Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W przyszłym roku 3,6 mln zł na projekty w dziedzinie kultury

Wnioski w pierwszej edycji konkursu można składać do 7 stycznia 2008Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił całoroczny otwarty konkurs ofert na zadania publiczne województwa śląskiego w dziedzinie kultury. O dofinansowanie swych inicjatyw mogą starać się organizacje pozarządowe, kościoły i związki wyznaniowe, stowarzyszenia samorządu terytorialnego, a także jednostki organizacyjne administracji publicznej. Wsparcie zostanie przeznaczone na realizację projektów m.in. w dziedzinie zarządzania kulturą, zachęcania do udziału w życiu kulturalnym oraz rozwój środowisk twórczych. Szanse mają projekty zgodne z zapisami „Strategii rozwoju kultury w województwie śląskim”. Budżet konkursu wynosi 3 600 000 zł.
Wsparcie otrzymają projekty o znaczeniu regionalnym, których realizacja rozpoczyna się od 1 lutego do 10 grudnia 2008 roku. Konkurs trwa cały rok. Rozstrzygnięcie nastąpi w czterech edycjach: do 7 stycznia, do 29 lutego, do 30 maja oraz do 5 września 2008.W tym roku Zarząd Województwa dofinansował 406 projektów na łączną kwotę 3 592 000 zł. Informację tę wziąłem ze stron Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.Od siebie apeluję do naczelników Wydziału Promocji oraz Wydziału Kultury i Sztuki o powołanie rady – ciała doradczego wyłonionego ze środowisk twórczych, które by merytorycznie wspierało oba wydziały w przygotowaniu wniosków i wybraniu tych, które mają szansę na dofinansowanie, a potem lobbowało za nimi.Wiem ile znaczą osobiste kontakty, dobre przygotowanie wniosków od strony meyutoryczno-artystycznej - bo sam w latach dziewięćdziesiątych organizowałem szereg imprez w ramach festiwalu Ars Cameralis Silesiae Superioris. Dlatego uważam, że w takiej radzie powinny zasiadać osoby znane poza miastem – jak np. fotograf Zbigniew Podsiadło, czy prof. Jacek Rykała.W tej chwili termin składania wniosków jest bardzo krótki – nie ma czasu na ich przygotowanie – ale można sobie poradzić w ten sposób, że można na przykład zwrócić się o dofinansowanie pewnych projektów wydawniczych w oparciu o dokumentację kandydatów zgłoszonych do Nagrody Artystycznej Miasta. Można w ten sposób uzyskać środki na szybkie wydanie kilku książek, czy albumów. Tu jednak wiele zależy od dobrej woli naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki oraz sprawności urzędników.Przy okazji pozwolę sobie na wyrazy ubolewania z powodu opieszałości naczelnika Wydziału Promocji który nie zgłosił nikogo z sosnowieckich artystów do Nagród Marszałka. Wydział powinien chwalić się osiągnięciami mieszkańców i promować i sam uczestniczyć w ich promocji. – To część promocji miasta. Nie można tylko żyć „ze szczątków Kiepury” – trzeba pokazać Sosnowiec jako miasto aktywne kulturalnie, gdzie mieszkają ciekawi artyści.Czas wreszcie najwyższy, by Sosnowiec i Zagłębie zaczęły korzystać ze środków unijnych i wojewódzkich. Czas ucieka, a kultura i miasto tracą przez opieszałość urzęników.

Sławomir Matusz
Autor: | 29/12/2007
Komentarze
#1 | @seba dnia 03.01.2008 23:53
leją ciepłym moczem!!
#2 | antyFan Kena & Barbie dnia 03.01.2008 12:43
idę o tysiąc rubli, że nie złożyli ani jednego!!!!
#3 | Seba dnia 02.01.2008 18:38
Jesteśmy ciekawi, czy pan Dąbrowski i pan Dusza przygotowują jakieś projekty na 7 stycznia?
Może byśmy ich o to zapytali?
Są duże potrzeby, zapóźnienia w sferze kultury, a panowie naczelnicy zlewają wszystko.
#4 | mieszkaniec dnia 31.12.2007 17:57
A wcześniej to się nie dało poinformować? Tydzień to trochę mało czasu...
#5 | do Vrien dnia 31.12.2007 16:20
portal nie zastąpi czasopism, płyt, książek, galerii, pracowni, kin studyjnych itd., materiałów ani utrzymania naszym twórcom.

jeżeli sprawy kultury i sztuki miałyby się sprowadzać tylko do istnienia portalu, to niepotrzebny byłby Wydział Kultury i Sztuki...

#6 | Vrien dnia 31.12.2007 07:15
Zróbmy portal zajmujący się sprawami sztuki na Zagłębiu i po krzyku.
#7 | anonim dnia 30.12.2007 21:04
Co nasze ŚWIETNE instytucje kultury? Ani pecia nie pozyskały? Czy one rzeczywiście są świetne?
#8 | Sł. Matusz dnia 30.12.2007 18:36
Rozmawiam z koleżanką z ośrodka w Rybniku. Tam dzięki dobrej współpracy z Wydziałem Kultury od lat pozyskują środki - teraz planują złożyć wnioski o dofinansowanie 8 projektów!!!
#9 | Praktyk dnia 30.12.2007 18:08
Nie bądźmy gapy. Racja, jak jest okazja, to bierzmy kasę na sosnowiecką kulturę.
Rzeczywiście dobry pomysł z tym wsparciem głównych kulturalnych instytucji "zagłębiowskich" (przynajmniej z nazwy) a więc teatrów w S-cu i Będzinie i Pałacu w Dąbrowie. Innym rozwiązaniem może być wpompowanie $$$ w ciekawy projekt, w którym nowoczesna kultura artystyczna idzie w przestrzeń miasta, do ludzi w innowacyjny sposób, inny niż dotychczas na naszym terenie.
#10 | anonim dnia 30.12.2007 08:28
Najpierw ktoś musiałby napisać interesujący program na wykorzystanie tych środków w kulturze w miastach Zagłębia, a u nas niewiele się dzieje, a środki z UE nie mogą być przeznaczone na drobne przedsięwzięcia, tylko mają zakres regionalny Smile A u nas brak takich inicjatyw Sad
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney