Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zanosi się na wielką budowlaną ofensywę Energopolu

Sosnowiecka spółka Energopol Południe wspólnie z chińskim partnerem - Shanghai Construction Group - chce uczestniczyć w realizacji przedsięwzięć infrastrukturalnych w Polsce: budowie dróg, stadionów i drugiej linii warszawskiego metra. Firmy podpisały list intencyjny o współpracy.

O podpisaniu listu spółka poinformowała w piątek w komunikacie prasowym. Wcześniej prasa spekulowała, że jednym z najważniejszych wspólnych przedsięwzięć może być rozbudowa warszawskiego metra.Dzięki finansowemu i technicznemu wsparciu chińskiego partnera stosunkowo niewielki Energopol Południe mógłby dołączyć do czołówki polskich firm budowlanych, realizując największe inwestycje infrastrukturalne. Dodatkowym atutem ma być dostęp chińskiego potentata do długoterminowych źródeł finansowania inwestycji."Widzimy szansę realizowania nawet największych inwestycji budowlanych w Polsce, jak chociażby metro, drogi czy stadiony. Shanghai Construction jest od wielu lat specjalistą w tego typu projektach" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym wiceprezes Energopolu Południe, Marian Ber.Według niego, rozwój gospodarczy Polski po wejściu do UE oraz perspektywa organizacji piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2012 powodują, że zasoby krajowych firm budowlanych stały się zbyt małe zasoby, aby sprostać tak ogromnym inwestycjom. Stąd chęć pozyskania zagranicznego partnera, dla którego oznacza to również szansę zaistnienia na perspektywicznym polskim rynku.


W liście intencyjnym strony wyraziły chęć nawiązania współpracy, polegającej na pozyskiwaniu i wspólnym realizowaniu na polskim rynku projektów w zakresie budownictwa i infrastruktury. Nikt w spółce nie chciał w piątek mówić o szczegółach ani terminie podjęcia konkretnej współpracy.Państwowa spółka Shanghai Construction Group (SCG) należy do największych firm budowlanych w Chinach w dziedzinie konstrukcji budowlanych, produkcji przemysłowej i budownictwa mieszkaniowego. Buduje m.in. hotele, biurowce, obiekty kulturalne, drogi, mosty, metro (średnio ok. 50 km rocznie), stadiony (m.in. obiekty olimpijskie) i instalacje przemysłowe. Rocznie realizuje ponad 300 dużych projektów, osiągając 8 mld USD przychodów. Zatrudnia ponad 30 tys. pracowników.Zaangażowanie chińskiej firmy w Polsce może polegać zarówno na bezpośrednim wykonywaniu prac budowlanych, z udziałem chińskich pracowników i inżynierów, jak i kompleksowej organizacji projektów, wraz z zapewnieniem ich finansowania.Rozwój współpracy z chińskim partnerem ma być jednym z najważniejszych zadań nowego prezesa Energopolu Południe. W czwartek ustąpił wieloletni szef tej firmy, Lech Tomasz Zomkowski. Zastąpił go dotychczasowy doradca zarządu, Jacek Taźbirek.Energopol-Południe jest firmą budowlano-montażową, specjalizują się w wykonywaniu robót: drogowych, inżynieryjnych, ziemnych, rozbiórkowych i wyburzeniowych, hydrotechnicznych i ogólnobudowlanych.Od dziewięciu lat firma jest notowana na giełdzie. Po pierwszym półroczu 2007 r. miała blisko 25,4 mln zł przychodów i 14,6 mln zł zysku netto, osiągniętego głównie dzięki sprzedaży akcji Mostostalu Zabrze. Blisko 33 proc. akcji firmy ma NFI Jupiter, mniejszy pakiet należy do znanego inwestora giełdowego, Zbigniewa Jakubasa, który - według prasy - należy do głównych pomysłodawców nawiązania współpracy z Chińczykami.


źródło: www.onet.pl
Autor: Piotr Dudała | 25/10/2007
Komentarze
#1 | sali dnia 11.12.2007 15:12
akcje spadają wdół co wy robicie
#2 | wici dnia 30.10.2007 08:24
cytat:14,6 mln zł zysku netto, osiągniętego głównie dzięki sprzedaży akcji Mostostalu Zabrze.
Czyli nie wypracowanego?Normalny gieldowy obrot kapitalem.
Pozyjemy,zobaczyma-co to oni wybuduja w Sosnowcu?
#3 | MILO dnia 29.10.2007 10:21
CO Z BUDOWĄ HALI KONGRESOWEJ PRZEZ KOLPORTERA?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney