Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


PKM-owi znów brakuje pieniędzy na nowe autobusy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Sosnowcu z powodu trudnej sytuacji finansowej zwróciło się o pomoc do zagłębiowskich gmin. Najwięcej kosztowałaby ona Sosnowiec, jako największego udziałowca, bo 5 mln zł. Pozostałe gminy: Dąbrowa Górnicza, Czeladź i Będzin miałyby wspólnie wspomóc PKM taką samą kwotą.

- Koszty działania PKM wzrastają, ponieważ cały czas rosną ceny paliwa. Tylko w ciągu dziewięciu miesięcy tego roku strata netto naszego przedsiębiorstwa wyniosła 117 tysiąca złotych - mówi Dorota Nowak, członek zarządu PKM.

W całym Przedsiębiorstwie Komunikacji Miejskiej jeździ 250 autobusów. 72 z nich to nowe wozy, których kupno było możliwe dzięki dofinansowanie z unijnego Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego (ZPORR), w ramach rozwoju transportu publicznego w aglomeracjach.Nowe jelcze i solarisy zastąpiły przegubowe jelcze M 11 oraz ikarusy 260, a są oszczędne, bardzo ekonomiczne w eksploatacji i nie zanieczyszczają środowiska. Przede wszystkim jednak są też o wiele bezpieczniejsze dla pasażerów. Mają system ABS, a ich drzwi się automatycznie otwierają, jeżeli w trakcie zamykania natrafią na opór, tym samym nie przytną nigdy np. wystającego bagażu.Nowe wozy są również skomputeryzowane, a na ekraniku wyświetlają się nazwy kolejnych przystanków z trasy. Innym udogodnieniem dla podróżnych jest też niskie zawieszenie autobusów, pozwalające na przewóz osób niepełnosprawnych oraz matek z wózkami dla dzieci.Otrzymana unijna dotacja wyniosła 29,5 mln zł, a całkowity koszt modernizacji w PKM to około 71 mln zł. Za te pieniądze kupione zostały nie tylko nowe autobusy, ale też między innymi remontowanych jest 300 zagłębiowskich przystanków. Prace te muszą się skończyć do 31 grudnia, w przeciwnym wypadku pieniądze te przepadną.- Zwróciliśmy się o pomoc finansową do gmin, ponieważ musimy odnowić tabor i w przyszłym roku musimy kupić 13 nowych autobusów. Dotychczasowe mają już po ponad 20 lat, a ich przebieg wynosi już około 1,5 miliona kilometrów - dodaje Dorota Nowak.Gmina Sosnowiec jako udziałowiec PKM już płaci wysoką składkę do kasy przedsiębiorstwa. W przyszłym roku wzrośnie ona o 2,5 mln złotych i wyniesie 16 mln zł. Teraz też ma wspomóc zakupy taboru.Podczas ubiegłotygodniowej Komisji Gospodarki Komunalnej radni przyjęli wniosek o dofinansowanie PKM, kwotą 5 mln złotych.- Decyzja ta nie obliguje władz miasta do dalszych kroków w tej sprawie, jest to po prostu sugestia ze strony radnych. Osobiście jestem sceptyczny do prośby PKM o dofinansowanie. Znam zasady wolnego rynku i uważam, że spółka sama powinna wypracować sobie pieniądze na odnowienie taboru - mówi Wilhelm Zych, zastępca prezydenta Sosnowca. - Jeżeli radni podejmą decyzję o dofinansowaniu, to muszą sobie zdawać sprawę z tego, że przekazanie dotacji odbędzie się kosztem innych zadań. Na przykład kosztem budownictwa komunalnego. Tymczasem przez to, że w mieście brakuje lokali socjalnych, gmina musi płacić odszkodowania.Wymiana trzynastu autobusów w przyszłym roku, to nie koniec odnawiania taboru w PKM.- W 2009 roku chcemy kupić 17 nowych autobusów. Taka sukcesywna wymiana taboru jest konieczna. Na dzień dzisiejszy mamy już 106 autobusów niskopodłogowych. Wśród nich są i nowe, i stare, mające około 10 lat - mówi Piotr Drabek, dyrektor do spraw technicznych w PKM Sosnowiec.źródło: DZ
Autor: Piotr Dudała | 09/11/2007
Komentarze
#1 | pasażerka dnia 07.04.2009 07:32
powiedzcie tylko skąd kierowcy mają brać pieniądze na te cholerne bilety przecież wiadomo że kupują je za własne pieniądze a zarobki mają marne .Ajak maja kontrol to za brak biletów są karani ja im po prostu wspołczuje nie chciałabym byc na ich miejscu i użerac się z tymi ludzmi bo to żadna przyjemność.
#2 | kierowcapkm dnia 14.02.2009 12:41
Ja osobiście nie narzekam na strukturę PKM Sosnowiec. Bilety sprawdzam i jest to całkiem fajne. Jedynie co mnie wkr... to KZK GOP. Jakby PKM Sosnowiec się od nich odłączył to byłoby dużo lepiej.
#3 | ESKULAP Z POGONI. dnia 30.09.2008 06:47
PKM S-C TO FIRMA DNO JAK I LUDZIE NIĄ KIERUJĄCY TYLKO BY CIE KARALI ZA JAZDE 3 MINUTY PRZED CZASEM ZA BRAK BILETÓW W SPRZEDAZY, A TERAZ WSZYSTKIE LINIE MAJĄ BYĆ OBSŁUGIWANE NA 1 DRZWI I MAMY SPRAWDZAC BILETY LUDZIĄ CHYBA ICH JUZ CAŁKIEM POPIERDOLIŁO NIECH PREZES JEZDZI I SPRAWDZA JAK JEST TAKI MĄDRY I WDYCHA TE OPRACY Z MORDY LUDZIĄ JESZCZE KABINY MAJĄ POLIKWIDOWAC I PRZY KIEROWNICY ZROBIC KASOWNIK BUHAHAHAHAHA ŚMIECH NA SALI JA PIERDOLE ,OSZOŁOMY,Z KIEROWCÓW JUZ CAŁKIEM GŁUPICH CHCĄ ZROBIĆ,LUDZIE NIE DAJCIE SIE OMIJAJCIE TĄ FIRME Z DALEKA.
#4 | BŁAZEJ dnia 28.09.2008 17:33
ZAROBKI MARNIUTKE W PKM SOSNOWIEC FIRMA ZDAJSCIE ZCHODZI NA PSY PODWYZAKI DAJĄ PO 50 GR I TO WSTAWANIE O 2,3 W NOCY DO ROBOTY ZA TE PIENIĄDZE.
#5 | anonimek dnia 03.04.2008 13:32
taka odpowiedzialnosc a pieniadze marne!!!inni strajkuja a kierowcy z PKM SOSNOWIEC daja sie w hu...robic i to jest cala prawda..boja sie huu... wie czego????????????
#6 | byly(na szczescie)mieszkaniec Dandöwki dnia 03.02.2008 08:34
jak to wogole jest mozliwe ze takie przedsiebiorstwo przynosi straty???
przy takiej klienteli i praktycznie zerowej konkurencji jest to cöd na skale swiatowä.
w kazdym normalnym miejscu na ziemi nie mialo by prawa do egzystencji dluzej niz 1 rok,bioräc pod uwage raczej niskie zadowolenie u osob korzystajacych z uslug.
Powodzenia zycze jak i rowniez pojawienia sie konkurenta,ktory doprowadzi do upadku PKM w Sosnowcu
#7 | mhui dnia 08.01.2008 08:31
hgytrew fajny autobus
#8 | wito dnia 08.01.2008 07:00
nie łudź się oni nie zrezygnują z korzystania ze służbowych samochcdów,żeby podnieść kierowcom wyplaty nie łudź się,masz rację,ale nicna to nie poradzisz,tojest UKŁAD,który miatososnowiec powinnodawno rozwalić!!!A swoją drogą,to Pan prezes lubi kupować prezenty np.Peugoty dla swoich ulubionych,oczywiście pezenty za miejska kasę
#9 | anonim dnia 03.01.2008 10:31
PrezydentBedzinaJakZarownoZarzadPKM-uSosnowiecMaToGdziesOniBioraNiezlaKaseZ KZK.GOP a o pracownika i tak nie dbaja Zarobki za wykonywanie tej samej pracy kierowcy sa zroznicowane kto bedzie jezdzil za 6zl?PaniePrezesieMozePan iPaniDorotaPomyslicie oUlidnoceniuStawekGodzinowych za wykonywanie pracy w charakterze kierowcy?Dlaczego sa wykorzystywane sluzbowe Peugoty w wekendy skoro macie wolne?I wy szukacie oszczednosci?To moze zacznijcie od siebieJuz niedlugo nie bedzie mial kto jezdzic za takie pieniadze PKM jest w1stadjum agoni oni otym wiedza[zarzad]i nic z tym nie robja tylko pilnoja swojej kasy!!!
#10 | @ dnia 24.11.2007 12:47
pkm Swierklaniec ma kłopoty finansowe a kupują nowe wozy.W telewizji o tym muwili.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney