Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


IX sesja Rady Powiatu Będzińskiego

W dniu 28 sierpnia 2007 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6. odbyła się kolejna IX sesja Rady Powiatu Będzińskiego. Mimo wakacji sesja ta, dla obecnych na niej radnych, była bardzo pracowita. Nie obyło się też bez pewnych napięć, które skoncentrowały się wokół... sportu.
W programie sesji zaraz po jej otwarciu i stwierdzeniu przez prowadzącego obrady Przewodniczący Rady Powiatu Emila Bystrowskiego prawomocności obrad, znalazły się interpelacje i zapytania radnych. Radny Henryk Postel (PO) złożył propozycję przyjęcia rezolucji o poparciu rozwoju sportu w powiecie. Powiedział m.in. że „poprzez sport można zaangażować młodzież trudną i wypromować Zagłębie, a sam sport jest obecnie ważnym czynnikiem rozwoju społecznego”. Radny Tomasz Delowski (PO) zwrócił się o zabezpieczenie środków na dokumentację przebudowy ul. Zagórskiej w Będzinie. Poruszył również sprawę przyszłości i stanu prawnego terenu w Brzozowicy oraz sprawę dalszej przyszłości filii Politechniki Częstochowskiej w Będzinie. Radny Krzysztof Malczewski (LiD) zapytał się o dalszą przyszłość Zespołu Szkół Nr 2 w Czeladzi.


Starosta Będziński Adam Lazar odnosząc się do tej wypowiedzi, stwierdził m.in. że mamy tutaj do czynienia z akcją społeczną w celu obrony szkoły, a z drugiej strony twardy rachunek ekonomiczny, który wskazuje na rosnące jej zadłużenie. Dodał, że elektroniczny nabór do szkół wykazał, że nie ma możliwości uruchomienia nawet jednej nowej klasy. Dodatkowy nabór praktycznie nic tu nie zmienił. Są też nowe fakty, mianowicie duże zainteresowanie szkołą osób dorosłych. Prowadzone są dalsze rozmowy. Wydział Oświaty, Kultury i Sportu przedstawi do końca października nową koncepcję rozwoju oświaty w powiecie.


Starosta podziękował za świetną organizację Dożynek Powiatowych w Siewierzu. Podkreślił zaangażowanie pracowników Starostwa oraz doskonałą współpracę ze Zdzisławem Banasiem Burmistrzem Siewierza i kierowanym przez niego urzędem. Odnosząc się do terenu błoń przed zamkiem w Siewierzu stwierdził, że stwarza on wielkie możliwości przestrzenne dla organizacji wydarzeń kulturalnych.


Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego p. Anny Ślagórskiej w związku z powołaniem jej na stanowisko Wiceburmistrza Czeladzi. Życząc sukcesów na nowym stanowisku podziękowano p. Burmistrz za dotychczasową pracę na rzecz powiatu.


Przyjęto sprawozdanie z realizacji Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami za okres 2004 - 2006 w zakresie celów krótkoterminowych do 2007 roku oraz informację o przebiegu wykonania budżetu Powiatu Będzińskiego za I półrocze 2007 r.
Ponadto Rada Powiatu podjęła szereg ważnych uchwał, m.in. w sprawie:

• trybu postępowania o udzielenie dotacji z budżetu Powiatu Będzińskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach usytuowanych na terenie Powiatu Będzińskiego i wpisanych do rejestru zabytków, sposobu jej rozliczania oraz kontroli wykonywania dotowanego zadania,

• udzielenia pomocy finansowej Gminie Będzin z przeznaczeniem na sfinansowanie kosztów utrzymania nieruchomości drogowej - ul. Odkrywkowej w Będzinie-Łagiszy,

• udzielenia pomocy finansowej Gminie Kłomnice z przeznaczeniem na pomoc dla poszkodowanych przez trąbę powietrzną,

• zmiany uchwały Nr V/59/2007 Rady Powiatu Będzińskiego z dnia 27 marca 2007 r. określenia zadań Powiatu z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w 2007 r.

• przystąpienia do opracowania Strategii Rozwoju Powiatu Będzińskiego na lata 2009 – 2020

• poparcia działań zmierzających do organizacji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej EURO 2012 w Województwie Śląskim.


Najwięcej emocji wzbudziła sprawa powołania Wydziału Promocji i Sportu. W dyskusji podkreślono potrzebę skuteczniejszej promocji sportu w powiecie. Ostatecznie argumenty te przeważyły i radni zdecydowali o powołaniu nowego wydziału w Starostwie.żr.: Starostwo Powiatowe w Będzinie
Autor: Redakcja | 29/08/2007
Komentarze
#1 | Zmartwiony dnia 30.08.2007 19:55
Strasznie sie martwiłem o to czy wyrobimy sie w kraju z Euro. Teraz spadł mi kamień z serca, wreszcie odżyłem ! Skoro powiat bedziński popiera działania w tej sprawie... jestem spokojny.
#2 | BODZIO dnia 30.08.2007 16:38
"Pewne napięcia" Ot, tycie, tyciulkie, tyciuteńkie... Właściwie - napiętka
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney