Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rozmowa z kandydatem do Sejmu Jarosławem Piętą

Ponownie prezentujemy Państwu pełny tekst wywiadu z kandydatem do Sejmu Jarosławem Piętą, który przeprowadził z nim w dniu 10 października red. Janusz Lewanda z serwisu www.sosnowiec.info.plJanusz Lewanda: Chyba nie wszyscy wiedzą, że nie jest pan członkiem Platformy Obywatelskiej RP?

Jarosław Pięta: 30 czerwca 2007 r. złożyłem rezygnację z członkostwa w Platformie w związku z ustawą, która zabrania pracownikom Państwowej Inspekcji Pracy przynależności partyjnej.Ale może pan być członkiem Klubu Radnych PO RP.

Tak, oczywiście. Nasz klub jest najsilniejszym klubem w Radzie Miejskiej. Udało nam się utrzymać jedność klubu bez wysiłku. Zawdzięczamy to demokratycznym stosunkom panującym w klubie.Podczas głosowania nad uchwałą o połączeniu szpitali miejskich nie obowiązywała w waszym klubie dyscyplina partyjna. Dlaczego? To bardzo ważna dla miasta uchwała.

Uznaliśmy, że jest to tak ważna sprawa, iż radni powinni głosować w zgodzie ze swoim sumieniem.Generalnie jesteście przeciw łączeniu szpitali, dlaczego?

Raczej wstrzymujemy się z decyzją. Nie ma liczb, nie ma żadnych danych. Jak w tej sytuacji podejmować decyzję?! Po zapoznaniu się z wynikami audytu zewnętrznego podejmiemy odpowiednia decyzję. W sytuacji, gdy w grę wchodzi życie ludzkie, nie ma w Platformie miejsca na politykę.Wojewoda umorzył postępowanie nadzorcze dotyczące sierpniowej uchwały w sprawie wykupu mieszkań komunalnych.

To dobry sygnał. Byliśmy od początku za większą bonifikata niż 70 proc., ale nie mogliśmy tego przeforsować, więc powstało kompromisowe rozwiązanie. To i tak jest duży sukces mieszkańców i miasta.Platforma chwali się pozytywnymi zmianami w kulturze. Nie za szybko?

Po zabiegach organizacyjnych - rozdzieleniu kultury i sportu - już jest widoczna poprawa w kulturze. Za to sport ostatnio siadł wyraźnie. Już podczas marcowej Komisji Kultury i Sportu ostrzegaliśmy, że na Stadionie Ludowym nie będzie w terminie i murawy, i oświetlenia. Kwestionowaliśmy również budowę zadaszenia bez odpowiedniego projektu. Niestety, nasze przewidywania ziściły się. Doszła jeszcze sprawa zamknięcia basenu. Sytuacja infrastruktury sportowej w Sosnowcu jest tragiczna.Ale mimo to upieracie się przy budowie nowego stadionu?

Tak. Dzięki naszym naciskom prezydent Górski zadeklarował budowę nowego stadionu piłkarskiego. Podczas ostatniego zebrania klubu radnych PO RP podjęliśmy decyzję o kontynuowaniu tego tematu, czyli konieczności zabezpieczenia środków na budowę. Będziemy jeszcze dyskutować o lokalizacji stadionu. My jesteśmy za Kresową.Boiska ze sztuczną nawierzchnią to też wasz konik.

W marcu przedstawiliśmy wiceprezydentowi Zbigniewowi Jaskierni projekt dotyczący przyszkolnych boisk ze sztuczną nawierzchnią. Postaraliśmy się o zabezpieczenie środków z rezerwy budżetowej na wykonanie jeszcze w tym roku dokumentacji tych boisk. Staramy się, aby w przyszłorocznym budżecie znalazły się środki na wykonawstwo. Ostatnio radni z klubu Ponadpartynej Inicjatywy Rozwoju Sosnowca przyłączyli się do naszego projektu, co dobrze dla projektu rokuje.Powstają ścieżki rowerowe, do których się też przyznajecie.

Bo to też nasza inicjatywa. Ścieżka od Milowic do Trójkąta Trzech Cesarzy będzie gotowa do 14 października.


Inne osiągnięcia Klubu Radnych PO?

Remont biblioteki na Gospodarczej, będzie przebudowane rondo im. Jana Pawła II, budowa parkingu na Juliuszu, poprawa bezpieczeństwa na ul. Grota - Roweckiego. Pilotujemy sprawę budowy sali koncertowej przy Szkole Muzycznej. Rusza sprzedaż działek pod budownictwo mieszkaniowe. Przy tej okazji chciałbym powiedzieć, że miasto na targach prezentuje karty inwestycyjne działek przy Traugutta, Szymanowskiego, Kombajnistów, Juliuszowskiej. Inwestorzy interesują się tymi działkami, dzwonią, piszą, ale tych działek nie można zbyć, bo nie ma planu, nie ma wyceny, para idzie w gwizdek, a nawet kompromitujemy się.Jan Bosak z Klubu radnych PO walczy z - jak sam mówi - nieludzką parametryzacją w szkolnictwie.

To poprzednia Rada podjęła stosowną uchwałę, a teraz zrzuca się winę na obecną Radę. Ponadto należy wiedzieć, że w tym zakresie obowiązuje zarządzenie Prezydenta Miasta. Problem jest nie tylko z parametryzacją. Prowadzona jest niedorzeczna polityka oświatowa. W Sosnowcu nie jest realizowany program rehabilitacji dla dzieci niepełnosprawnych, w wyniku czego dzieci z Sosnowca trafiają do Dąbrowy Górniczej. Pracownie internetowe są słabo wyposażone. Wydział Edukacji w tym zakresie nie współpracuje z Kuratorium.Dużo mówiliście przed wyborami samorządowymi na temat lepszego wykorzystania środków zewnętrznych. Jak to wygląda dziś w Sosnowcu, po roku waszego współrządzenia w mieście?

Projekty z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, tzw. twarde - infrastruktura, drogi - to jest realizowane na dobrym poziomie. Niestety, nie realizujemy projektów tzw. miękkich - inwestycje w kapitał ludzki są nam obce.Rozmawiał: Janusz Lewanda, www.sosnowiec.info.pl

Autor: Redakcja | 17/10/2007
Komentarze
#1 | milo dnia 21.10.2007 20:19
cieńki analfabeto to chyb ty jesteś ale Bolek
#2 | Alex dnia 19.10.2007 21:48
PO i Jarosław Pięta, proszę szanownych Sosnowiczan nie zapomnieć.
#3 | Bison dnia 19.10.2007 10:18
Ma mój głos.
#4 | Alex dnia 19.10.2007 09:38
"tajczi", tylko bez nerwów. Uważasz, że redakcja jest związana z Piętą? Ja np. wszędzie go popieram, bo jest z PO. Osobiście go nie znam i dlatego nie wiem tego, co może Ty wiesz. Chociaz smuci mnie fakt, że tek mało osób było podczas spotkania z Buzkiem.
#5 | tajczi dnia 19.10.2007 09:05
co do Pięty, to fakt, dobrze że nie zrobił prawie nic, bo to zawsze lepsze od tego, gdyby zajął się czymś na prawdę. czy redakcja tego portalu jest jakoś związana z Piętą? powiedzcie otwarcie, dlaczego tak go forujecie? ile wam obiecał? jeden artykuł sponsorowany za drugim. Pięta - mordo ty moja.
#6 | Alex dnia 19.10.2007 08:37
Do "loki": dlaczego PO, a nie Pięta? Czy może znasz go i wdepnął Ci na odcisk, ciekawe? A może nie wiemy o jakiś rzeczach?
#7 | Alex dnia 19.10.2007 08:36
Do "pixi": słuchaj, co Ci mówi "dixi" i zagłosuj na Piętę , a nie na Coghena.
#8 | @loki dnia 18.10.2007 21:38
nie mów, że nic nie zrobił, wybory były w listopadzie 2006 - jak na rok i to że jest tylko wiceprzewodniczącym Rada Miasta to zrobił bardzo wiele - to jest już inne miasto!!!
#9 | loki dnia 18.10.2007 21:32
PO tak Pięta NIE!! zgadzam się z tajczi
a co do tego co Pan Pięta zrobił hmmmm .... no właśnie co zrobił ?Pfft
#10 | AK47 dnia 18.10.2007 20:04
Każdy głos na PO jest głosem na pachołków LiD i macherów od wszystkiego...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney