Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czeladź: Kontrowersyjny dowód wdzięczności

Na czeladzkim rondzie w dzielnicy Piaski gości wita pomnik "Ku czci żołnierzy Armii Czerwonej". Na tą pamiątkę przyjaźni z nieistniejącym Krajem Rad niektórzy patrzą obojętnie, inni z przymrużeniem oka. Są jednak i tacy, którym pomnik przeszkadza.

- Ten pomnik wzbudza kontrowersje wśród mieszkańców nie tylko naszego miasta. Wiemy wszyscy co uczyniła dla nas Armia Radziecka - mówi Łukasz Taborski, który napisał do burmistrza list z pytaniem, czy są pomysły na zastąpienie pomnika innym, który symbolizowałby np. historię dzielnicy lub miasta.- Chcę wiedzieć, czy jako mieszkaniec mogę coś zrobić, żeby pomnik zmienić. Może wystarczy na przykład poświęcić go pamięci polskich żołnierzy, którzy walczyli w szeregach tej Armii Czerwonej, bo byli przekonani, że walczą w słusznej sprawie? - pyta Łukasz Taborski.Burmistrz Marek Mrozowski nie wyklucza, że sprawa będzie dyskutowana. Być może także w szerszym w kontekście zmian niektórych nazw ulic.- Mieszkańcy mają na ten temat różne zdania. Pomnik jest wpisany do rejestru miejsc pamięci narodowych i to przede wszystkim Rada Ochrony Miejsc Pamięci Narodowej musiałaby wyrazić zgodę na zmiany. Potem uchwałę w tej sprawie podjąć musiałaby rada miejska na podstawie wniosku radnego czy mieszkańców. Może to jednak niepotrzebnie wywołałoby niesnaski między nami a naszymi sąsiadami? - zastanawia się burmistrz.Inskrypcja na cokole pomnika, pochodząca z 1946 roku, mówi o dowodzie wdzięczności mieszkańców Piasków dla sowieckiej armii.źr.:Magdalena Nowacka - Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 29/10/2007
Komentarze
#1 | Aśka dnia 11.12.2007 13:28
jej z tym pomnikiem chodzi po prostu o to, że z jakiej racji ma widnieć na nim napis z podziękowaniem dla Armi Czerwonej.! za co my im mamy dziekować.!!?? to jest apsurd. A nie, żeby `burzyć historie` etc. co tu pisaliście.
:/
#2 | Rappaport dnia 03.11.2007 09:31
W Sosnowcu władze i tak będą "tradycyjnie" obchodzić rocznicę "wyzwolenia".
#3 | Prwadziwy Polak dnia 02.11.2007 10:24
Tak. Internet jest uznanym źródłem informacji (szczególnie dla IPN).
Np. strona ww.sciaga.pl
:-)
#4 | Polak dnia 02.11.2007 09:12
Ciężko myślący, wyjątkowo ciężko!!! O tym co było nie trzeba dowiadywać się z pomników ani tabliczek - od tego są książki i internet!
#5 | Myślący dnia 02.11.2007 08:27
Ile lat jeszcze trzeba abyście wreszcie zrozumieli że histori i minionych lat nie mozna zakrzyczeć, zburzyć, zalać betonem i udawać że tamto nie istnialo ?
Cywilizowane spoleczeństwa już dawno to zrozumiały - nikt tam nie burzy pomników nie zmienia nazw. Takie postępowanie to tylko odruch prymitywnej zemsty, odruch prostych ciemnych ludzików ktorych na nic innego nie stać, dla ktorych istnieje tylko czarne i białe. Myśląc tak dalej to doczekamy się zarzutów że Muzeum oswięcimskie jest propagacją szlonych koncepcji faszystów a Pomniki katyńskie gloryfikacją stalinizmu. Przecież nawołujecie aby zniszczyć i wymazać z pamięci wszysto to co teraz potępiamy.
Wszystkie te pamiatki po latach komuny powinny zostać nienaruszone - właśnie po to aby na wieki pamiętano że były i takie czasy... Ale przy kazdym takim monumencie winna być tablica wyjasniająca współczesne widzenie tego czy innego pomnika, na każdej ulicy ktora nosila kiedyś imie tego czy innego "utrwalacza" winna być informacja o powodzie zmiany.
Wtedy będzie normalnie a przyszłe pokolenia / których to wszystko już coraz nudzi / będą miały prawdziwy obraz historii.

#6 | cyberangel dnia 01.11.2007 18:10
Zagłębiak, a Ty wiesz skąd się wzięła nazwa Czerwone Zagłębie (bynajmniej nie ma za dużo wspólnego z komunizmem)? Doucz się zanim zaczniesz pisać...
#7 | Kageb dnia 01.11.2007 09:53
Rosja jest tradycyjnym przyjacielem Niemiec. Tak to już jest! )-:
#8 | winyl dnia 31.10.2007 20:25
Inną relację czy inny poziom cywilizacji?
#9 | Prawdziwy Zagłębiak dnia 31.10.2007 20:25
Jedynie ci co witali Rosjan kwiatami byli prawdziwymi Polakami.
#10 | czeladzianka dnia 31.10.2007 14:18
dyskusja o pomniku nie jest nowa, po 1989 roku niektórzy radni podejmowali tę dyskusję( AWS) i były propozycje zmain pomnika czy też przebudowy przy okazji budowy ronda na Piaskach które nazwano przewrotnie rondem Jakóbczyka ( ówczesny burmistrz, który wydoił kasę miasta zwłaszcza na sfinansowanie sobie studiów i swojemu zastepcy Malczewskiemu). i wtedy niektórzy radni Czeladczi lali krokodyle łzy w obronie pomnika, a zwłaszcza radny Gawrońki, i SLD. Dziś ten pomnik to chichot historii, a o sowieckiej armii lepeiej nie pamiętać bo nie ma oczym. Komuna wiecznie żywa ! tfu
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney