Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy mieszkania będą tańsze?

Sosnowieckie spółdzielnie rozpoczęły sprzedaż mieszkań "za złotówkę". Wkrótce wejdzie również w życie uchwała rady miejskiej umożliwiająca wykup mieszkania komunalnego przez najemców nawet z 80% bonifikatą. Jest zatem realna szansa na to, że ceny mieszkań w Sosnowcu pójdą nieco w dół.Od 31 lipca obowiązuje ustawa nowelizująca przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych. Każdy posiadający spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu może żądać ustanowienia na jego rzecz odrębnej własności lokalu, a gdy stan prawny nieruchomości, na której stoi budynek jest nieuregulowany, można żądać przekształcenia naszego prawa w spółdzielcze własnościowe.Korzyści z takiego rozwiązania są oczywiste: nasze mieszkanie będzie można darować, albo zapisać w spadku. Ale najważniejsze jest to, że mieszkanie można wykupić za kilkadziesiąt złotych. W Sosnowcu spółdzielnie zaczęły już odpowiadać na wnioski złożone z początkiem sierpnia: w centrum mieszkanie przydzielone w latach siedemdziesiątych "kosztuje" teraz ok. 60-70 zł; podobnie na Środuli. Wszystko może oczywiście zależy od indywidualnego przypadku.Choć takie uprawnienie do przekształcenia lokatorskiego we własnościowe mieszkanie budzi poważne wątpliwości z punktu widzenia konstytucyjności, posłowie są zbyt zajęci bieżącymi sporami politycznymi, aby zastanawiać się nad wnioskiem o stosowną weryfikację ustawodawstwa przez Trybunał Konstytucyjny. Możemy zatem być spokojni. Kto nie złożył jeszcze wniosku o przekształcenie swojego lokatorskiego M we własnościowe, może spokojnie rozpocząć procedurę - na razie nie zapowiada się na uchylenie przepisów.Drugim uprawnieniem, które może wpłynąć na cenę mieszkań w mieście jest możliwość wykupu mieszkań należących do miasta z bonifikatą do 80%. Taką możliwość daje uchwała rady miejskiej wywalczona przez Platformę Obywatelską po pewnym oporze prezydenta i lewicy.Każdy najemca lokalu komunalnego będzie mógł wykupić swe mieszkanie z 80% upustem przy wykupie wszystkich mieszkań w budynku albo upustem 30% - 70% przy wykupie jednego mieszkania (bonifikata ulega zwiększeniu powyżej 30% o 2% za każdy rok trwania najmu).Czy takie udogodnienia dla lokatorów sosnowieckich mieszkań wpłyną na ich ceny w Sosnowcu? Wydaje się, że jest taka szansa, a przynajmniej na pewne zahamowanie dynamiki ich wzrosu. Większy wpływ jednak będzie na to mieć sytuacja w całym regionie (mieszkania w Katowicach są wciąż najtańsze spośród polskich metropolii) niż tylko w naszym mieście.Tak, czy inaczej, warto skorzystać z okazji i nabyć własność lokalu, w którym zamieszkujemy od lat. Nieruchomości to dobry sposób na lokowanie oszczędności.Autor: Paweł Mikuła | 10/10/2007
Komentarze
#1 | najemca dnia 17.03.2010 13:40
Domy w centrum miasta zarządzane przez MZBM to niemal slamsy, juz samo wejscie na klatkę schodową wywoluje odrazę.Wstydzimy się gdy odwiedzają nas znajomi.Jedyną sprawą jaką zajmuje się administracja jest sciąganie czynszu.Budynki oddane w ręce najemcow i oddane ich nadzorowi poprawily by ich estetykę.
#2 | ala dnia 27.02.2008 20:30
Prezes Gałkowski jest inteligentnym człowiekiem, więc dobrze wie że mieszkania przekazane mu w trybie ustawy o przekazywaniu mieszkań zakładowych (czyli w prezencie) bo otrzymał je za darmo. W akcie notarialnym przekazania musi być zapis, że Syndyk przekazał w trybie tej ustawy, bo to jedyny sposób przekazania mieszkań "za darmo". A lokale przekazane w trybie tej ustawy podlegają wykupieniu za zwrot kosztów poniesionych przez Spółdzielnię. Mówi więc prawdę. Ma taski kaprys, bo z pewnością nie jest to zgodne z przepisami prawa
#3 | olo dnia 14.11.2007 18:46
A co z mieszkaniami zakładowymi???!!! zarząd spółdzielni "Niwka" w Sosnowcu nie kwapi się zbynio do przekazania lokatorom pokopalnianych mieszkań! Mieszkańcy którzy nie wykupili od Syndyka mieszkań nie mogą ich wykupić bo Prezes Spółdzielni "ma taki kaprys" - jak nadmienia interesantom. W odpowiedzi na pisma które mieszkańcy składali o przekazanie własności zgodnie z art.12 ust o spółdzielniach, otrzymaliśmy odpowiedź negatywną, mówiącą że mieszkania nasze nie były własnością Państwa więc proszę powiedzcie mi kogo?????????
#4 | abc @ mieszkanki dnia 12.10.2007 16:40
A niby kto się ma przyjrzeć sie tej rabunkowej gospodarce?
Jeżeli komuny z tego miasta nie wypędzimy dokładnie ,nie wypędzimy to będzie nadal tak jak jest!
Dlatego nie rozumiem PO - przecież odgórnie ustalono SOJUSZ Z LiD - to tak prawdę mówiąc/a właściwie pisząc/-czy my mieszkańcy możemy na coś lepszego ,,LICZYĆ" ze strony PO/sosnowieckiej/, czy to nie są działania pozorowane ?
A jeżeli mamy mieć jasno i przejrzyście to niech Platforma nie wywołuje tematów/bo ich jest dostatek/ tylko niech wypowie się w jaki sposób/konkretnie i rzeczowo/ chce to naprawiać.
#5 | z dnia 12.10.2007 10:29
najważniejsze, żeby powstały NOWE mieszkania - w tych spółdzielczych lub gminnych już ktoś mieszka, więc to "dobrodziejstwo" jak ktoś już coś ma, ale co dla ludzi, którzy nie mają swojego lokum? Szumnie reklamowany plan prezydenta Górskiego - te 500 mieszkań rocznie całkiem do niczego - jedyny w mieście TBS właśnie ogłosił, że NIE BĘDZIE nowej realizacji na Dęblińskiej. To ile mieszkań przybędzie w mieście ? Jedno wielkie zero ?
#6 | do Pana Mikuły dnia 11.10.2007 19:45
Panie Mikuła! Wiemy wszyscy,że jest czas wyborów.Pisze Pan nieprawdę o wywalczonej uchwale, która mówi o 80% bonifikacie wykupu mieszkań.Akurat tę uchwałę podjęto w pełnej komitywie z radnymi PIS oraz innymi Klubami Radnych.Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd, bo to wstyd.
#7 | BODZIO dnia 11.10.2007 16:32
Czy zarobki będą wyższe, takie jak w krajach UE, a nie takie jak w królestwie Ulu-Bulu?
#8 | Paweł Mikuła dnia 11.10.2007 13:30
do anonim: Rzeczywiście. Nie weszła jeszcze w życie. Dziękuję za słuszną uwagę.
#9 | S-c dnia 11.10.2007 12:09
nie jest to żadne rozdawnictwo tylko umozliwienie ludziom większej odpowiedzialności za swoją własność
#10 | anonim dnia 11.10.2007 12:06
nowa uchwała odnośnie mieszkań komunalnych jeszcze nie weszła w życie !
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney