Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wciąż stawiam na turystykę!

Tekst "Stawiam na turystykę" mojego autorstwa ukazał się w serwisie www.sosnowiec.info w dniu 18 grudnia 2004 r. Sądzę, że w dużym stopniu zachował swoją aktualność. Chciałbym, żeby stał się jednym z głosów w dyskusji, dotyczącej strategii marketingowej Sosnowca.

Pisałem już wielokrotnie o promowaniu Sosnowca poprzez sławne osoby, które z niego pochodzą, są lub byli z miastem związani. Lista jest naprawdę długa. Przypomnę tylko niektóre nazwiska: Jan Kiepura, Pola Negri, Władysław Szafer, Bogdan Suchodolski, Jan Ciszewski, Edward Gierek, Włodzimierz Sedlak, Jacek Cygan, Janusz Ziółkowski, Konstanty Ćwierk, Jan Pierzchała, Franciszek Raczyński, Jacek Majchrowski, Siostra Maria Teresa Kierocińska czy Władysław Szpilman. Osoby te powinny być kojarzone z naszym miastem, a w mieście na trwale upamiętnione. Możliwości jest bardzo wiele. Mogą być place i ulice ich imienia, mogą być organizowane cykliczne imprezy z nimi związane, może czasami jakiś festiwal czy przegląd twórczości, może wystawa. Niekiedy uroczysta Msza Sw., złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową czy na grobie, okolicznościowe wydawnictwo. Możliwości jest bardzo wiele, zależy to od danej osoby, którą chcemy przypomnieć, od miejsca, czasu, itd. W ten sposób promuje się wiele miast na świecie, zaczynamy robić to i my. Z okazji 100-lecia miasta zorganizowano Plebiscyt na Sosnowiczanina Stulecia. Sławnych i zasłużonych Sosnowiczaninach przypomina nam co roku Fundacja im. Jana Kiepury, organizując okolicznościowe uroczystości. Zakładkę „Osobistości” posiada serwis sosnowiec.info.pl, a stałą rubrykę „Sosnowiczanie – znani i nieznani” wprowadził miesięcznik Nasz Sosnowiec. Ostatnio na stronach internetowej Urzędu pojawiła się „Galeria osób zasłużonych w dziedzinie kultury”. Mam i ja w tym swój udział, poprzez liczne newsy publikowane na stronach sosnowiec.info, jak w prasie lokalnej. Przypomnę moje teksty o Szpilmanie, prof. Szaferze, prof. Sedlaku, prof. Suchodolskim, prof. Ziółkowskim, Siostrze Marii Teresie Kierocińskiej, prof. Jacku Majchrowski, Janie Kiepurze czy Ks. Raczyńskim. Oczywiście, jest to tylko część działań niezbędnych do szerszego i skutecznego wypromowania naszego miasta. Potrzebna jest wciąż rzecz jasna skuteczna promocja gospodarcza, która pomoże przyciągnąć do miasta inwestorów, ale nie możemy przecież zapominać o naszej ciekawej, wielokulturowej historii, która pozostawiła w mieście wiele interesujących obiektów i zabytków, wśród nich Zamek Sielecki, Cerkiew Prawosławna, liczne pałace, piękne parki i zabytkowe kościoły. Obiekty te powinny być szerzej udostępnione. Mamy też swoją „starówkę” wzdłuż ul. Modrzejowskiej, a nawet rynek przy ul. Kołłątaja, Sadowej i Dęblińskiej. Są całkiem dobre knajpki, puby i restauracje. Był u nas Ojciec Święty Jan Paweł II i Prymas Tysiąclecia. Potrzebna będzie dobra informacja turystyczna, wyznaczone trasy, przewodniki, widokówki i trochę marketingu. Do tego niezbędna jest ciekawa oferta kulturalna, na którą nas na pewno stać i wtedy... ja stawiam na turystykę.Piotr Dudała, 18.12.2004r.
Autor: Piotr Dudała | 12/12/2007
Komentarze
#1 | @BEP dnia 17.12.2007 21:44
bez synsu, bez synsu!
#2 | BEP dnia 16.12.2007 11:04
Zgryzota-zagryza!
#3 | madrzejszy od Bodzia dnia 16.12.2007 08:47
Bodzio, to facet dość merytoryczny.Szkoda tylko,że w jego charakterze dominuje destrukcja-ale nikt mu tego nie wytłumaczy,bo chyba jest jakoś życiowo zawiedziony.Gdziekolwiek go się czyta-to jemu źle.Żal mi go, wreszcie sam się zagryzie.
#4 | Maniek dnia 14.12.2007 16:10
Ciekawy tekst, widać, że pan Piotr ma jakieś pojecie!
#5 | BODZIO dnia 13.12.2007 19:53
Czy Sosnowiecka Starówka to pani Ola M.?
#6 | Tesco dnia 13.12.2007 16:35
Sosnowiecka Starówka - ciekawe spostrzeżenie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney