Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rozliczenie finasowe Caritasu

Już wkrótce Caritas diecezji sosnowieckiej udostępni wszystkim zainteresowanym sprawozdanie finansowe za 2005 rok. W sprawozdaniu znajdą się wpływy i wydatki organizacji, dane o udzielonej pomocy oraz raport o bieżącej działalności.- Takie sprawozdanie sporządzane jest od początku istnienia Caritasu - mówi ksiądz Stefan Wyporski, dyrektor Caritas diecezji sosnowieckiej. - Wtedy było ono jednak nieobowiązkowe. W 2004 roku staliśmy się organizacją pożytku publicznego, a to już obliguje nas do prowadzenia pełnej dokumentacji księgowej z całej działalności i nakłada obowiązek szczegółowego i publicznego rozliczenia się z pozyskanych środków.


Najwięcej pomaga administracja


Raport otwiera sprawozdanie z pozyskanych funduszy. Ponad połowa (65.5 proc., czyli około 1.330.000 zł) wszystkich wpływów to pieniądze uzyskane od administracji publicznej, czyli z urzędów oraz ośrodków pomocy społecznej. Drugie w kolejności źródeł zysków są parafie. W 2005 roku ze zbiórek w ramach Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, Niedziel Miłosierdzia oraz akcji nadzwyczajnych (np. dla ofiar tsunami i trzęsienia ziemi w Pakistanie) Caritas uzyskało 445.959 zł, co stanowi 22 proc. wpływów. Pozostałe 12,5 proc. (250.000 zł) pochodzi z dobrowolnych wpłat osób fizycznych i firm oraz z 1 proc. podatku przekazanego na Caritas w 2005 roku.


- Coraz częściej zdarza się, że parafianie dokonują osobistych wpłat na konto Caritasu - mówi ksiądz Wyporski. - Bardzo cieszymy się też z przekazywania procentu podatku na rzecz naszej organizacji. Również w tym roku bardzo liczymy na taką pomoc.


Bezdomni i dzieci przede wszystkim


Najwięcej pieniędzy sosnowiecki Caritas przeznacza na rozwiązywanie problemu bezdomności oraz pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. W 2005 roku udało się pomóc ok. 500 bezdomnym, udzielić ok. 52 tys. noclegów oraz wydać ponad 100 tys. posiłków. Caritas prowadzi też dwa domy dla bezdomnych. W Dąbrowie Górniczej Ząbkowicach jest 49 miejsc (zimą 55), w Będzinie Łagiszy 38 miejsc (zimą 45). Caritas ma też dwie noclegownie, w Sosnowcu (58 miejsc, zimą 75) i w Dąbrowie Górniczej (22 miejsca, zimą 25).


- Pieniądze przeznaczane na dzieci to przede wszystkim utrzymywanie pięciu świetlic środowiskowych oraz finansowanie kolonii letnich dla najbiedniejszych z nich - tłumaczy ksiądz dyrektor. - Dodatkowo w ramach programu "Skrzydła" wypłacamy co miesiąc 147 zł stypendium dla 35 najbiedniejszych uczniów z terenu naszej diecezji. Przeznaczamy też część pieniędzy na obiady w szkole dla około 40 dzieci.


Organizacja utrzymuje też stację socjalną przy ulicy Naftowej, która zajmuje się opieką medyczną i pomocą niepełnosprawnym, prowadzi usługi pielęgniarskie, gabinet promocji zdrowia i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.


W 2005 roku ze środków Caritasu wyremontowano Stację Opieki Centrum Caritas przy ulicy Korczaka oraz rozpoczęto remont i rozbudowę jadłodajni dla ubogich w Olkuszu.


Źródło : Natalia Dołżycka - Dziennik ZachodniAutor: Arkadiusz Chęciński | 13/02/2006
Komentarze
#1 | Joanna dnia 17.12.2014 12:44
(SENAES), وزارت محیط زیست (MMA) و بنیاد ملی بهداشت (FUNASA). SOURCE: caritas.org.br گواهینامه Comente1riosanderson در اموال و در حال حاضر دارای قفل 20 مایل سدیم
#2 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney