Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Młodzi z SLD chcą zmienić nazwy ulic

"Skoro próbuje się zmieniać nazwy ulic, które kojarzone są z lewicą niepodległościową, to w zamian żądamy usunięcia ulic związanych z osobami duchownymi" - taką uchwałę przyjęło Forum Młodych Socjaldemokratów (FMS), organizacja młodzieżowa SLD. - Domagamy się deklerykalizacji ulic - przyznaje Grzegorz Pietruczuk, szef FMS, kandydat LiD do Sejmu.

"Środowiska prawicowe w ostatnim czasie bardzo mocno popierają koncepcję dekomunizacji ulic związanych z zapisaną historią lewicy na rzecz Ojczyzny. Wywołuje to ciągłe konflikty pomiędzy lewicą a prawicą" - można przeczytać w uchwale. Młodzież SLD postanowiła podgrzać te konflikty.- Jeszcze w tym tygodniu żądanie deklerykalizacji zostanie złożone na ręce prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz - zapowiada Agnieszka Nierychlewska, rzecznik stołecznych struktur FMS. Ulice, place i skwery, które noszą imię duchownych, znajdują się w każdym większym mieście. Na przykład w Warszawie ul. Jerzego Popiełuszki przechodzi w al. Jana Pawła II - jedną z głównych arterii miasta. Najbardziej znanym adresem w Polsce jest Woronicza 17, przy którym mieści się siedziba TVP. Jan Paweł Woronicz był arcybiskupem warszawskim i prymasem Królestwa Polskiego w XIX w. Z innych duchownych na tabliczkach znajdują się nazwiska prymasa Stefana Wyszyńskiego, księży: Ignacego Skorupki, Ignacego Kłopotowskiego, Juliana Chrościckiego.Pismo w sprawie deklerykalizacji nazw ulic zostanie także wysłane do prezesa IPN. - A tuż po wyborach zorganizujemy pod IPN pikietę - zapowiada Nierychlewska.Pietruczuk tłumaczy, że akcja FMS jest odpowiedzią na działania prawicy. Jednym z niezrealizowanych pomysłów PiS na dekomunizację kraju była zmiana nazw ulic, które noszą imię osób lub instytucji związanych z komunizmem i Armią Czerwoną. - Ustawy nie ma, ale IPN, faktycznie ramię PiS, ciągle wysyła do samorządów pisma, w których namawia do zmiany nazw ulic - tłumaczy Pietruczuk.Szef młodych socjaldemokratów zapewnia, że akcja nie ma żadnego związku z prowadzoną kampanią wyborczą, czy ostatnimi kłopotami Aleksandra Kwaśniewskiego. Jednak pragnący zachować anonimowość działacz SLD zdradza, że ten kontrowersyjny pomysł ma odwrócić uwagę od "choroby filipińskiej" Kwaśniewskiego. - Znaleźliśmy się w niezręcznej sytuacji. Gwałtownie potrzebujemy "ucieczki do przodu". Dlatego sprawa wypływa właśnie teraz.Czy taka strategia przyniesie efekt? Na pomyśle młodzieżówki SLD suchej nitki nie zostawia Joachim Brudziński, poseł PiS. - Ręce opadają. Nie ma nic gorszego niż odmóżdżona młodzież. Komunizm był systemem zbrodniczym, a jego propagowanie jest prawnie zakazane. Wielu duchownych straciło życie z rąk komuni- stycznych siepaczy - denerwuje się Brudziński.Także politycy tworzący koalicyjny LiD nie kryją niezadowolenia. - To pomysł bardzo nierozsądny, graniczący z głupotą. Na szczęście to nie nasz problem, tylko SLD - twierdzi Jan Lityński z Partii Demokratycznej.


źródło: www.naszemiasto.pl
Autor: Piotr Dudała | 14/10/2007
Komentarze
#1 | wiizg dnia 18.10.2007 21:38
Pamiętamy, że za Brynicą jest Azja. Chorzów, Bytom, Zabrze - wszystko dzikie ludy...
#2 | gonzo dnia 18.10.2007 13:13
pierdolicie od rzeczy straszne farmazony... zagłębioki jedne. i tak nigdy cywilizacja do was nie zawita. dla mnie zawsze bedziecie w Azji. za Brynica jest AZJA! zapamietajcie to sobie!
#3 | wici dnia 17.10.2007 12:07
cytat:aż strach pomyśleć jak zaczną czynić. koniec cytatu.Mysle,ze czasy te juz nie wroca, my Polacy na to nie pozwolimy.Lata 56- czy 71- czy 80- nie maja prawa,nigdy byc powtorzone.Owszem-Historia robi powtorki, ale nie tym razem Panowie!
#4 | DO KB dnia 17.10.2007 10:25
Dzień Papieski może wypaść w każdy dzień tygodnia, również we wtorek.
#5 | katechetka dnia 17.10.2007 08:50
Masz rację, ale oni tymczasem mówią, aż strach pomyśleć jak zaczną czynić.
#6 | @katechetka dnia 17.10.2007 08:14
poprawiam pokornie:...co czynia.
#7 | katechetka dnia 17.10.2007 07:45
Boże przebacz im, bo nie wiedzą co mówią....
#8 | Wiktor dnia 16.10.2007 19:30
Deklerykalizacja to "hołd" SLD-owskiej młodzieżówki dla Jana Pawła II złożony w Dniu Papieskim! Hańba!
#9 | do Balu dnia 16.10.2007 17:03
Człowieku! Wyraźnie jest mowa, że przeciwstawiają się dekomunizacji, czyli zrzucaniu nazw czczących okupanta, jak Armia Czerwona, jak działacze komunistyczni itp. To komuniści też przerabiali prawdę z Czerwonego Zagłębia PPSowskiego, walczącego o niepodległość na "Czerwone Komunistyczne". Odkłamaniu tego też na pewno ta młodzieżówka by się sprzeciwiała, gdyby byli na tyle obeznani, że byłoby im to wiadome. W odwecie - chcą uderzyć w uczczenie tych, co budowali Polskę. No, tak. Nie ma co więcej pisać, bo to najpewniej i tak rzeczywiście próba ucieczki od problemu, który stworzyła im "filipińska choroba" komunistycznego aparatczyka z końcówki PRLu.
#10 | S dnia 16.10.2007 16:34
No to życzę Ci abyś kiedyś zamieszkał przy ul. Ofiar Hitlera
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney