Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


news usunięty
Autor: Piotr Dudała | 15/01/2008
Komentarze
#1 | wici dnia 18.01.2008 13:52
nic dodać, nic ująć-efekty widać-wielkie BURZENIE.
Rewitalizacja podłoża naturalnego.
#2 | wici dnia 17.01.2008 09:14
...było to do przewidzenia, nie mielismy atutow.
kto zrobi ekspertyze budowlana hal czy obiektow, calosc musi byc poparta gotowa juz koncepcja,nawet z proponowanym wykonawca...naturalnie wszystkie niezbedne uzgodnienia, z tym czy tamtym, wtedy w UM-bic w dzwony, aby starali sie o fundusze.A, tak no, to
jak.Nic dziwnego, ze jest tak a nie inaczej.Kazda instytucja oprocz idei potrzebuje specjalistow, aby zanalizowac sytuacje i wybrac sposob realizacji, zgodnie z obowiazujacymi przepisami.
No i wtedy Panowie urzedniki otworza oczy!
Natomiast ta jedna sytuacja z Dietlem, nie powinna rzucac cien na przyszle dalsze konkretne dzialanie, z sukcesem!
#3 | mieszkanka dnia 17.01.2008 08:43
Coś ten nasz Sosnowiec w sprawie zabytków zawsze na końcu poniżej artykuł o miedzynarodowym programie INTERREG IVB , w każdym z miast coś robią , a u nas trwają rozmowy o parowozowni, może aktywność Urzędu miasta za mała i brak wsparcia UM dla działań Forum.

" Zagłębiowskie gminy chcą zagospodarować kopalnie i fabryki


Cementownia Grodziec

Zabytkowa cementowania z 1857 roku w Będzinie ma w końcu szansę odżyć. Głównie dzięki zaproszeniu (jako jednego miasta z województwa) do międzynarodowego programu INTERREG IVB. - Mamy już przygotowany wniosek, który będzie składany do tego programu w Berlinie i wszystko wskazuje na to, że zostanie zaakceptowany - mówi Tomasz Delowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego UM.

Będzin przez wiele lat próbował promować cementownię, ale nie jest to proste, bo wysokie są koszty przebudowy i wynoszą około 70 mln zł.

- Nie było na to stać ani gminy, ani inwestorów regionalnych - wzdycha naczelnik Delowski. - Staraliśmy się więc zainteresować zabytkiem partnerów zagranicznych. Udało się. Jeśli wniosek zostanie zaakceptowany, dostaniemy pomoc przy tworzeniu koncepcji zagospodarowania cementowni wartą około 100 tysięcy złotych.

Będzińską cementownią ostatnio zainteresowała się rodzima agencja developerska. Urzędnicy mają nadzieję, że będzie to poważny partner.

- Czekamy na konkrety, ale wiemy już, że polska agencja byłaby zainteresowana tym, by na tym terenie zabytku powstały mieszkania na bazie istniejących budynków. Oczywiście mają być utrzymane w charakterystycznym stylu - mówi Radosław Nawara, miejski konserwator zabytków. - Zainteresowanych takim nietypowym budownictwem stale przybywa.

Lofty, które miały by tu powstać są ostatnio bardzo modne i coraz droższe. Urzędnikom marzy się, by przy okazji powstało tu miejsce rozrywkowo-rekreacyjne.

- Jest też propozycja zagospodarowania kolejnego obiektu poprzemysłowego, czyli biurowca dawnej kopalni Grodziec. Tam inwestor chce wykorzystać budynek na działalność handlową - dodaje Radosław Nawara.

To nie jedyna próba ratowania pamiątek techniki.

W Dąbrowie Górniczej w styczniu rozpocznie się remont sztolni górniczej przy Muzeum Miejskim "Sztygarka".

- Sztolnia była wcześniej używana jako miejsce pracy uczniów szkoły górniczej, którzy odbywali tu praktyki. Chcemy przywrócić ją do życia i wyznaczyć trasę turystyczną, zwłaszcza, że jako obiekt podziemny, sztolnia może stanowić niezwykłą atrakcję w regionie - mówi Arkadiusz Rybak, dyrektor muzeum.

Część pieniędzy na remont sztolni da ze swojego budżetu gmina, ale jest też umowa miasta z krakowską AGH na opracowanie koncepcji zagospodarowania zabytku.

- Zrobimy co będziemy mogli, a o resztę dofinansowania będziemy się ubiegać w ramach programu pomocowego Unii Europejskiej - dodaje dyrektor.

W Sosnowcu trwają rozmów z PKP, które są właścicielami dawnej parowozowni przy ulicy Niepodległości.

- To wyjątkowe i dobrze zachowane miejsce. Zastanawiamy się nad dzierżawą albo wykupem tego obiektu i urządzeniu tam galerii artystycznej - mówi Grzegorz Dąbrowski z sosnowieckiego magistratu.


Dzieła w hali

W Czeladzi od 2005 roku w hali byłej kopalni Saturn działa Galeria "Elektrownia". Regularnie odbywają się tu wernisaże i imprezy artystyczne. Miasto przejęło to miejsce za długi kopalniane i na własny koszt wyremontowało.

Galeria artystyczna jest też w byłym szybie KWK"Wieczorek" w Katowicach, której historia sięga 1826 roku. Galeria "Szyb Wilson" promuje malarzy, grafików i fotografików.

Magdalena Nowacka

źródło: POLSKA Dziennik Zachodni"
#4 | anonim dnia 17.01.2008 05:03
dziwna polityka, bardzo dziwna????????????
#5 | Sosnowiczanin dnia 16.01.2008 23:00
rNier1; dla Dietla. Fiasko batalii o zabytki.
Póki co nie będzie wpisu do rejestru zabytków fabryki Dietla. Batalia o przędzalnię, jaką w ubiegłym roku zainicjowało stowarzyszenie Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, jak na razie nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Akcja, nagłaśniana na łamach e-sosnowiec.pl i rWiadomości Zagłębiar1;, spaliła na panewce. Powód? Negatywna decyzja wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Barbara Klajmon, wojewódzki konserwator zabytków w Katowicach odpowiedziała na petycję, jaką Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego złożyło w sprawie wpisania całego kompleksu Dietla do rejestru zabytków. Z dwustronicowego dokumentu wyłania się odpowiedź: nie. Nie teraz, nie wszystkie budynki, nie ma potrzeby.

W odpowiedzi sygnowanej przez Barbarę Klajmon czytamy: rW ocenie konserwatorskiej zespół zabudowy dawnej Przędzalni Spółki Akcyjnej Przemysłu Włókienniczego H. Dietel w Sosnowcu obejmuje bardzo zróżnicowane obiekty pod względem indywidualnych walorów, skali, pierwotnej funkcji i specyfiki, ekspozycji widokowej, stanu technicznego oraz obecnych możliwości adaptacyjnych. Urząd uważa, że zastosowana forma prawnej ochrony konserwatorskiej dla zespołu byłej przędzalni (r30Wink jest na dzień dzisiejszy optymalna, mimo iż nie daje gwarancji przetrwania dla wielu obiektów produkcyjnych w obecnym kształcier1;.

Członkowie Forum są tą decyzją konserwator zawiedzeni. Liczyli, że objęcie Dietla ochroną konserwatorską będzie krokiem do powołania na tych terenach dzielnicy kultury i rozrywki. Wszak wpisanie przędzalni do rejestru zabytków było pierwszym poważnym zadaniem, jakie Forum postawiło sobie na spotkaniu założycielskim 11 listopada 2007 roku. r11; Jednym z zasadniczych zadań FdZD jest dbanie o zagłębiowskie dziedzictwo kultury i jego propagowanie r11; mówi Adam Gawron z FdZD. Jednak, według ustaleń Barbary Klajmon, decyzja o wpisaniu przędzalni w rejestr zabytków nie jest konieczna.

Z jednej strony członkowie stowarzyszenia żałują, że plan wpisu w rejestr nie powiódł się, z drugiej szukają innych możliwości realizacji swojego projektu. Na internetowym forum stowarzyszenia użytkownik o nicku Hans grzmi: rDecyzja konserwatora zabytków to zwykły skandal - po prostu woli umyć ręce od tego, co się dzieje w przędzalni - spokojnie można by rozebrać wszystko po kawałku zgodnie z prawem, tu trochę zburzyć, tu podpalić - potem wniosek o rozbiórkę i sprawa załatwiona - jak przecież widzieliśmy niektóre hale zniknęły i pojawił się ładny budyneczek pokryty styropianem - ktoś przecież wydał pozwolenie na jego budowę w tym miejscu. Internauci krytykują Barbarę Klajmon: rSkoro takie nastawienie do sprawy ma osoba która powinna chronić zabytki to nie ma się co dziwić tym, którzy chcą postawić sobie tam na przykład garażr1;.

Mimo że losy petycji nie poszły tak, jak Forum by sobie życzyło, jego członkowie nie załamują rąk. Twierdzą, że już sama petycja oraz związany z nią szum medialny przyczynił się do tego, iż wielu mieszkańców Sosnowca w ogóle dostrzegło problem miejskich zabytków przemysłowych. Wierzą, że dzięki swoim działaniom mają szansę ustrzec Dietla przed losem, jaki spotkał w ubiegłym roku jedną z hal fabryki Schoena, rozebraną przez ekipy budowlane do ostatniej cegły.

(IP)


Więcej w bieżącym wydaniu rWiadomości Zagłębiar1;

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney