Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Poznajmy się - czyli wywiad z Jarosławem Piętą!

Prezentujemy Państwu pełny tekst wywiadu z kandydatem do Sejmu Jarosławem Piętą, który przeprowadził z nim red. Janusz Lewanda z serwisu www.sosnowiec.info.pl
Janusz Lewanda: Chyba nie wszyscy wiedzą, że nie jest pan członkiem Platformy Obywatelskiej RP?

Jarosław Pięta: 30 czerwca 2007 r. złożyłem rezygnację z członkostwa w Platformie w związku z ustawą, która zabrania pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy przynależności partyjnej.Ale może pan być członkiem Klubu Radnych PO RP.

Tak, oczywiście. Nasz klub jest najsilniejszym klubem w Radzie Miejskiej. Udało nam się utrzymać jedność klubu bez wysiłku. Zawdzięczamy to demokratycznym stosunkom panującym w klubie.Podczas głosowania nad uchwałą o połączeniu szpitali miejskich nie obowiązywała w waszym klubie dyscyplina partyjna. Dlaczego? To bardzo ważna dla miasta uchwała.

Uznaliśmy, że jest to tak ważna sprawa, iż radni powinni głosować w zgodzie ze swoim sumieniem.Generalnie jesteście przeciw łączeniu szpitali, dlaczego?

Raczej wstrzymujemy się z decyzją. Nie ma liczb, nie ma żadnych danych. Jak w tej sytuacji podejmować decyzję?! Po zapoznaniu się z wynikami audytu zewnętrznego podejmiemy odpowiednia decyzję. W sytuacji, gdy w grę wchodzi życie ludzkie, nie ma w Platformie miejsca na politykę.Wojewoda umorzył postępowanie nadzorcze dotyczące sierpniowej uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych.

To dobry sygnał. Byliśmy od początku za większą bonifikata niż 70 proc., ale nie mogliśmy tego przeforsować, więc powstało kompromisowe rozwiązanie. To i tak jest duży sukces mieszkańców i miasta.Platforma chwali się pozytywnymi zmianami w kulturze. Nie za szybko?

Po zabiegach organizacyjnych - rozdzieleniu kultury i sportu - już jest widoczna poprawa w kulturze. Za to sport ostatnio siadł wyraźnie. Już podczas marcowej Komisji Kultury i Sportu ostrzegaliśmy, że na Stadionie Ludowym nie będzie w terminie i murawy, i oświetlenia. Kwestionowaliśmy również budowę zadaszenia bez odpowiedniego projektu. Niestety, nasze przewidywania ziściły się. Doszła jeszcze sprawa zamknięcia basenu. Sytuacja infrastruktury sportowej w Sosnowcu jest tragiczna.Ale mimo to upieracie się przy budowie nowego stadionu?

Tak. Dzięki naszym naciskom prezydent Górski zadeklarował budowę nowego stadionu piłkarskiego. Podczas ostatniego zebrania klubu radnych PO RP podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu tego tematu, czyli konieczności zabezpieczenia środków na budowę. Będziemy jeszcze dyskutować o lokalizacji stadionu. My jesteśmy za Kresową.Boiska ze sztuczną nawierzchnią to też wasz konik.

W marcu przedstawiliśmy wiceprezydentowi Zbigniewowi Jaskierni projekt dotyczący przyszkolnych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Postaraliśmy się o zabezpieczenie środków z rezerwy budżetowej na wykonanie jeszcze w tym roku dokumentacji tych boisk. Staramy się, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się środki na wykonawstwo. Ostatnio radni z klubu Ponadpartynej Inicjatywy Rozwoju Sosnowca przyłączyli się do naszego projektu, co dobrze dla projektu rokuje.Powstają ścieżki rowerowe, do których się też przyznajecie.

Bo to też nasza inicjatywa. Ścieżka od Milowic do Trójkąta Trzech Cesarzy będzie gotowa do 14 października.


Inne osiągnięcia Klubu Radnych PO?

Remont biblioteki na Gospodarczej, będzie przebudowane rondo im. Jana Pawła II, budowa parkingu na Juliuszu, poprawa bezpieczeństwa na ul. Grota - Roweckiego. Pilotujemy sprawę budowy sali koncertowej przy Szkole Muzycznej. Rusza sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe. Przy tej okazji chciałbym powiedzieć, że miasto na targach prezentuje karty inwestycyjne działek przy Traugutta, Szymanowskiego, Kombajnistów, Juliuszowskiej. Inwestorzy interesują się tymi działkami, dzwonią, piszą, ale tych działek nie można zbyć, bo nie ma planu, nie ma wyceny, para idzie w gwizdek, a nawet kompromitujemy się.Jan Bosak z Klubu radnych PO walczy z - jak sam mówi - nieludzką parametryzacją w szkolnictwie.

To poprzednia Rada podjęła stosowną uchwałę, a teraz zrzuca się winę na obecną Radę. Ponadto należy wiedzieć, że w tym zakresie obowiązuje zarządzenie Prezydenta Miasta. Problem jest nie tylko z parametryzacją. Prowadzona jest niedorzeczna polityka oświatowa. W Sosnowcu nie jest realizowany program rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych, w wyniku czego dzieci z Sosnowca trafiają do Dąbrowy Górniczej. Pracownie internetowe są słabo wyposażone. Wydział Edukacji w tym zakresie nie współpracuje z Kuratorium.Dużo mówiliście przed wyborami samorządowymi na temat lepszego wykorzystania środków zewnętrznych. Jak to wygląda dziś w Sosnowcu, po roku waszego współrządzenia w mieście?

Projekty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tzw. twarde - infrastruktura, drogi - to jest realizowane na dobrym poziomie. Niestety, nie realizujemy projektów tzw. miękkich - inwestycje w kapitał ludzki są nam obce.Rozmawiał: Janusz Lewanda, www.sosnowiec.info.pl

Autor: Piotr Dudała | 09/10/2007
Komentarze
#1 | znajdzmy sie dnia 13.10.2007 10:03
Szanowni !
To całe gadanie i wywody, że będziemy mieli naszego człowieka w W-wie, który będzie nasze
interesy reprezentował i tych interesów bronił, jest pozbawione sensu.
Bo przecież, politykę trzeba robić tu na miejscu, tu na miejscu mieć właściwych ludzi, którzy potrafią forsować słuszne decyzje, którzy potrafią słuchać ludzi i w ich interesie występować, a natomiast w przypadku
niesłusznych decyzji wytykać niekompetencje czy nawet nieudolność.
Mniemanie, że mamy swoich ludzi tu i tam jest złudne, gdyż zagadnienia "tam" przedstawiane mają inny wymiar niz lokalne propozycje.
Grupy nacisku muszą być tu, u nas w Sosnowcu, taka powinna być zasada i taktyka polityki lokalnych działaczy.Tutaj należy szukać sojuszników i przyjaciół.Tutaj należy tworzyć zręby wspólnego działania dla naszego dobra.
#2 | Alex dnia 13.10.2007 00:51
bardzo dziękuję, ale ja adwokata nie potrzebuję. Obronię się sam, ponieważ jestem absolwentem prawa. I powtórżę jeszcze raz: nie Dolniak, tylko Pięta.
#3 | Danusia &Beatusia dnia 12.10.2007 23:53
"anonim" co chcesz od Alexa? Po prostu mówi prawdę i jest typowym sosnowiczaninem. Oczywiście ,że PO i ... długo nic. Chyba ,że chcesz mieszkac w Białorusi?!?!?!
#4 | abc @ Karola Winiarskiego dnia 12.10.2007 16:44
Zabawiamy sie w donosiki, tylko na to Pana stać.Cieszy się Pan z tego faktu i postanowił publicznie/w końcu za darmo? podzielić sie tą informacją z pozostałymi ?
Widzę ,że wyścig szczurów jest Panu bardzo bliski.
#5 | anonim dnia 12.10.2007 15:35
Alex, na ulotce te mądrości wyczytałeś? Grin Nowoczesna, hahahaha
#6 | Alex dnia 12.10.2007 14:48
Tak "mary", poniważ tylko PO jest partią proeuropejską, nowoczesną, dającą możliwości rozwoju, otwartą zarówno na zachód, jak i na wschód. Jedyna prawdziwa alternatywa PiSu.
#7 | mary dnia 12.10.2007 10:00
ale się wam wszystkim ubzdurało, że trzeba głosować na kogoś z Sosnowca. Mam wrażenie, że nie ważne co ktoś robi, a jedynie skąd jest. To jakaś paranoja, przecież to są wybory parlamentarne! Co Pięta robi dla Zagłębia? Dolniak tylko gada i zwołuje konferencje, na kogo z PO głosować? Bo tylko PO wchodzi w grę...
#8 | Alex dnia 12.10.2007 09:17
Panie Karolu, ja na Pana chyba głosowałem w przedostatnich wyborach samorządowych na prezydenta Sosnowca nie dlatego, że Pana nie znam osobiście, ale dlatego, że widniał Pan na bilboardach PO. A ponieważ dalej jestem sympatykiem PO, w ostatnich wyborach głosowałem na Jarosława Piętę, chociaż też go nie znam. Myślę jednak, że my Sosnowiczaninie powinniśmy popierać ludzi z Sosnowca, dlatego wielka szkoda, iż Pan Pięta nie został zaproszony na debatę. Poseł Dolniak praktycznie nie ma już nic do zaoferowania, a nie sądzę, żeby Sosnowiec go obchodził.
#9 | Karol Winiarski dnia 11.10.2007 21:55
Do debaty w Staszicu (bo o niej chyba mowa)zaproszeni zostali liderzy list okręgowych trzech najsilniejszych komitetów (PO, PiS i LiD). Dlatego zaproszenie od organizatora (Janusza Kubickiego prowadzącego w naszej szkole Klub Polityczny) dostał Grzegorz Dolniak, a nie Jarek.
#10 | Alex dnia 11.10.2007 19:02
Nie znam osiągnięć Pana Pięty, ale naszym obowiązkiem jest oddać głos na kandydata z Sosnowca, czyli Jarosława Piętę. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby niezdecydowani jeszcze, przyłączyli się do popierających PO.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney