Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czeladź: Szkoła do likwidacji?

Zespół Szkół nr 2 ma długą historię i tradycję szkoły górniczej. Po przejściowym braku zainteresowania tym zawodem, w wielu śląskich miastach następuje powrót do szkół o tej specjalności. Wygląda jednak na to, że czeladzka placówka takiej szansy nie dostanie.

O tym, że brakuje kandydatów (do nauki w systemie dziennym) i szkoła wkrótce zostanie zlikwidowana, plotki krążą od kilku tygodni. Sprawa została poruszona na sesji powiatowej.- Pytam w imieniu mieszkańców, którzy są zaniepokojeni pogłoskami o likwidacji czy przeprofilowaniu szkoły - mówił radny Jerzy Matyja.Adam Lazar, starosta będziński, potwierdził, że sprawa kondycji szkoły budzi wątpliwości.- Nasze szkoły cieszą się różnym zainteresowaniem. Są takie jak na przykład I LO im. M. Kopernika w Będzinie, które ma tylu kandydatów, że tworzy aż sześć klas. Niestety, są i inne, tak jak szkoła czeladzka. Nabór elektroniczny pokazał, że brakuje kandydatów, aby utworzyć tu chociaż jedną klasę. Szkoła jest kiepsko prowadzona. Sam fakt, że do konkursu na dyrektora zgłosiła się jedna osoba, mówi wiele. Patrząc na tę szkołę można odnieść wrażenie, że czas się zatrzymał -mówił starosta Lazar.Tymczasem Edward Gruszka, dyrektor-elekt, ma nieco inne zdanie na ten temat.- Zablokowano nam elektroniczny nabór. A brakowało tylko pięć osób do utworzenia klasy! Sprawdzaliśmy jak było to w innych szkołach i okazało się, że miały jeszcze gorszą sytuację, na przykład w Wojkowicach, ale nikt tam blokady nie zrobił. Podobno dzień wcześniej starostwo robiło symulację, na podstawie której wychodziło na to, że będzie problem z naborem. Ale jak pokazuje przykład innych szkół, jeszcze wszystko mogło się zmienić - mówi podłamany dyrektor.Nabór trwa jeszcze do 31 sierpnia, ale jak nadrobić straty?- Nie możemy oszukiwać chętnych i mówić im, że na pewno będzie ta klasa, skoro sami takiej pewności nie mamy. Czekamy na rozwój sytuacji, stanowisko starostwa i liczymy, że mimo wszystko klasa powstanie. A zainteresowanie naprawdę jest! Zwłaszcza, że choć nie mamy na naszym terenie czynnych kopalń to podpisaliśmy umowy na praktyki z kopalniami katowickimi. Przygotowaliśmy się - zapewnia dyrektor Gruszka.Starosta Lazar, wskazując na niedobrą kondycję szkoły, zwraca uwagę, że na przykład budynek jest własnością gminy.- Tak więc nawet gdybyśmy chcieli, to nie możemy tam kierować pieniędzy z naszego budżetu. Ale jeszcze nic nie jest przesądzone. Być może szkoła będzie istnieć dalej i przejmie ją miasto, razem z całym budżetem. Co do kwestii naboru klasy, sprawa rozstrzygnie się ostatecznie pewnie po wakacjach - dodaje starosta.To, że takie propozycje są rozważane, potwierdza także Marek Mrozowski, burmistrz Czeladzi.- Jest dobra wola z naszej strony i starostwa. Myślimy o przejęciu wszystkich szkół średnich. To jednak wstępna akceptacja. Powołujemy zespół roboczy, który musi zapoznać się z programem szkół, zbadać ile procent naszych uczniów uczy się w tych szkołach itp. na pewno jednak sprawa nie rozwiąże się w ciągu kilku miesięcy - dodaje burmistrz.żródło: Magdalena Nowacka - Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 12/07/2007
Komentarze
#1 | anymous dnia 24.07.2007 20:46
ZAWIADOMIENIE
o prowadzeniu działalności przez Zarząd Powiatu Będzinskiego z rażacym naruszeniem przepisów prawa oświatowego.


Na podstawie art.241 k.p.a w związku z art. 34 ust.1 ustawy z dnia 7 września 1991 o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 Nr 256 poz. 2572 z późn. zm.) działając w interesie publicznym, wnosimy o wydanie decyzji w sprawie usunięcia w wyznaczonym terminie uchybień dotyczących rażącego naruszenia przepisów prawa oświatowego przez Zarząd Powiatu Bedzińskiego w odniesieniu do Zespołu Szkół Nr 2 w Czeladzi.


UZASADNIENIE


Informacje przekazane Ślaskiej Społecznej Radzie Oświatowej przez rodziców gimnazjalistów ubiegających się o przyjęcie do Zespołu Szkół Nr 2 w Czeladzi wskazują na istotne naruszenie przepisów art.22 ust1 pkt.1 powołanej ustawy przez Zarząd Powiatu Będzińskiego, który - bez określenia podstawy prawnej r11; nakazał wstrzymanie naboru uczniów do tej placówki.

Zachowanie to narusza art.7 Konstytucji- który stanowi, że r organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawar1;- i przepisy rozporządzenia MENiS z dnia 20 lutego2004 w sprawie warunków i trybu przyjmowania uczniów do szkół publicznych oraz przechodzenia z jednych typów szkół do drugich (Dz.U. Nr 26 poz 232 z późn. zm.) wskazujące na szkolną komisję rekrutacyjno- kwalifikacyjną i dyrektora szkoły jako jedyne podmioty uprawnione do przeprowadzenia rekrutacji uczniów.

Zarząd Powiatu Bedzińskiego podejmując decyzję o wstrzymaniu naboru do Zespołu Szkół Nr 2 w Czeladzi, przekroczył swoje uprawnienia, działając przy tym na szkodę interesu publicznego- tj. interesu uczniów ubiegających się o przyjęcie do placówki oraz interesu zatrudnionych w niej nauczycieli i pracowników- co wyczerpuje znamiona czynu zabronionego z art.231 k.k.

W tych okolicznościach nasz wniosek o wydanie przez Pana Kuratora stosownej decyzji
jest w pełni uzasadniony i zasługuje na uwzględnienie.

Na mocy art. 244§2 k.p.a. prosimy o zawiadomienie o sposobie załatwienia wniosku oraz o podjęcie działań wynikających z przepisów art. 304§2 k.p.k.Przewodniczący ŚSRO
Krzysztof Śnioszek

Pismo adresowane do Pana Dr Mariana Drosio- Ślaskiego Kuratora Oświaty

Otrzymują :
1. Rzecznik Praw Obywatelskich
2. Dyr. Departamentu Nadzoru Oświatowego MEN
3. Wojewoda Śląski
4. Starosta Będziński i Rada Powiatu Będzińskiego
5. Dyr. Delegatury KO w S-cu
6. Dyr. ZS Nr 2 w Czeladzi
7. Wiadomości Zagłębia- redakcja
8. Dziennik Zachodni- redakcja
9. Rodzice w Szkole- redakcja

#2 | Sosnowiczanin dnia 21.07.2007 18:37
No pomuśl pan , panie prawnik !!! ten portal prowadzony jest przez pana Dudałę... ze Starostwa w Będzinie
#3 | Prawnik dnia 20.07.2007 12:35
Dlaczego sukcesywnie wyrzucacie moje komwentarze-cenzura ?
#4 | Admin dnia 18.07.2007 20:11
Wszystko na gębę (przez telefon) załatwiane żadnego pisma oficjalnego - to co tu mówić o niesubordynacji. Nie ma pisma - to nie ma działań.
#5 | anonim dnia 18.07.2007 18:53
a niesubordynowana dyrekcja, to nie problem???
#6 | i znowu krzysiek dnia 18.07.2007 13:52
sorki za błędy... ale dlaczego chętni absolwenci gimnazjum którzy złozyli dokumenty do Zespołu śzkół Nr 2 W Czeladzi nie beda mogli kontynuować tam nauki?
Proponowałbym nie zwalczać w sposób (nie)uczciwy konkurencji Panu Staroście, odblokować nabór, przeprosić i poczekać do końca sierpnia... ale czy pana stać na to :-)...
Jeśli nie bedzioe chętnych...zamknąć szkołę !!!
ale chetni sa i w tym cały problem :-)
a szkoła jest dobra i na poziomie !!!

Jedyny problem to to, że nie znajduje się w Będzinie :-)
#7 | krzysiek dnia 18.07.2007 13:43
prosze poprzednich komentujących... 3 lipca zostały ogłoszone listy przyjetych uczniów do szkół i wolne miejsca...do 31 sierpnia jest czas na ostateczne zdecydowanie sie do jakiej szkoły chce sie uczeszczać...
skoro konkurencja ma być uczciwa..to dlaczego w zs2. czeaadź zablokowano nabór dwa dni przed 3 lipca?
proszę postydiować ksenon...
#8 | Bystry obserwator dnia 18.07.2007 09:20
Dziki nabór w Zespole szkół nr 2 trwa, Panie Dyrektorze, kto panu za to zapłaci?
#9 | Big Cyc dnia 17.07.2007 18:10
Jaka blokada, nabór się zakończył i już, dla wszystkich w tym samym czasie, w całym powiecie,
Teraz do 30 sierpnia trwa nabór dodatkowy, proszę więc nie rozpowszechniać wierutnych kłamstw i bzdur o jakimś spisku!
Pisanie w kategoriach MY - ONI, Będzin kontra Czeladź to próba grania na emocjach, nie mająca nic wspólnego z rzeczową argumnetacją.
Z drugiej strony, nie ma się, co dziwić, nauczyciele obawiają się o swoje miejsca pracy w związku z tym próbują sprawy wziąć w swoje ręce. Oby tylko były to działania legalne, a nie pozaprawne.!
#10 | Gabi dnia 17.07.2007 18:05
Czyżby mały bunt, działania na własną rękę?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney