Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zapomniany stok?

Miał być stok narciarsko-snowboardowy zapewniający całoroczne atrakcje - ale na razie jest tylko góra marzeń. Marzeń które czekają na spełnienie. 22 hektary środulskiej górki dzierżawi od gminy Sosnowiec firma Dolomity Sportowa Dolina. Firma miała tutaj przygotować całoroczne centrum sportowe rekreacyjne - zabrakło jednak pieniędzy na jego budowę.

Sosnowiecka górka od ubiegłego roku zarządzana przez Dolomity Sportową Dolinę miała stanowić całoroczną atrakcję dla mieszkańców.Skończyło się jednak na obietnicach. Obiecywane korty tenisowe, baseny, boiska, trasy narciarskie wyłożone igielitem to na razie plany, których realizacja jest wciąż odkładana.Gmina Sosnowiec, która wydzierżawiła środulską górkę - efektami współpracy z firmą nie jest jednak rozczarowana.
Cierpliwości zaczyna jednak brakować mieszkańcom Sosnowca, którzy mają kilka pomysłów na to, co można by tutaj zrobić.
Na spełnienie tych marzeń - przyjdzie im jednak jeszcze trochę poczekać - choć inwestycje na sosnowieckim stoku są planowane - wiele z nich uzależnionych jest od pogody, a ta jak wiadomo, nie zawsze sprzyja.

źródło: Monika Herman, Radio Katowice
Autor: Piotr Dudała | 28/08/2007
Komentarze
#1 | sami swoji dnia 07.09.2007 08:23
...dlaczego zapomniany, czyzby INWESTOR zapomnial,gdzie co robi?Za 6 mln.to ja bym tez cos zapomnial,o Boze,co za czasy.
#2 | sami swoji dnia 06.09.2007 08:26
...a co oni ta gorke tak normalnie usypuja?A jak przyjda deszcze,to co bedzie?
#3 | PAP dnia 30.08.2007 06:23
Z tego co pamiętam to z tą GÓRKĄ była transakcja wiązana z Kop. Maczki Bór-cos mi sie obija o uszy, a w jakiej wysokości gmina posiada udziały we wspomnianym nasypie ?
#4 | Gandalf dnia 30.08.2007 04:44
Górka kosztowała 6 mln lub więcej - z 22 ha można mieć całkiem niezły dochód - tutaj wydajemy tylko 140 tys. zł.
#5 | luzak dnia 29.08.2007 21:13
do arona : ILE MASZ PROWIZJI O SPRZEDARZY ????
#6 | aron dnia 29.08.2007 19:47
Śnieg i mróz nie są już potrzebne, żeby poszaleć na nartach. Bielski Polsport rozpoczął produkcję sztucznego stoku narciarskiego, który można wstawić do klubu sportowego, hotelu, a nawet domu

Jazda na nartach przez cały rok, nawet bez konieczności wyjazdu w góry? To nie mrzonki. Umożliwia to Skipol - nowoczesne urządzenie, którego produkcję rozpoczęły Zakłady Sprzętu Sportowego "Polsport" w Bielsku-Białej. Zakłady wykupiły licencję na jego produkcję od pomysłodawców z Sanoka. - Jego konstruktorom przyświecała myśl, aby ludzie mogli jeździć na nartach mimo ocieplającego się klimatu - mówi Rafał Dudek z działu handlowego Polsportu.

Skipol jest urządzeniem symulującym stok narciarski. W konstrukcji ze sztucznego tworzywa zamontowano nachyloną, ruchomą bieżnię - niby-trasę narciarską. Wykonana jest z szorstkiego tworzywa przypominającego w dotyku igelit, ale o wiele bardziej elastycznego i wytrzymałego. Osoba, która jedzie na nartach lub snowboardzie, wykonując dowolne ewolucje, pozostaje w tym samym miejscu, a tor jazdy przesuwa się pod nią z odpowiednio wybraną prędkością. - Instruktorzy narciarstwa, którzy testowali Skipol, stwierdzili, że stwarza on warunki zbliżone do rzeczywistych - dodaje Dudek.

Wokół bieżni znajduje się zabezpieczająca konstrukcja z rurek. Zamontowano w nich niby-kijki, w których są przyciski do sterowania urządzeniem, oraz fotokomórki, które automatycznie wyłączają bieżnię w przypadku wywrotki. Konstrukcję z rurek można rozbudować i zawiesić na niej uprząż dla osób, które dopiero uczą się narciarstwa.

Na Skipolu można jeździć nawet z prędkością 30 km/godz. W rozbudowanej wersji - Skipol PRO - można zmieniać kąt nachylenia stoku oraz uruchomić ekstremalną jazdę po muldach. Wszystkim steruje komputer.

Jeździ się na specjalnych nartach (są w komplecie) o długości ok. 80 cm i podkutych od spodu metalem. Skipol można też wykorzystywać do joggingu i rehabilitacji. - Bardzo przyjemnie się jedzie. Tak jak na trasie Ondraszek na Skrzycznem w Szczyrku - mówi Krzysztof Krajewski z Polsportu, który próbował już jazdy na Skipolu.

Urządzenie jest oferowane głównie klubom sportowym, fitness i hotelom. Prywatne osoby też mogą je kupić, ale sprzęt jest drogi - kosztuje ok. 140 tys. zł. Skipolem z Bielska są już zainteresowani klienci z Rosji, Indii, Chin, Austrii, Niemiec i Polski.
#7 | PAP dnia 29.08.2007 19:22
cd. nieprzewidziano ocieplenia klimatu -dobre!!!
#8 | PAP dnia 29.08.2007 19:21
Zazdroszczę Gminie Sosnowiec tak dużego optymizmu,jak oni to robią i im gorzej tym lepiej ??
#9 | anonim dnia 29.08.2007 19:17
ta na bloki super, uspanie tej góry to chore ambicje SLD i Czarskiego Łukaszenka pod Mińskiem też zrobił tory dla narciarzy....;/
#10 | Vegeta dnia 29.08.2007 17:52
Przydałoby się obok usypać jeszcze ze 2-3 takie górki i obsadzić je świerkami - przynajmniej będziemy mieć ze Środuli i Zagórza widoki na górski krajobraz :-P.
Na razie jest tam bardzo surowo - wszędzie błoto, goła ziemia i kamienie. Dwa barki u stóp górki świecą pustkami... Dojście do nich - po wspomnianym błocie... Szkoda, mogło być fajnie. Ale przynajmniej widoki ze szczytu ok.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney