Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Najważniejszy plac diecezji

Najprawdopodobniej wiosną przyszłego roku ruszy kolejny etap zagospodarowania Placu im. Jana Pawła II w Sosnowcu. Przypomnijmy, obecnie w miejscu spotkania z Jana Pawła II z wiernymi diecezji sosnowieckiej, jest postawiony pomnik, a plac nosi jego imię. Prócz tego, obok monumentu, znajduje się krzyż ufundowany przez Instytut Akcji Katolickiej Diecezji Sosnowieckiej. Kilka miesięcy temu powstał projekt zagospodarowania całego Placu papieskiego, łącznie z wybudowaniem wokół pomnika przestrzennej sceny w kształcie barki. Ale na tym póki co się skończyło.


Mam też dobrą wiadomość, dotyczącą uczczenia obecności Abpa Karola Wojtyły w czasie uroczystości milenijnych, które odbyły się w sosnowieckiej Katedrze w maju 1967 r. Na początku grudnia Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki zapewnił mnie, że w 2008 r. znajdą się środki na pamiątkową tablicę. Trzymam za słowo!

Piotr Dudała RedNaczTa sytuacja ma się zmienić wiosną przyszłego roku. Jak zapowiedział prezydent Sosnowca – Kazimierz Górski, miasto planuje zarezerwować w budżecie na 2008 rok 1,5 mln złotych na budowę 2 ha parku wokół Placu Papieskiego. Mało tego, sosnowieccy urzędnicy napiszą również projekt o dofinansowanie budowy z funduszy Unii Europejskiej.
Z Kazimierzem Górskim – prezydentem Sosnowca rozmawia Piotr Lorenc.Piotr Lorenc – Kilka miesięcy temu pojawiły się ambitne plany zagospodarowania terenu Placu Papieskiego, ale od momentu postawienia pomnika nic się nie dzieje. Czy ta sytuacja się zmieni?Kazimierz Górski – Jan Paweł II pełniąc swoją posługę wielokrotnie podkreślał, że pamięć po nim powinna mieć charakter twórczy. Nie chciał pomników. Biorąc to pod uwagę, tak zaprojektowaliśmy Plac Papieski, by nie był to tylko pomnik, ale miejsce spotkania z myślą papieską. A że projekt cały czas ewoluował przestrzennie, to w końcu zahaczył o działki spółdzielcze. Okazało się, że część dokumentacji, którą wykonujemy możemy zrealizować bez przeszkód, gdyż jest to nasza działka, ale podpięcia instalacji i kolejna część parku leży na działkach spółdzielczych. Rozpoczęliśmy negocjacje, które trwały kilka miesięcy. W tym czasie pojawiła się możliwość, przy przedłużeniu terminu realizacji, skorzystania z środków unijnych. Dlatego obecnie równolegle przygotowujemy dokumentację i wniosek do Unii Europejskiej. I aby mieć zabezpieczenie w postaci własnych środków i móc swobodnie kontynuować zadanie inwestycyjnie szykujemy zapis w planie budżetowym na 2008 roku – półtora miliona złotych, co jak sądzę pozwoli wybudować główny element otoczenia pomnika. I to dokonamy bez względu na to czy otrzymamy środki unijne czy dokończymy szczęśliwie negocjacje ze spółdzielnią mieszkaniową odnośnie gruntów.- Czy pomnik będzie niezależnym elementem czy zostanie wkomponowany w Park papieski?- Najważniejszym elementem placu będzie oczywiście pomnik Jana Pawła II, na drugim planie będzie wspomniana scena w kształcie barki i park z układami alejek. Projekt cały czas rozwija się. Architekci ciągle są gotowi coś poprawić, dodać, ująć. Pragnę podkreślić, że jest to przedsięwzięcie bardzo ważne ale zarazem trudne, bo do zagospodarowania mamy największy plac w Zagórzu. To nie jest kawałek chodnika czy alejka parkowa, którą ciągle można poprawiać. Park papieski będzie służył dziesiątki, a może steki lat, dlatego czasem warto poczekać kilka miesięcy by wybrać możliwie najlepszy wariant. Gdybyśmy od razu przystąpili do prac wokół pomnika, to otoczenie byłoby może gotowe, ale byłby też o wiele prostsze i co tu dużo mówić gorsze estetycznie. Zapewne byłaby to betonowa wylewka i nic poza tym. Dziś projekt przewiduje okazałą scenę w kształcie barki, żagle, pomieszczenia gospodarcze z zapleczem.

Kazimierz Górski i ks. Jarosław Wolski przy makiecie z projektem Placu Papieskiego- Kiedy można się spodziewać pierwszych prac?- Myślę, że budżet uda nam się uchwalić w grudniu br. i że wspomniana kwota 1,5 mln zł zostanie przeznaczona na dalsze prace. W lutym, marcu zakończą się procedury przetargowe i mam nadzieję, że prace budowlane ruszą w pierwszych dniach wiosny. Chcielibyśmy zdążyć z budową sceny do czerwca, bo na lato planujemy na placu pewne imprezy.- Na jednym ze spotkań Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II uczestniczyli przedstawiciele gmin diecezji sosnowieckiej czy Sosnowiec zamierza współpracować z innymi gminami? I jak ta współpraca może wyglądać?- Przy budowie pomnika nawiązaliśmy rzeczywiście taką współpracę. Ale jest rzeczą oczywistą, że skoro plac leży na terenie Sosnowca, to nie spodziewamy, że któryś z sąsiadów zrobi gminie prezent i włączy się w budowę. Rozumiemy taką postawę. Wystarczy jak gminy diecezji zaistnieją w postaci herbów na obiekcie czy innych tablic upamiętniających wspólne przedsięwzięcie. Przedstawiciele sąsiednich miast i gmin na pewno będą uczestniczyć w sadzeniu drzew czy innych elementach małej architektury. Ale główne zadanie inwestycyjne pozostaje na naszych barkach, co jest w pełni zrozumiałe.- Co w takim razie ze Społecznym Komitetem Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu?

- Komitet powinien działać dalej, gdyż w zadaniach statutowych ma za zadanie nie tylko troskę o budowę monumentu, ale dbanie o wychowanie młodzieży, fundowanie stypendiów dla najzdolniejszych lub najbardziej potrzebujących uczniów oraz organizację imprez upamiętniających postać i nauczanie Jana Pawła II.


- Jak miasto myśli wykorzystywać Plac papieski?- Zaprojektowana scena nie będzie klasyczną sceną teatralną czy amfiteatralną. Będzie to miejsce spotkań i miejsce zadumy przy pomniku Papieża. Monument będzie specjalnie wyniesiony ponad przestrzeń podwyższenia, by stwarzać dobre warunki do modlitwy, rozmyślań, do pochylenia się nad jego dziedzictwem. Zaprojektowana scena, nawet jak będzie pusta, nie będzie sprawiała wrażenia pustki. Myślę, że miejsce to będzie wykorzystywane przez diecezję, sosnowieckie parafie, ale i miasto będzie organizować tu koncerty czy inne stosowne do miejsca imprezy.- Dziękuję za rozmowę.O zagospodarowaniu Placu Papieskiego powiedział:Ks. kan. Jarosław Wolski - wiceprzewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Ojca Świętego Jana Pawła II w Sosnowcu, proboszcz parafii pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu Zagórzu – Komitet absolutnie nie zakończył swojej misji. Jest otwarty na nowe pomysły. Myślę, że na dzień dzisiejszy można go poszerzyć o środowiska, które do tej pory nie były w nim reprezentowane. A co do udziału w pracach budowlanych dekanatu zagórskiego to jestem całkowicie za. Myślę, że w działania mające na celu budowę sceny, którą prezydent Sosnowca nazwał częścią kontemplatywną, a która będzie wykorzystywana do celebracji Eucharystii czy spotkań modlitewnych, jak najbardziej pomoc społeczna jest mile widziana. Zaś w kwestii zbiórki funduszy na dalszą budowę, to oczywiście jest to sprawa do dalszej dyskusji.Notował: Piotr Lorenc, www.kuria.sosnowiec.pl

Autor: Piotr Dudała | 21/12/2007
Komentarze
#1 | addison dnia 12.05.2012 09:12
buy tattoo gun tattoo supplies tattoo kits for sale Other ink airbrush tattoo supplies Carry case tattoo kits.
#2 | Garbo dnia 28.12.2007 05:36
Pomnik w obecnym kształcie to kompromitacja elit rządzących miastem. Biskup powtarza, że najlpeszym pomnikiem będzie wzrost czytelnictwa prasy katolickiej, a oni swoje...
#3 | anonim dnia 27.12.2007 09:02
a przed nami nowe cele, a przed nami nowy świat...
#4 | Irena dnia 24.12.2007 11:25
Plac papieski wielki i majestatyczny, to jest jakiś wyraż ekspiacji tych środowisk, tylko że w ich własnym stylu, w tej samej symbolice i estetyce. Dla ludzi koscioła jest on trudny do przyjęcia, zwłaszcza w kontekście nauczania Jana Pawła II. Już mieliśmy przewodnią siłę, nie chcemy więc żagla wskazującego kierunek.
#5 | Marcin dnia 24.12.2007 11:22
Sądzę, że historycznej prawdzie zaszkodziła tutaj źle zinterpretowana koncepcja "jedności" pomiędzy władzami kościelnymi a świeckimi. Miało nie być żadnej różnicy zdań i nie było. Wszystko grało, ale czy na pewno?
#6 | anonim dnia 24.12.2007 11:14
Pewnie stąd przez 40 lat w Sosnowcu nie wolno było o tym mówić. Był to temat tabu!
#7 | Z Klanu Ryś dnia 24.12.2007 10:54
A obok druga tablica z personaliami szubrawców, ormowców i ubeków, którzy zbeszcześcili Katedrę i ten dzień, uniemożliwiając mieszkańcom Zagłębia uczestnictwo w obchodach. Mam parę fotek z tych dni może udałoby się kogoś rozpoznać?
#8 | Piotr Dudała dnia 23.12.2007 20:31
Małe przypomnienie. Szczególnie bliska jest mi właśnie ta mała tabliczka. Pisałem na ten temat wielokrotnie. Jestem przekonany, że jest to bardzo ważne. W nawie głównej sosnowieckiej Katedry po prawej stronie znajduje się figura św. Piotra. Kopia rzeźby z Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Na jej postumencie, widnieje napis: rGdzie Piotr Święty tam prawdziwy kościół Chrystusowyr1;. Nad św. Piotrem wysoko na filarze jest zawieszone zdjęcie, portret Jana Pawła II. Pomiędzy figurą, a zdjęciem na filarze znajduje się wolna przestrzeń. Można ją wykorzystać. Proponuję umieszczenie tam małej tabliczki, przypominającej o pobycie w świątyni w maju 1967 roku Arcybiskupa Karola Wojtyły, najważniejszego z gości, którzy nawiedzili to święte miejsce, w całej jego historii.
#9 | @Piotr dnia 23.12.2007 16:49
już to przerabialiśmy - nie jest to chyba takie głupie????
#10 | anonim dnia 23.12.2007 13:44
po wsiach często tak bywało - w rodzinie było dwóch Wolskich - jeden szedł do partii... a drugi na księdza... rodzina była ustawiona!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney