Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rudna 1 - garść faktów

Dzięki interpelacji Arka Chęcińskiego Radnego Rady Miejskiej z dnia 20 czerwca br. złożonej na ręce Prezydenta Kazimierza Górskiego w końcu, po wiele miesiącach wyczekiwania, udało mi się w końcu dowiedzieć, jakie są dalsze plany miasta dotyczące Rudnej 1. Sądzę, że powinni je również poznać mieszkańcy osiedla. Oto pełny tekst odpowiedzi.Uprzejmie informuje. ze rewitalizacja osiedla Rudna I następować będzie etapami. Program pilotażowy, dotyczący 9 budynk6w przy ul Patriotów 1 - 8 oraz budynku przy ul. Łącznej 2, należących do wspólnot mieszkaniowych w których gmina ma większość udziałów będzie realizowany w okresie 2008 - 2011, zgodnie z planami zawartymi w uchwale Rady Miejskiej w Sosnowcu Nr 177/XIII/07 z dnia 21 czerwca 2007 r. w sprawie: Wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Sosnowiec w latach 2007-2011.


Rewitalizacja ma doprowadzić nie tylko do termomodernizacji - doprowadzenia do budynków centralnego ogrzewania, wymiany okien i docieplenia ścian, ale również nadbudowy budynków trójkondygnacyjnych o dwie kondygnacje i zmodernizowanie infrastruktury lokalnej - remont dróg osiedlowych, chodników, wykonanie miejsc parkingowych, placów zabaw itp.
Z uwagi na formę własności (wspólnoty mieszkaniowe) przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań przez inwestora konieczne będzie uzyskanie zgody właścicieli - podjecie uchwał
przez każdą wspólnotę. W zamian za odsprzedanie powierzchni strychowej wspólnota zażąda od inwestora wykonania na jego koszt prac remontowych i modernizacyjnych w całym
budynku, a swoje oczekiwania względem inwestora (np. naprawy szkód powstałych wskutek realizacji inwestycji) zawrze w umowie. Jeżeli wspólnota wyrazi zgodę na adaptację powierzchni strychowej i zostanie w tej sprawie podpisana umowa, to wszystkie dalsze działania (projekty, pozwolenia , opinie, ekspertyzy itp.) inwestor wykona we własnym zakresie i na swój koszt - w zamian za przeniesienie na niego własności wybudowanych lokali, wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej. Ze względu na złożoność procedur i potrzebę zachowania chronologii postępowania nie jestem w stanie podać terminów zakończenia prac modernizacyjnych, chociaż rozumiem chęć ich poznania przez wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.


Wyjaśniam, że projekt ten ma na celu nie tylko poszerzenie zasobu mieszkaniowego (o ilość wybudowanych mieszkań), ale także poprawę warunków mieszkaniowych mieszkańców budynków o długim okresie eksploatacji, ale posiadających konstrukcję solidna, pozwalającą.
na nadbudowy (po wzmocnieniu fundamentów) - bez ponoszenia wysokich kosztów przez właścicieli mieszkań. Gdyby realizacja tego planu miała odbyć się bez nadbudowy, to
zgodnie z ustawa. z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (tekst jednolity - Dz. U.z 2000 r. Nr 80, poz.903, z późniejszymi zmianami) każdy właściciel miałby obowiązek
ponoszenia wydatków związanych z wykonaniem prac przyjętych do realizacji w stosownej
uchwale, proporcjonalnie do wielkości posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.
Z budżetu Gminy nie mogłyby być sfinansowane koszty obciążające indywidualnych
właścicieli, ponieważ władze Gminy maja, obowiązek stosowania ustawy z dnia 30 czerwca
2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2005 r. Nr 249, poz.2104, z pozn. zm.).


Odnośnie zagospodarowania placu przy ul. Niepodległości wyjaśniam, że przyszły projekt
będzie związany z ww. inwestycjami. Obecnie w przypadku stwierdzenia spożywania
alkoholu w miejscach publicznych mieszkańcy mogą w tej sprawie zgłaszać interwencje do Policji lub Straży Miejskiej.


Wilhelm Zych


Wiceprezydent Miasta Sosnowca


Autor: Piotr Dudała | 03/07/2007
Komentarze
#11 | mieszkanka dnia 11.07.2007 07:38
Zgadzam się z sosną gdyby urzędnicy sprawnie działali to juz dawno osiedle Rudna i inne z tego okresu byłyby zrewitalizowane tym bardziej, że można na to pozyskać unijne środki- ale nie wiadomo czy urzędnicy potrafią szybko i prawidlowo wypełnić dokumnety potrzedne do dotacji i zgromadzić odpowiednie fundusze własne.

Wystarczy popatrzeć jak z dopłat unijnych rośnie Wydział Neofilologii ale to chyba zasługa UŚ.

Jeśli chodzi o mieszkania to wystarczy zobaczyć ile to już miesięcy urzędnicy UM rozpatrują wnioski o przydział mieszkań komunalnych dalej (od stycznia ) leżą w UM i brak jest odpowiedzialnego za szybkie przydziały , a puste niezinwentaryzowane mieszkania niszczeją ( kto w tym i jaki ma interes, żeby nie przeprowadzić porządnej inwentaryzacji mienia komunalnego).

TBS spółka z udzialem UM nie potrafi w terminie oddac jednego jedynego remontowanego budynku, ale dzieki temu, że powstała ma juz włsaną świetną siedzibę i neizły papier firmowy z rusunkiem bobra pracusie unoszącego łapke w gescie zwycięstwa i w ubranku budowlańca, natomiast przyszłym lokatorom , którzy wyłożyli kasę przesyła jedynie wyrazy ubolewania, że nie może skończyć inwestycji o czasie ( na ale cóż jak się płaci budowlańcom byle co to i robota byle jaka).

Ot i cała epopeja mieszkaniowa naszego miasta.

Ale w planach mamy "Osiedle cynamonowe" , kamienice na Deblińskiej itd , ciekawe co jeszcze nam UM obieca i słowa nie dotrzyma.
#12 | sosna dnia 11.07.2007 06:02
W sytuacji sprawnych działań naszych urzędasów osiedle już dawno mogłoby być zrewitalizowane ze srodków unijnych.Brak jednak ludzi z odrobiną chęci którzy doprowadziliby sprawę do końca. Powiem jednak to, iz nie wierzę w ani jedno słowo i zapewne nigdny nic sie nie zmieni. Spęd ludzi przed wyborami w SP nr 1 to tani chwyt przedwyborczy. A teraz podsycają jedynie ogień bo nie wiedzą jak wyciszyć sprawę. Za dużo szumu. Nikomu nigdy nie zależało na tym mieście a co dopiero na jednym osiedlu.
#13 | @urzędnik dnia 11.07.2007 04:55
w nowej propozycji PO może nie być tej bariery???
#14 | @ urzednik dnia 10.07.2007 15:25
Co tak zachwalasz-liczysz na podwyżkę- to jest tani urząd !
Z propozycji Górskiego radzę korzystać z zachowaniem dużej rezerwy.
To może być bonifikata typu;,,WITAMY I JUŻ CIĘ MAMY"
Co on do tej pory zrobił dla najemców i właścicieli wykupionych mieszkań.
Ja Cię lojalnie uprzedzam, Górski i cała jego świta jeszcze nic za darmo dla lokalnej społeczności nie zrobiła za darmo .
#15 | Urzędnik dnia 10.07.2007 09:07
A kiedy Krzychu dostałeś mieszkanie? Bo jeśli po 1990 r., to propozycja PO Cię nie obejmuje i nie masz na co czekać. No, chyba że przejdzie propozycja prezydenta Górskiego - 50% bonifikata będzie dotyczyć wszystkich najemców.
#16 | @@krzycho dnia 09.07.2007 18:06
z tego co wiem to we wrześniu, już by było po krzyku gdyby...??????????????
W faktach o tym pisano -poszukaj i poczytaj.
Wszystko jest na dobrej drodze.
PO trzyma sie tej bonifikaty b.mocno - zreszta słusznie .
#17 | @@krzycho dnia 09.07.2007 17:50
ta sprawa będzie szybko rozwiązana!
#18 | @krzycho dnia 09.07.2007 17:39
mieszkanie nie wykupujesz od MZZL tylko od gminy,
przy jego wykupie uważaj żeby Ci nie sprzedali piwnicy jako pomieszczenia przynależnego do całego budynku !
Jesli chodzi o ceny m kw to informację/orientacyjna /uzyskac powinieneś w urzędzie miasta.
Oczywiście wstrzymaj sie z wykupem i zaczekaj na bonifikatę , którą proponuje PO
#19 | Krzycho dnia 09.07.2007 10:42
Za jakie pieniądze w chwili obecnej mozna wykupić mieszkanie 2 pokojowe od MZL. Dla czego biorąc rzeczoznawce do wyceny lokalu muszę koniecznie zadeklarować wykup. Może mając wycene zrezygnuje i co wtedy? Wysiedlą mnie?
#20 | anonim dnia 09.07.2007 05:25
Niech mi ktoś wytłumaczy jaka jest w tym wszystkim zasługa tego radnego, bo z tekstu redakcji możnaby wywnioskować, że to on jest tym, który wymyślił koncepcję, który wyłoży pieniądze i który zrealizuje przedsięwzięcie, a przecież on jak zwykle nic nie zrobił. Podobnie zresztą jak redakcja.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney