Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sosnowiec wstydzi się Zagłębia?

Najnowsza publikacja Urzędu Miejskiego w Sosnowcu "Oferta Miasta Sosnowca dla inwestorów" (2007) - czytamy na stronie www.wojewodztwoslaskie.eu - wyraża jawną pogardę dla mieszkańców Sosnowca i ich tożsamości regionalnej. Sosnowiec - największe miasto Zagłębia Dabrowskiego - nazywane jest tam miastem śląskim, a jego mieszkańcy Ślązakami (!). Zapoznani z wydawnictwem Zagłębiacy nie kryją oburzenia z faktu, że władze ich własnego miasta działają na rzecz likwidacji regionu Zagłębia Dabrowskiego.Odkąd powstało województwo śląskie (czyli niespełna 10 lat temu) degradacja kulturowa Zagłębia Dąbrowskiego postępuje niezwykle szybko. Nazwa województwa tak wpływa na prasę i agencje PR, że każde miasto w jego obrębie nazywają śląskim, nawet miasta regionalnie małopolskie, które jeszcze 30 lat temu, jak Jaworzno, nie miało ze śląską administracją nic wspólnego. Gdyby przyjąć do wiadomości to, co wypisują zatrudnieni przez sosnowiecki urząd grafomani, należałoby uznać, że Sosnowiec jest najbardziej śląskim miastem w kraju i mieszkają tu sami autochtoniczni Ślązacy! Czemu służy powielanie takich kłamstw? Oraz dlaczego publikowane są one z publicznych pieniędzy Zagłębiaków i rozpowszechniane w świat w tłumaczeniach na inne języki?Oto kilka przykładów chyba pierwszego w historii miasta Sosnowiec tak poważnego kłamstwa w temacie jego historii:
Strona 4

"Region Śląski = Województwo Śląskie", "Ślązacy znani są ze swej tradycyjnej kultury pracy, stanowi to gwarancję wysokich kwalifikacji pracowników, ich solidność oraz rzetelność (...)"


Strona 6

"SOSNOWIEC - MIASTO W REGIONIE ŚLĄSKIM"


Strona 9

"(...) Koncern samochodowy DAIMLER CHRYSLER AUTOMOTIVE POLSKA Sp. z o.o. właśnie w Sosnowcu posiada największy salon Mercedes-Benz na Śląsku (...)"


Itd., itp. ...
"Śląsk", "śląskie", "Ślązacy" - jest aż gęsto w publikacji od tych określeń. W całym, obszernym wydawnictwie słowo "Zagłębie" padło tylko jeden raz na odległej 14-tej stronie i to tylko w przymiotniku - przy okazji informacji o "Gospodarczej Bramie ŚLĄSKA" (uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej). Dlaczego wybrani przez Sosnowiczan urzędnicy miejscy tak wstydzą się swojego regionu oraz z siebie samych i innych mieszkańców Zagłębia chcą na siłę zrobić Ślązaków? Wypadałoby, by Prezydent Sosnowca ujawnił przed mieszkańcami ten tajemniczy plan.Czy naprawdę trzeba to powtarzać? Ślązacy to nie są mieszkańcy województwa śląskiego, ale autochtoniczna społeczność zamieszkująca mniejszy fragment tego województwa! Przecież województwo kujawsko-pomorskie nie zamieszkują Kujawopomorzanie!!!


źródło: http://www.wojewodztwoslaskie.eu
Autor: Piotr Dudała | 29/12/2007
Komentarze
#1 | curtains dnia 12.05.2012 02:16
buy tattoo machine Eyebrow tattoo supply tattoo machine Tattoo Case tattoo guns kits Round Liners Tattoo Needles tattoo ink supplies.
#2 | zagłębiak dnia 07.01.2008 13:58
jestwm w czwartym pokoleniu z Sosnowca.Poraz pierwszy dowiaduję się że Sosnowiec to śląsk.Zawsze był stolicą Zagłębia.Kiepura przewraca się w grobie.Nie chcę nikogo obrażać ele ten kto to napisał nie jest z Sosnowca a ,,,,,
#3 | anonim dnia 05.01.2008 19:53
Komuchy zawsze mówili innym, żeby pomyśleli, że to oni jedyni posługują się rozumem!
#4 | chyba tak dnia 02.01.2008 20:32
cytuje"Tradycyjni Ślązacy znani są ze swej kultury pracy, ich solidność oraz rzetelność to gwarancja wysokiej jakosci produktow...po polsku, to chyba tak.
#5 | anonim dnia 02.01.2008 11:16
" Ślązacy znani są ze swej tradycyjnej kultury pracy, stanowi to gwarancję wysokich kwalifikacji pracowników, ich solidność oraz rzetelność"

Cytuję 4 stronę.
#6 | Mieszkaniec Niwki dnia 01.01.2008 18:43
Ja się wstydzę tego, że mieszkam i pochodzę z Sosnowca. Moja rodzina mieszka w Sosnowcu od 5 pokoleń. Sosnowiec to wiocha, gdzie wszelka patologia jest normą, gdzie syf i brud uznaje się za coś normalnego, gdzie szczury grasują po ulicy. Sosnowiec to syf. No i ten prezydent Sosnowca... To jest najgorsza patologia...
#7 | anonim dnia 01.01.2008 10:24
dzisiaj w TVN 24 pokazywali, jak w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu traktują petentów czekających po dowody!
#8 | mieszkaniec dnia 01.01.2008 09:38
Obiektywny, może nikt nie rozróżnia właśnie dlatego, że się o tym nie mówi.
A swoją drogą to promowanie Zagłębia "pracownikami ze Śląska" to idiotyzm. Ludziom Śląsk kojarzy się z górnikami i chyba nie muszę tłumaczyć co to oznacza.
Czas najwyższy wypromować nową marką - Zagłębie. Niestety nie sadzę aby sosnowiecki magistrat był do tego zdolny.
pzdr
#9 | @ Obiektywny dnia 01.01.2008 08:40
Ty Ślązaku z Sosnowca! O!
#10 | Krzysiek Skóra dnia 31.12.2007 22:19
Do Obiektywny: rozumiem i zgadzam się, ale nie popieram Twojego stanowiska. W takim przypadku mozemy śmiało puszczać w świat prospekty po angielsku i w innych językach o regionie Osten-Deutschland... albo East UE, tylko czy będziesz tak samo obiektywny oraz racjonalny przy fladze uE a nie białoczerwonej i przy wszystkim co się z tym wiąże? Pomijanie w celach "marketingowych" etc jest pierwszym krokiem do wyplenienia i zniszczenia jakiejś grupy. Osobiście jestem za tym,żeby znieść Polskę,a zastąpić federacją wolnych województw czy co też lud tam sobie wybierze. Jako LIBERTARIANIN...i ZAGŁĘBIAK!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney