Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Prywatną koleją przez Jęzor ?

Koleje Nadwiślańskie - prywatna spółka z Jaworzna - przymierzają się do uruchomienia kilku linii pasażerskich, m.in. na trasach do Gliwic i Rybnika.
Przedsięwzięcie utrzymywane jest na razie w tajemnicy. Wiadomo jedynie, że 20 lutego na trasę ruszy pierwszy "pokazowy" prywatny pociąg. Pojedzie m.in. z dworca PKP w Katowicach przez Rudę Śląską Kochłowice, Nowy Wirek, Sosnowiec Jęzor i MysłowiceW przyszłości spółka chce też wozić pasażerów z Katowic przez Rybnik do Gliwic.


Koleje Nadwiślańskie chcą wykorzystywać częściowo tory należące do Polskich Linii Kolejowych, ale przede wszystkim będą korzystać z torów prywatnych, głównie należących do śląskich kopalni, hut i elektrowni. - Nie chcemy na razie zdradzać szczegółów tego przedsięwzięcia. Mogę jedynie powiedzieć, że jesteśmy zainteresowani przewozami pasażerskimi - ucina Rafał Błaszkiewicz, prezes Kolei Nadwiślańskich.


Dowiedzieliśmy się, że w styczniu spółka z Jaworzna złożyła wniosek o korzystanie z torów na Śląsku należących do Polskich Linii Kolejowych. - Został rozpatrzony pozytywnie. Opracowaliśmy rozkład jazy dla czterech pociągów próbnych - mówi Krzysztof Łańcucki, rzecznik prasowy PLK.


Na razie Koleje Nadwiślańskie dysponują jednym wypożyczonym szynobusem. Firma szuka jednak używanego taboru, głównie na rynku niemieckim. Nie jest tajemnicą, że tamtejsze pojazdy, choć nie nowe, są w bardzo dobrym stanie technicznym.


Aby uruchomić prywatne przewozy pasażerskie, Koleje Nadwiślańskie będą musiały prawdopodobnie otrzymać dofinansowanie z województwa śląskiego. Jacek Stumpf, dyrektor wydziału komunikacji i transportu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, mówi, że taki wniosek jeszcze nie wpłynął. - Powstanie konkurencji dla PKP może wyjść pasażerom na dobre. Uruchomienie prywatnych linii jest jednak skomplikowane. Trzeba przygotować rozkład jazdy, system dystrybucji biletów oraz mieć chociażby perony i całą infrastrukturę związaną z dworcami kolejowymi - mówi dyrektor Stumpf. Dodaje, że jeśli przedsięwzięcie spółki z Jaworzna będzie sensowne, Urząd Marszałkowski nie odmówi dofinansowania.


Źródło : Gazeta WyborczaKonkurencja dla PKP na Śląsku jest tylko kwestią czasu. W tym roku Urząd Marszałkowski ogłosi przetarg na przewozy pasażerskie pomiędzy Bytomiem a Gliwicami. - Pasażerów nie powinno zabraknąć, bo wokół tej trasy powstało w ostatnim czasie kilka dużych hipermarketów - dodaje dyrektor Stumpf.

Urząd Marszałkowski myśli też nad uruchomieniem kolejowego połączenia z Pyrzowicami, gdzie znajduje się lotnisko. Gdyby Koleje Nadwiślańskie wcześniej uruchomiły prywatne trasy na Śląsku, miałyby w takim przetargu sporą szansę. Tym bardziej że stoi za nimi duża firma. Koleje Nadwiślańskie to spółka-córka PCC Rail Szczakowa - jednego z największych prywatnych przewoźników, specjalizującego się w transporcie towarów koleją.Autor: Arkadiusz Chęciński | 08/02/2006
Komentarze
#1 | Piotr dnia 20.02.2006 09:29
Szanowni Państwo, znam szczegółowo stan torowisk, na wspomnianym tu terenie kopalń i elektrowni.
Przecierz aby nie wypaśc przez okno takowego pociągu przy prędkości 20 kmh nalezałoby byc przypiętym pasami!!
#2 | szyder dnia 11.02.2006 10:00
Fajniejsze bajki to tylko Kobuszewski opowiadał w latach 70/80
#3 | Agnieszka Rusak dnia 10.02.2006 14:30
Ja osobiście cieszę się z takich wieści, bo chyba nie ma nic bardziej stałego, jak katastrofalny stan Polskich Kolei Państwowych.
Szkoda, że zahaczy tylko o Jęzor.
Pomysłowi życzę, jak najlepiej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney