Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dlaczego jestem przeciwny rewitalizacji Rudnej 1 w obecnym kształcie?

Władze miasta lansują pewną koncepcję rewitaliazcji osiedla Rudna 1 w Sosnowcu - Pogoni, połączoną z nadbudową bloków o 1-2 piętra. Gorzej jest już z jej realizacją, która jakoś nie może się rozpocząć. Jako mieszkaniec osiedla od prawie 50 lat, jestem jej zdecydowanie przeciwny w obecnym, zapropowanym przez miasto kształcie. Przypominam mój tekst z 12 grudnia 2007r., w któtym piszę dlaczego!Osiedle to powstało w latach 50-tych ubiegłego stulecia, jak wiele, jemu podobnych w Polsce, robotniczych osiedli. Niskie dwu i jedno piętrowe bloki, własny żłobek, przedszkola, szkoły, ryneczek, plac zabaw, kościół, dookoła zieleń, drzewa, trawniki, cisza i spokój. Wszędzie blisko. Małe spokojne miasteczko. Doskonałe miejsce do życia młodych rodzin (tak było 60 lat temu), jak i starszych ludzi (głównie obecnie). Teraz ten profil i wygląd osiedla chce się całkowicie odmienić. Osiedle ma się rozrosnąć do góry, przybędzie mieszkańców, przybędzie też problemów...

Już dziś osiedle zmienia się wieczorami w jeden wielki parking. W dzień jest niewiele lepiej, ponieważ mieści się tu kilka instytucji, do których ludzie dojeżdżają do pracy i do szkoły. Wkrótce pojawi się duży supermarket sieci SPARK, a za chwilę na obrzeżu osiedla Wydział Neofilologii. Trudno w godzinach szczytu wjechać w ulicę Lotników od strony Grota Roweckiego, trudno przejść nawet przez ulicę. Nadbudowa tylko sytuację pogorszy. W związku z powyższym trzeba zadać pytanie, gdzie Ci nowi lokatorzy będą parkować swoje samochody? Czy w ogóle ktoś się nad tym zastanawiał? Czy ma to się odbyć kosztem terenów zielonych, których ubywa na osiedlu w zastraszającym tempie, bo stają się parkingami? Czy całe osiedle ma być jednym wielkim parkingiem i przypominać obecną ul. Narcyzów?


Oddzielnym tematem są problemy związane z ruchem drogowym wokół osiedla, czyli sprawa trafficu na ul. Grota-Roweckiego. To co się dzieje tam obecnie, jest to już komunikacyjny horror. Może być tylko gorzej. Potrzebne są jakieś działania, a może całkiem nowe rozwiązania. Nie wiem, może trzeba wrócić do koncepcji przedłużenia do Autostrady tej nowej drogi od strony osiedla Kilińskiego i skomunikowania jej z oś. Rudna 1? Nie wiem? - może to jest jakieś rozwiązania. Na pewno można poprawić komunikację publiczną na wiele różnych sposobów. Piasałem już na ten temat, chodzi o dodatkowy przystanek (w obu kierunkach) przy Neofilologii, zwiększenie częstotliwości kursowania linii 807, itd.


Podsumowując, uważam, że rewitalizacja owszem jest potrzebna, ale powinna dotyczyć istniejącej substancji mieszkaniowej. Budowa nowych domów, jak najbardziej, ale gdzieindziej. Terenów wokół Rudnej 1 nie brakuje. Nadbudowa starych ponad 50-letnich bloków, w których w większości mieszkaja starzy ludzi, to absurd, poroniony pomysł. Ale i niepotrzebne, dodatkowe, olbrzymie koszty. Zmieni się wszystko, ale czy na pewno na korzyść? Czy ludzie, obecni mieszkańcy chcą mieszkać pośród kamiennej pustyni?. Dlaczego tylko bogaci mają mieszkać w ciszy i pośród zieleni? No i jest jeszcze sprawa wyglądu przyszłego osiedla. Pan Prezydent na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1 podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku mówił, że "nowa" Rudna 1 ma przypominać osiedle Kilińskiego, podobnie ma wyglądać. Nadbudowa, nowe mieszkania, miały być w stromych dachach. W przedstawionych w mediach w sierpnu 2008 t. wizuliazacjach nowe bloki przypominają nowoczesne więzienia i pewnie na osiedle będzie się mówić "Alcatraz". Nie wiem, kto chciałby mieszkać na tak koszmarnie wygladającym osiedlu?


Jest jeszcze jeden argument. Uciążliwość samej inwestycji, wielkiej inwestycji, która przewróci całe osiedle. Dla wszystkich mieszkańców będzie to pewnie mordęga, szczególnie jednak dla ludzi starszych. Czy pomysłodawcy zadali sobie pytanie, ilu z nich może po prostu nie przeżyć tych prac? Przecież nie da się wybudować tych 2 dodatkowych pięter bez związanego z tym tego całego bałaganu, zgiełku, brudu, kurzu i hałasu, który może trawać przez całe długie miesiące. Czy powinno się tych ludzi narażać na taki stres?Piotr DudałaDotychczas ten news przeczytało 623 osoby!!!!.Autor: Piotr Dudała | 29/12/2007
Komentarze
#1 | anonim dnia 09.01.2008 20:34
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi na pewno o pieniądze!
Janusz Korwin-Mike
#2 | Jacoń dnia 07.01.2008 17:27
Niestety sosnowieccy urbaniści z urzędu to chyba jakieś niedouczone miernoty.
#3 | mieszkanka dnia 07.01.2008 07:42
A tak na margonesie w starym Krakowie zabudowę Nowej Huty wpisano do rejestru zabytków,i w związku z tym już nikt nie może "majstrować" przy jej zabudowie może tędy droga.
#4 | Piotr Dudała dnia 05.01.2008 18:21
Osoby, które są zainteresowane inicjatywą w obronie osiedla w dotychczasowym kształcie, oczywiście poddanego rewitalizacji, proszone są o kontakt mailowy na adres:
#5 | sosna dnia 05.01.2008 13:04
Drodzy mieszkańcy gadamy i gadamy, może trzeba w końcu zawiązać jakąs inicjatywę.
#6 | Machoń dnia 05.01.2008 06:41
Rudna 1 kultowe osiedle socrealizmu!!!
#7 | anonim dnia 04.01.2008 22:30
Górski zagęści, stare wyburzy albo przebuduje! Nic nie będzie takie, jak poprzednio!
#8 | anonim dnia 04.01.2008 12:11
To nie jest głupi pomysł - mały lifting i sprawa załatwiona!
#9 | anonim dnia 03.01.2008 23:28
A może pozostawić Rudną 1, jako atrakcję turystyczną z czasów socrealizmu, tak jak sie chce to zrobić w Tychach lub w Nowej Hucie?

- Miasto sta zwia na supernowoczesność - piramidę, Bramę Słońca, czyli gigantyczny blok, ale myślę, że tym raczej nie zadziwimy aż tak bardzo jak właśnie architekturą socrealistyczną. Te najstarsze części są najciekawsze. Nie należy się wstydzić przeszłości, ale ją dobrze wypromować. Tak jak to robi krakowska Nowa Huta. Tam ściągają nie tylko turyści, ale i artyści, dla których klimaty stylu soc są inspirujące.
#10 | sosna dnia 03.01.2008 20:31
Drodzy Pantwo właściwie po co te wszelkie dyskusje. Daje sobie głowe uciąć ze rzucaja suche hasła a z tego i tak nic nie będzie. Zaró
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney