Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


news usunięty
Autor: Redakcja | 14/01/2008
Komentarze
#1 | Krzysiek Skóra dnia 16.01.2008 17:26
Również jestem przeciwny rozplenianiu szkół,ulic i innych obiektów im. JP2 niepotrzebne,a poza tym nie ma to żadnego związku z promocją miasta.
Mamy na tyle osób, które zrobiły dla Sosnowca coś dobrego,że nie musimy zapożyczać się choćby u takich Wadowic. Moze jakiegoś powstańca styczniowego? hm Piotra Dziekana,który został zamordowany przez rządowe oddziały w XXleciu albo Bienia,socjalista,ale Sosnowiczanin osób jest MNÓSTWO ale z SOSNOWCA a nie badziewia z zewnątrz tako rzekę ja...!! ;P
#2 | anonim dnia 16.01.2008 12:09
a dlaczego jest nieznana?
#3 | Madzia dnia 16.01.2008 11:32
Nie jestem przeciwny Szpilmanowi, ale szkoła podstawowa to nie jest instytucja, która powinna nosić jego imię. Sala konertowa w szkole muzycznej, festiwal, plac, ulica, owszem, ale jedna z kilkudziesiąciu podstawówek NIE!!!! to zły pomysł!
#4 | anonim dnia 16.01.2008 10:04
Jestem przeciwny tej postaci, bo nikt jej nie zna.
Jak już ktoś ma być, to lepiej może niech to będzie Władysław Szpilman, wybitny pianista - więcej osób go zna.
#5 | mieszkaniec dnia 16.01.2008 09:53
A może całe miasto nazwiemy jak trzeba, będzie szybciej i wszyscy będą zadowoleni...
#6 | BODZIO dnia 16.01.2008 07:20
Sosnowiec zawsze zapóźniony w światowej modzie. Tymczasem papieża B XVI nie wpuścili na Uniwersytet w Rzymie.
#7 | Piotr Dudała dnia 15.01.2008 22:55
Trwa dyskusja nad nowym patronem szkoły podstawowej nr 22, mieszczącej się przy ul. A. Urbanowicz 14 w Sosnowcu. Szkoła by chciała, żeby został nim Jan Paweł II. Jednak jego imieniem nazwano już w mieście gimnazjum, rondo i plac. Jest też szkoła podstawowa im. Karola Wojtyły. Dotychczasowy patron Karol Świerczewski, mówiąc kolokwialnie zużył się. Proponuję, żeby patronem szkoły został prof. Michał Reicher, pochodzący z Sosnowca, wybitny naukowiec, anatom. Jest on bratem Anieli Urbanowicz. W naszym mieście prof. Reicher jest osobą zupełnie nieznaną, choć wszyscy studenci Akademii Medycznej (Wydział Farmacji jest w naszym mieście) posługują się podręcznikem anatomii człowieka, którego jest współautorem. Postać ta czeka na szybkie odkrycie!.

Przypominam ponownie biogram profesora.

Michał Reicher urodził się w Sosnowcu 17 grudnia 1888 roku. Nigdy tego nie ukrywał, stąd używane przez niego przed wojną nazwisko Reicher-Sosnowski i pseudonim Sosna w czasie okupacji. Pochodził, podobnie, jak Aniela Urbanowicz, z całkowicie zasymilowanej rodziny żydowskiej Reicherów. Był wybitnym naukowcem, który zajmował się anatomią człowieka. Zmarł 31 sierpnia 1973 roku w Gdańsku. Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Młody Michał za współorganizowanie i udział w strajku szkolnym został wydalony z VI klasy gimnazjum. W 1906 r. rozpoczął studia przyrodnicze u R. Martina na Wydziale Filozoficznym uniwersytetu w Zurychu, specjalizując się w antropologii i anatomii. W 1912 r. uzyskał tam stopień doktora filozofii. W latach 1912-13 był asystentem przy Katedrze Antropologii Uniwersytetu w Zurychu. W 1914 r. jako stypendysta wyjechał do USA.

Po wybuchu I wojny światowej powrócił do kraju. Od 1915 r. pracował jako prosektor w Zakładzie Anatomii Opisowej u Lotha w Uniwersytecie Warszawskim. W 1920 r. objął Katedrę Anatomii Prawidłowej w Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie i jako profesor nadzwyczajny (1922 r.) wykładał anatomię i antropologię, od 1934 r. r11; jako profesor zwyczajny. Przyczynił się do budowy nowego gmachu Collegium Anatomicum w Wilnie. W latach 1934-35 był dziekanem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Wileńskiego.

W czasie II wojny światowej zorganizował, a następnie kierował konspiracyjnym Studium Medycznym. Po włączeniu w 1940 roku Litwy do ZSRR wstąpił do partyzantki, a potem do AK. Był zastępcą szefa sanitarnego okręgu wileńskiego AK. Używał pseudonimu Sosna.

Po wojnie, w 1945 r., objął Katedrę Anatomii Prawidłowej w Akademii Lekarskiej w Gdańsku, gdzie położył duże zasługi przy organizacji tej uczelni, m. in. jako dziekan Wydziału Lekarskiego. W latach 1947-48 był rektorem tej uczelni. Położył wielkie zasługi przy utworzeniu i organizowaniu Zakładu Anatomii Prawidłowej i Topograficznej Akademii Lekarskiej w Szczecinie (1949), przekazując ze swojej placówki w Gdańsku materiał prosektoryjny, preparaty i tablice anatomiczne. W latach 1949 r11; 1963 był profesorem anatomii na Akademii Medycznej w Gdańsku.

Główną dziedziną jego badań była początkowo antropologia i anatomia części miękkich, później neuroanatomia i anatomia doświadczalna, należał też do najwybitniejszych kraniologów polskich.

W 1934 r. dokonał pomiarów antropologicznych szczątków króla Aleksandra I Jagiellończyka oraz żon Zygmunta II Augusta: Elżbiety Rakuszanki i Barbary Radziwiłłówny, złożonych w Bazylice Wileńskiej. Autor wielu prac z zakresu anatomii, embriologii i antropologii. Szczególną jednak zasługą Reichera było poprawienie, poszerzenie, unowocześnienie oraz wydanie podręcznika anatomii człowieka, zainicjowanego przez Adama Bochenka. Otrzymał za to nagrodę państwową II stopnia.

Był człowiekiem wielkiej kultury, bardzo lubianym przez młodzież, żywo interesującym się ich problemami, często służącym radą i pomocą materialną, Zimą organizował wspaniałe kuligi, był stałym uczestnikiem balów i zabaw studenckich, był wzorem systematyczności i punktualności, pływał, grał w tenisa i pilotował turystycznie. Zmarł 31 sierpnia 1973 roku w Gdańsku. Pochowany jest na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. Postać ta czeka na odkrycie w swoim mieście.

#8 | anonim dnia 15.01.2008 22:21
nie dajmy się zwaryjować!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney