Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Abp Jan Cieplak - męczennik za wiarę (1857-1926)

Z Zagłębiem związana jest wspaniała postać pierwszego Arcybiskupa Wileńskiego Jana Cieplaka, wielkiego patrioty, duszpasterza i teologa, męczennika za wiarę, kandydata na ołtarze. Urodził się on 17 sierpnia 1857 w Dąbrowie Górniczej. Został ochrzczony w Kościele św. Trójcy w Będzinie. Zmarł 17 lutego 1926 w Passaic w stanie New Jersey.Jan Cieplak pochodził z rodziny robotniczej. Był synem Jacentego i Julii z domu Bugajska.

W latach 1869-1873 uczył się w gimnazjum w Kielcach, a następnie studiował w tamtejszym seminarium duchownym, które ukończył w 1878 r. Następnie studiował w Akademii Duchownej w Petersburgu. Ukończył ją w 1882 r. Święcenia kapłańskie przyjął 24 lipca 1881 r. Został adiunktem na tej uczelni, gdzie wykładał archeologię biblijną, liturgię, teologię moralną, uczył też śpiewu kościelnego. Był też bibliotekarzem i ojcem duchownym Akademii.

W 1897 r. z uwagi na sprzeciw władz rosyjskich nie został rektorem seminarium duchownego w Kielcach. Był wielokrotnie szykanowany przez zaborcze państwo ze względu na działalność patriotyczną, za wygłaszanie patriotycznych kazań i udział w manifestacjach narodowych. Wielokrotnie też był karany.

W 1901 roku otrzymał stopień doktora teologii. 7 grudnia 1908 r. został konsekrowany na sufragana mohylewskiego. Od 6 sierpnia 1914 został administratorem archidiecezji mohylewskiej. Po rewolucji lutowej w 1917 uczestniczył w posiedzeniach Komisji Likwidacyjnej do spraw Królestwa Polskiego. 29 kwietnia 1919 został tytularnym biskupem Ochrydy. Jako najstarszy rangą przedstawiciel kościoła rzymskokatolickiego w Rosji radzieckiej, był dwukrotnie aresztowany w latach 1920 i 1922.

W dniach 21-25 marca 1923 sądzono go w Moskwie w pokazowym politycznym procesie. W jego następstwie, wraz z 14 innymi duchownymi, został skazany na karę śmierci za podżeganie do buntu poprzez zabobony. "Pluję na wasz Sakrament" - krzyczał bolszewicki prokurator Mikołaj Krylenko. Żądając kar śmierci dla sześciu oskarżonych, dowodził: "Paść winien Cieplak, aby wiedziano, że nie ma nikogo, ktoby stał tak wysoko, żeby go nie mogła dosięgnąć sprawiedliwość sowiecka. Paść winien Budkiewicz, jego główny doradca. (...) Na ławie oskarżonych znajdują się nie męczennicy wiary, ale wierni poddani kapitału międzynarodowego przy akompaniamencie dzwonów i śpiewie Ave Maria, wykonujący swoją brudną, kontrrewolucyjną robotę. (…) Wy mi tu nie mówcie o jakimś tam papieżu, którego nie znamy i nie wiadomo, czy znać chcemy. Ja was proszę na inny grunt, pany księdze, do artykułu 62. Oto kara śmierci, która was czeka - tego żądamy".

Procesowi towarzyszyła również propagandowa nagonka, a także liczne potępiające duchowieństwo wiece. W działalność tę aktywnie włączyli się polscy komuniści m.in.: Julian Marchlewski, Julian Leszczyński i Tomasz Dąbal. "Wyrażamy naszą głęboką pogardę arcybiskupowi Cieplakowi i jego towarzyszom i domagamy się surowej kary (...)”.
Pod naciskiem światowej opinii publicznej i po ostrzeżeniu ze strony rządu polskiego wyrok wobec biskupa Cieplaka zamieniono na 10 lat więzienia. Ks. Konstanty Budkiewicz został zabity strzałem w tył głowy 1 kwietnia 1923 roku w piwnicy gmachu NKWD przy Łubiance.
W 1924 wydalono biskupa Cieplaka z ZSRR. Przez Rygę udał się 12 kwietnia 1924 do Polski.Na prośbę Polonii udaje się do USA. W ciągu trzymiesięcznego pobytu w Stanach zwizytował kilkaset kościołów, kaplic, szkół i organizacji polskich rozrzuconych po 25 diecezjach. Pracował ponad siły. W Ameryce otrzymał zawiadomienie, że papież Pius XI mianował go w marcu 1925 roku arcybiskupem wileńskim, a rząd polski za zasługi społeczne i narodowe przyznał mu wielką wstęgę orderu Polonia Restituta. Ingres pierwszego po zaborach arcybiskupa wileńskiego miał się odbyć 25 marca 1926 r. Jednak nadmierna praca wyczerpała nadwątlone sowieckimi represjami siły arcybiskupa. Zmarł 17 lutego 1926 w Passaic w stanie New Jersey.

Po sprowadzeniu zwłok do Polski 16 marca 1926 został pochowany w asyście prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w katedrze wileńskiej.

W 1952 r. w Rzymie rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny.


Piotr Dudała
Arcybiskup Wileński dr Jan Cieplak
Autor: Piotr Dudała | 14/07/2007
Komentarze
#1 | sławek dnia 21.06.2010 16:57
Panie Piotrze najpierw musi być betyfikowany.
Musimy się zająć tą postacją. Proponuje spotkanie u proboszcza ks.Stasiaka.
#2 | stefan dnia 08.03.2010 13:23
Przygotuj się!
6.czerwca 2010r jest bestyfikacja Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki.Zapraszam Cię na uroczystości.
#3 | ObLiVaTiOn dnia 21.01.2010 13:18
Kurde ja mam prace domowo z religi i niewiem czy to o tego chodzi odpowiecie mialem takie pytanie przygotuj informacje na temat jakiegos Polskiego męczenika to to ??
#4 | @Zygmunt dnia 30.07.2007 13:10
proszę bardzo na adres
#5 | Zygmunt krewny arcybiskupa dnia 30.07.2007 12:52
Ulica jest Zygmunta Cieplaka Prezydenta Dąbrowy Górniczej, info na stronie D.G.
Byłem w Katedrze Wileskiej i grobowca nie dane było mi znależć, pomimo usilnych poszukiwań.
Mam treść modlitwy o beatyfikację i więcej zdjęć, mogę udostępnić drogą internetową.


#6 | anonim dnia 19.07.2007 17:41
ciekawa postać
#7 | z notatnika wielńskiego dnia 18.07.2007 04:29
Polonia amerykańska urządziła Cieplakowi wspaniały pogrzeb, a rząd polski postanowił sprowadzić zwłoki na koszt państwa do Wilna. Na jego grobowcu w Katedrze Wileńskiej w 1929 roku stanął pomnik dłuta Bolesława Bałzukiewicza. W latach sowieckich w nieznanych okolicznościach pomnik został usunięty, po oddaniu katedry wiernym w miejscu wiecznego spoczynku arcybpa Cieplaka stanęło popiersie bpa J. Matulaitisa. Losy prochów arcybiskupa są też nieznane. Kiedy zabierano z Wilna (mimo protestów wilnian) do Katedry Polowej Wojska Polskiego w Warszawie prochy ks. biskupa Władysława Bandurskiego, biskup Leszek Sławoj Głódź zapewnił, że Polska zadba o prochy innych duchownych wysokiej rangi pochowanych w podziemiach Katedry Wileńskiej. Głódź wyjechał i zapomniał.
#8 | Piotr Dudała dnia 17.07.2007 20:35
Zagłębie wciąż nie ma "własnego" świętego. Pomódlmy się więc o łaskę wyniesienia Sługi Bożego Abpa Jana Cieplaka na ołtarze. Może te dwie wspomniane świątynie: Kościół Trójcy Świętej w Będzinie i Bazylika Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej mogłyby stać tymi miejscami, gdzie czci się jego pamięć i świętość? Może trzeba wydać jakieś materiały o tej postaci, może obrazki z prośbą o modlitwę? Nie wiem. Wiem, że coś można i trzeba zrobić. Chętnie w te działania osobiście się włączę. Pozdrawiam.
#9 | Wiktor dnia 17.07.2007 12:19
W Dąbrowie Górniczej w zakrystii Bazyliki Matki Bożej Anielksiej znajduje się portret Apba Cieplaka z Jego blogosławieństwem dla tej świątyni.
#10 | anonim dnia 16.07.2007 19:34
Panie Piotrze, a może jakaś nowa ulica?????
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney