Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


68. Rocznica Napaści Sowietów na Polskę

W dniu 17 września obchodzić będziemy rocznicę naszej zbiorowej, narodowej tragedii. Tragedii będącej także osobistym doświadczeniem wielu mieszkańców naszego powiatu.

Sześćdziesiąt osiem lat temu 17 września 1939r. na ziemie Polski wkroczyły wojska sowieckie. Działając w porozumieniu z niemiecką armią, zadano śmiertelny cios armii polskiej, broniącej Ojczyzny.Okupanci podzielili między sobą polskie ziemie. Przebieg obu okupacji – hitlerowskiej i stalinowskiej – przyniósł równie tragiczne żniwo. Inteligencja polska wymordowana została z rozkazu Hitlera w Palmirach, z rozkazu Stalina – w Katyniu. Polacy ginęli w niemieckich obozach zagłady: w Oświęcimiu, w Gross-Rosen, Majdanku... I w sowieckich obozach Archipelagu Gułag, w mroźnym powietrzu Kołymy.To tragiczne doświadczenie okupacji sowieckiej stało się także osobista tragedią wielu rodzin. We wrześniu 1939 r. zmobilizowani żołnierze rezerwy, urzędnicy, nauczyciele, lekarze, policjanci wyruszyli bronić Ojczyzny. Niestety, dla wielu z nich ta podróż była drogą bez powrotu.Trudno dziś określić ilu mieszkańców naszego powiatu zostało zamordowanych przez sowieckich okupantów. Można wymienić chociażby policjantów. W Twerze zginęli między innymi: Stanisław Fonfara, Stefan Ordon, Władysław Wziątek z Czeladzi czy Bolesław Boruciński, Andrzej Pałyga czy Marcin Umiński z Będzina. Warto również wspomnieć, wśród wielu, wielu innych, nazwiska dwóch lotników czeladzkich: kapitana Zbigniewa Juliusza Babińskiego i porucznika Edwarda Bagińskiego, którzy zostali zamordowani w Katyniu.Wydarzeń tych nie wolno nam zapomnieć. Pamięć o tym jaki los zgotowali w imię ideologii ludzie ludziom, jest dziś gwarancją, że nie będzie powrotu do totalitaryzmu. Doświadczenie okrucieństwa totalitaryzmu musimy przekazać młodemu pokoleniu, pokazać mu jak straszna jest cena płacona przez zwykłych ludzi za szaleństwa dyktatorów.Uczcijmy pamięć ofiar totalitaryzmu. Bo o wielu z nich przypominają dziś tylko puste, symboliczne groby. I miejsce w naszych sercach.Adam Lazar

Starosta Będziński


źródło: www.starostwo.bedzin.plW dniu 15 września w 68 rocznicę napaści sowieckiej na Polskę w Sankturium Polskiej Golgoty Wschodu o godz. 12.00 odprawiona zostanie usroczysta Msza św.

Autor: Piotr Dudała | 12/09/2007
Komentarze
#1 | do nas i tych obok dnia 02.10.2007 13:45
Panowie tragedii narodowych mielismy bardzo duzo, na przestrzeni wiekow.Prawie z kazdego kierunku, prosze poszperac w histori, ano...no, to im tez czesc i chwala, zapomnielismy?
Inne czasy,inne zwyczaje,inni ludzie... a, i inna polityka!
#2 | @anonim dnia 02.10.2007 09:18
...korespondujesz sam z soba?...albo masz wyrzuty sumienia?
#3 | anonim dnia 16.09.2007 21:36
Obsesją było totalne kłamstwo w sprawie Katynia uprawiane przez komuchów przez ponad 50 lat. Teraz może w końcu zrobi się normalnie?!
#4 | anonim dnia 15.09.2007 09:23
co ty mówisz, jak obsesja? chłopie lecz się!
#5 | anonim dnia 14.09.2007 12:25
obsesja antyrosyjskości i wojujący antykomunizm sięgają granic śmieszności, niestety. Pamiętając o przeszłości, patrzmy w przyszłość - tylko i wyłącznie. To nasz bratni, słowiański naród, sąsiad.
#6 | anonim dnia 13.09.2007 19:00
Lazar jest cool!
#7 | Bruno dnia 13.09.2007 16:55
Dobrze ze ktos jeszcze o tym pamieta
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney