zrzuć maskę apolityczności i pozbądż się bezideowej maniery! Skoro tak "dobrze znasz" realia polityczne na Śląsku i starasz się tak "mądrze" je komentować to pokaż co potrafisz, poza bajdurzeniem i narzekaniami na polską rzeczywistość! Jak Ci tutaj nic nie pasuję to zwijaj manatki i jedż na "zmywak"!
#4 | Zagłebiak od urodzenia dnia 03.07.2007 08:14
Dolniak walczy o wpływy w Zagłebiu dla PO i poprzez to o swoje w PO na Śląsku, które dwa lata temu utracił. Jest mu łatwo, bo jest w opozycji. Gdyby rządziła Platforma siedziałby cicho jak mysz pod miotłą i głosował tak jak nakazałby "premier z Krakowa". Przypomnijcie sobie jak zachowywali się parlamentarzyści SLD za rządów Millera i Belki. Jak PiS przejdzie do opozycji Malikowa będzie pierwszą (medialnie) w walce o inwestycje w Zagłębiu. Tacy są nasi politycy i takie są nasze partie. Na pocieszenie, gdzie indziej wcale nie jest lepiej.
Inna sprawa, że na Zagłębiu Polska się nie kończy. Za Gierka wszystko szło do nas, potem wahadło odbiło w drugą stronę. Przeciąganie króciutkiej kołdry nad ciałem Polski zawsze spowoduje, że część będzie odkryta. Dając kasę lekarzom braknie dla emerytów, nauczycieli czy niepełnosprawnych. O tym też należy pamiętać.
#5 | ryżula dnia 03.07.2007 01:14
Znowu żeście się Państwo zapienili, pałacie oburzeniem - kiedy Wam się to wreszcie znudzi ?
Z samego gadania jeszcze nic dobrego nie powstało - ile takich i podobnych apeli można było czytać conajmniej od roku 1990.
Macie koncepcje, jesteście pewni że znajdziecie poparcie w społeczeństwie miast zagłębiowskich, bieżecie odpowiedzialność za twierdzenia że odłączenie od Ślaska wyjdzie nam na dobre - TO WRESZCIE COŚ RÓBCIE, powołajcie jakąś oficjalną incjatywę, gromadxcie sojuszników - aby kiedyś było wiadomo komu być wdzięczni za ten dziejowy krok / albo kogo bedziemy wieszć za ten utopijny pomysł, który może ale nie musi, zepchnąć nas na jeszcze wiekszy margines /
#6 | viva dnia 02.07.2007 14:49
Ok bardzo budująca dyskusja..wychodzę...
#7 | Yeti dnia 02.07.2007 12:23
To prawda, zwłaszcza Marszałek Czarski nie chciał "narażać się" Ślązakom, preferując Zagłębie.
#8 | pick dnia 01.07.2007 21:10
Kurczę, mieliśmy swojego marszałka i wojewodę i nic nie udało się zrobić dla Zagłębia! Gdzie byli Czarski i Jarzębowski?Zmarnowali całą swoją kadencję! Teraz będzie b.trudno.
#9 | @kompan dnia 01.07.2007 21:07
YES, YES, YES!!!
#10 | kompan dnia 01.07.2007 14:15
Już dawno mówiłem, żeby się nie pakować do tej całej silesii. Wiadomo przecież było, że tam będziemy mniejszością i nikt nie będzie się z nami liczył. Postulowałem kiedyś, żeby miasta żagłębia stworzyły własna aglomerace i wtedy z pozycji silnego partnera rozmawiały o ewentualnej współpracy z Silesja.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney