Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rewitalizacja Rudnej I

Od przyszłego roku będzie realizowany program rewitalizacji osiedla Rudna I. Jeśli się powiedzie, obejmie także inne osiedla w Sosnowcu. Na stronie sosnowiec.info.pl zaprezentowano informacje na temat planów miasta w tym zakresie oraz przykładowy budynek na "nowym osiedlu". Robi szokujace wrażenie!- Trudny temat rewitalizacji osiedla Rudna I dojrzał już do realizacji, chociaż prace o charakterze formalno-prawnym jeszcze trwają. Osiedle zbudowane w latach 50. ubiegłego wieku liczy około 100 niskich budynków. Naszym zamiarem jest nadbudowanie jednego lub dwóch pięter w każdym z tych budynków, o ile pozwolą na to szczegółowe ekspertyzy (pilotażowa ekspertyza wykazuje, że nie powinno być z tym problemów), z równoczesną termoizolacją, łącznie z wymianą okien, oraz instalacją centralnego ogrzewania. Marzy nam się także poprawa infrastruktury osiedlowej; mam tu na myśli parkingi, chodniki, drogi, zieleńce, place zabaw. - mówi Wilhelm Zych Wiceprezydent Miasta- Około 60 budynków na osiedlu Rudna 1 należy do wspólnot mieszkaniowych (z większościowym udziałem gminy), a pozostałe są własnością gminy w 100 proc. W przypadku domów należących do wspólnot mieszkaniowych będzie można bez przetargu wybrać wykonawcę robót, który równocześnie przejmie rolę inwestora. Na rzecz tego inwestora będzie można bezprzetargowo zbyć nadbudowane przez niego mieszkania. Inwestor poniesie również koszty ocieplenie budynków i doprowadzenie ciepła. Gmina zapłaci za instalację centralnego ogrzewania. Jeśli chodzi o budynki, które są własnością gminy w 100 procentach, to w tym przypadku obowiązywać będzie procedura przetargowa wyboru wykonawcy.- Do realizacji projektu potrzebna jest uchwała Rady Miejskiej. Jestem przekonany, że do końca roku uporamy się ze stroną formalno – prawną. Będziemy teraz spotykać się z każdą wspólnotą, ze wszystkimi mieszkańcami. Muszą być spisane akty notarialne. Chcielibyśmy rozpocząć roboty budowlane w przyszłym roku. Na pierwszy ogień pójdą budynki przy ul Patriotów 1 - 8 oraz budynek przy ul. Łącznej 2. Jeśli nam się ten pilotaż powiedzie, to czekają następne domy na Rudnej I i kolejne osiedla w Sosnowcu - powiedział wiceprezydent Sosnowca, Wilhelm Zych.


Komentarz. Powtórzę wcześniejszą opinię. Rewitalizacja owszem, budowa nowych domów, jak najbardziej, ale gdzieindziej. Terenów wokół Rudnej 1 nie brakuje. Nadbudowa starych ponad 50-letnich bloków, w których w większości mieszkaja starzy ludzi, to rzeczywiście absurd, poroniony pomysł. Ale i niepotrzebne, dodatkowe, olbrzymie koszty. Od dawna wiadomo, że taniej jest budować nowe budynki. Czy pomysłodawcy zadali sobie pytanie, ilu starszych ludzi nie przeżyje tych prac, przecież nie da się wybudować tych 2 dodatkowych pięter i związanego z tym tego całego bałaganu, zgiełku, brudu, kurzu i hałasu.


Piotr Dudała
źródło: J.L. www.sosnowiec.info.pl
Autor: Redakcja | 25/08/2007
Komentarze
#1 | olek2 dnia 25.03.2010 18:40
Mieszkam z partnerką na rudnej 1 od sierpnia 08 Przezylismy caly ten "remont" i bardzo zalujemy ze wogole sie tu przeprowadzilismy Postawili dodatkowe pietro a co z kanalizacja na ulicy Po kazdym nawet niewielkim deszczu toniemy w wodzie i blocie Cale szczescie ze zima obeszla sie z nami lagodnie a odwilz powoli topila snieg Dzieki temu nie zalalo nas tak bardzo Pan technik w luznej rozmowie stwierdzil ze teraz dopiero te nasze domy wymagaja remontu Za takie pieniadze mozna nabyc ladny domek a nie klitki z golymi scianami i podlogami
#2 | mieszkaniec dnia 14.01.2009 07:25
powiem wam jak wyglada remont-TO ISTNA DEWASTACJASad po ściągnięciu dachu i przemrożeniu ludzi na 2ich piętrach,zalaniu ich,wywierceniu dziur w podłogach i ścianach,przyszła kolej na następną demolkę tym razem w łazienkach,powyrywano rury ściekowe oczywiście wymieniono je na nowe doprowadzając do ruiny ściany i podłogi w korych są dziury takie by można zobaczyć się z sąsiadem na dole.rury biegną pod kątem ok85 stopni lub jeszcze inaczej ale żadna z nich nie przypomina 90iu.stopni bo fachowcy chyba mają wypaczone narzędzia pomiarowe...muszle klozetowe stoją luźno bo nie da się ich przykręcić.Mało tego najpierw je demontowali a potem mówili że NATYCHMIAST POTRZEBNE SĄ NOWE BO INACZEJ CAŁY PION NIE BĘDZIE MIAŁ WĘZŁA SANITARNEGO..takie warunki albo raczej ich brak! mamy we własnych mieszkaniach.i jeszcze czynsz trzeba płacić! żałosne!!!
#3 | Tomek dnia 02.09.2007 08:58
Żadamy przejrzystości i prawdy. Te relikty komuny w mieście powinny zniknać. Dobre są przy wyborach i na ciepłe posadki dla partujnych kolegów, ale nie dla zwykłych ludzi. Na pewno będę robiome próby przejęcia majątku, uwłaszczenia pod szyldem budowy nowych mieszkań i rewitalizacji, ale nie można się na to nabrać.
#4 | @Astra dnia 02.09.2007 06:30
MZZL zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien zakończyć swoją działalność do 31.12.2007 r-to jest zakład budżetowy, który nie posiada osobowości prawnej.Zlikwidowano już rezerwy celowe.
No ,ale p.W.Zych -Wiceprezydent uznał,że mogą prowadzić zarządzanie i administrowanie wspólnotami mieszkaniowymi spółdzielni mieszkaniowych.Podjęto nawet uchwałę rozszerzając
o to zadanie statut MZZL - czy to nie ciekawostka Sosnowiecka? W całym kraju likwidacja zakładów budżetowych , a tutaj rozwój zakładu budżetowego.
Żadna gmina/może kilka pochodnych sosnowieckiej/ nie prowadzą działalności gospodarczej bo prawo zabrania - a w Sosnowcu -MOŻNA prowadzić działalność gospodarczą przy pomocy zakładów budżetowych i interesik kwitnie.
Kiedy i kto za to wszystko odpowie ??????
#5 | Astra dnia 01.09.2007 18:00
Jest sznasa, że jak ludzie zaczną wykupowywać mieszkania, to te MZBM i MZZL podobnie, jak spółdzielnie przejdą do historii!
#6 | CBA dnia 01.09.2007 15:46
Na przykład?
#7 | @PAP dnia 01.09.2007 09:47
W ARL więcej jest znajomych nazwisk!
#8 | PAP dnia 01.09.2007 08:14
No to ładnie się dzieje w tym kryształowym Sosnowcu ?
#9 | CBA dnia 31.08.2007 20:56
A radny PO Madej jak tylko została zawarta koalicja dostał pracę Urzędzie Pracy. Ręka rękę myje.
#10 | PAP @ mieszkanki dnia 31.08.2007 14:47
Prezydent jeszcze się pochwalił żoną Iwona która jest absolwentką katowickiej Akademii Ekonomicznej i pracuje w swoim zawodzie.
Dlaczego nie pochwalił się,że jest Gł.Księgową Agencji Rozwoju Lokalnego w Sosnowcu - tego nie wiem
i mu sie dziwię.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney