Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Kilka refleksji po obejrzeniu filmu Katyń!

Byłem dzisiaj przed południem w kinie Helios na projekcji filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy. Film jest świetny. Mnie poraził i nie chodzi tutaj tylko o ostatnie sceny, przedstawiające bardzo sugestywnie kaźń polskich oficerów. Znacznie większe wrażenie zrobiło na mnie ukazanie kłamstwa, obłudy, tego całego fałszu, w którym przyszło ludziom żyć pod rządami komuny. Zbrodnie katyńska to nie tylko sama egzekucja i śmierć, ale również wszystko to, co po niej nastąpiło i... jeszcze wciąż w jakiejś postaci trwa. Najgorsza z nich jest "niepamięć"!Film zmusza do zadumy i refleksji nad czasem minionym, ale też na teraźniejszością. Pojawiają się pytania. Wiele pytań. Jakie są granice kłamstwa, a jakie zwyczajnego oportunizmu?. Czy w życiu liczy się tylko dzień dzisiejszy i jakaś bliżej nieokreślona przyszłość? Czy można godzić się na urzędowe kłamstwo, choć znamy prawdę? Do czego jest zdolny człowiek, żeby mu się żyło lepiej, a społeczeństwo, państwo, żeby upodlić, zgnoić, zniszczyć, a nawet fizycznie zlikiwidować kogoś, kto myśli, myśli inaczej niż my, czy mówi, nakazuje władza lub obowiązująca ideologia?.


Komuna jeszcze nie odeszła, jeszcze się trzyma i broni. Ma swoje enklawy i swoich zwolenników. Minęło ponad osiemnaście lat wolnej Polski,a na dobrą sprawę wciąż są jeszcze miejsca, gdzie oficjalnie nie obchodzi się rocznicy napaści Sowietów na Polskę, nie mówi się głośno o Katyniu. Prawie w ogóle się na ten temat nie mówi. Nie stawia się pomników. W miejscach tych nawet po 40 latach wstydliwie przypomnina się o obecności Episkopatu z kardynałem Wyszyńskim i Arcybiskupem Wojtyłą w czasie uroczystości milenijnych, a obchodzi się za to rocznicę wyzwolenia przez Armię Radziecką. Wciąż jest tu mnóstwo pamiątek po komunie, wiele pomników, tablic, nazw ulic. Często człowiek ma wrażenie, że żyje w jakimś skansenie, że czas tu się zatrzymał. Nawet na czele list wyborczych niektórych partii wciąż są aktywni byli działacze PZPR, choć ta sama partia w Polsce odsuwa "partyjny beton" w cień. A oni właśnie tutaj pozostają idolami, oni rządzą, ich się wybiera na urzędy, ich imieniem nazywa się obiekty. Po prostu wciąż trwa tutaj PRL. Jak długo jeszcze?


Zapraszam do dyskusji!


Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 06/10/2007
Komentarze
#1 | Karolcia ;DD dnia 24.05.2010 18:37
zgadzam się z Karoliną ; pp
#2 | Karolina dnia 13.04.2010 17:40
Film zmusza nas do przemyśleń jak żyli dawniej nasi rodacy. Teraz my mamy luksuse w porównaniu do tamtych czasów. Ale film nie ukazuje wszystkiego. Nie da się ukazać i zagrać takiego bólu jaki przerzywały tamte osoby. Pamiętajmy to i oddajmy im hołd. Bo gdyby nie oni teraz nie bylibyśmy POLAKAMI bo ne byłoby POLSKI!
#3 | ktoś dnia 13.04.2010 17:37
Film fajny ale powinniśmy pomyśleć co tak naprawdę stało się w tamtych czasach. Powinniśmy bo JESTEŚMY POLAKAMI!
#4 | martyna dnia 12.05.2008 16:54
Byłam na tym filmie, w sumie kilka dni po jego premierze. Osobiście uważam, że był znakomity. Pomimo, iż strasznie nie lubię filmów historycznych, ten bardzo przykuł moją uwagę, gdyż opowiadał o losach naszych rodaków. Nie rozumiem ludzi, którzy po obejrzeniu tego filmu komentują go jednym słowem "nuda". O takim człowieku można jedynie powiedzieć, że nie interesuje go podstawowa historia Polski - podstawowa! Czy w takim razie interesuje go w ogóle Polska jako wspólnota? Po obejrzeniu tego filmu wiele rozmyślałam na ten temat i przyznam się, że naprawdę trudno było mi uwierzyć, że coś tak strasznego miało w ogóle miejsce! I to w sumie tak niedawno... wiosna 1940 rok, od tego czasu minęło zaledwie 68 lat. Tylko 68 lat, dla niektórych AŻ 68 lat. "Było minęło, po co to rozgrzebywać?" takie pytania znajdzie się w komentarzach do filmu. Miałam wielkie szczęście, ponieważ w tym roku, a dokładnie 25,04 - 1,05 miałam okazję uczestniczyć w wyjeździe na 2 Marsz Pamięci. Było to dla mnie niesamowite przeżycie zobaczyć na własne oczy miejsce pochówku polskich oficerów. Las katyński jest ogromny, a wszędzie panuje niesamowita cisza. W około widać tylko pomosty nad zbiorowymi mogiłami oficerów. Atmosfera, która tam panuje jest nie do opisania. Kiedy na rozpoczęcie mszy świętej w lesie katyńskim, rozległ się dźwięk dzwonu znajdującego się za ołtarzem, po całym ciele przeszły mi ciarki. W tym miejscu ludzie naprawdę się zmieniają. Przed wejściem do lasu wszyscy głośno rozmawiali, śmiali się... gry przekroczyliśmy wejście do muzeum pamięci narodowej zapadła cisza. Jeżeli ktoś coś już do siebie mówił, to mówił to szeptem. Widok ciągnących się tablic z nazwiskami poległych tam polskich oficerów jest przerażający. Ten wyjazd rozwiał wszelkie moje wątpliwości. Dlatego jeżeli ktoś z Was będzie miał możliwość znaleźć się tam kiedyś to naprawdę niech z tego skorzysta, bo warto.
#5 | magda dnia 24.10.2007 14:35
Film był świetny .ale nie to mnie w nim zainspirowało ale sceny ukazują życie w czasie wojny , śmierć polskich oficerów.Oczekiwanie rodziny na ojca , brata czy syna to we mnie wzbudziło refleksje , jaki świat jest okrutny.
#6 | znajdzmy sie dnia 19.10.2007 08:10
proponuje, zostawmy niektore sprawy...i gwoli refleksji.
Polska r11;
Zawsze w swej postaci była ta wymarzona,wyszukana,królewska,magnacka,szlachecka,
chłopska,przeklęta,splugawiona,opluta,
znienawidzona,zdradzona, wymazana, matka narodów,wykrwawiona,shańbiona,przekupiona,
rozgrabiona,sprzedana,opuszczona,wypłakana,wyśniona,odrodzona,ludowa,rzeczpospolita,wywalczona,
wymodlona,swięta...
i zawsze...Jeszcze Polska...nie zgineła?
I nieraz widzę ją r11; tak jak opisana jest,
która r11;
Jest Polska - czy będzie Polska
Teraz Polska - czy potem Polska
Nasza Polska - czy wasza Polska
Nowa Polska - czy stara Polska
Albo, czy I-a,czy II-ga,czy III-cia
Z koroną czy bez
Polska r11; Polak
- tak zostanie...bo ona była zawsze tylko jedna...
ta wymarzona dla wszystkich...
tu...tam...i gdziekolwiek -
#7 | BaCa dnia 10.10.2007 16:43
Święta prawda Grin
#8 | Nunes dnia 09.10.2007 22:56
Świnto prowda!
#9 | anonim dnia 08.10.2007 22:20
Nawet na czele list wyborczych niektórych partii wciąż są aktywni byli działacze PZPR, choć ta sama partia w Polsce odsuwa "partyjny beton" w cień. A oni właśnie tutaj pozostają idolami, oni rządzą, ich się wybiera na urzędy, ich imieniem nazywa się obiekty. Po prostu wciąż trwa tutaj PRL. Jak długo jeszcze?
#10 | @Logik dnia 08.10.2007 22:13
Uderz w stół a nożyce odezwą się!
Daleko idące uproszczenie. To jednak nie PO umieściła te osoby na liście, lecz SLD. Mówienie więc, że Dudała krytykuje PO jest całkowicie sprzeczne z logiką! Krytykuje tylko i wyłącznie SLD!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney