Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Manipulacje wokół Nagrody Artystycznej Sosnowca?

Od kilku dni do niektórych instytucji zgłaszających kandydatów do nagrody wydzwania anonimowa urzędniczka podająca się za pracownika Wydziału Kultury i Sztuki UM. Osoba ta - płci żeńskiej - domaga się wysłania wniosków w wersji elektroniecznej - mimo iż w oficjalnym komunikacie takiego wymogu nie było. Pani tłumaczy to potrzebą dokonania... streszczeń i podaje fałszywy adres e-mail WKiS: wkf.kultura@um.sosnowiec.pl. - Prawdziwy adres wydziału jest dostępny na stronach Urzędu Miasta i jest on inny.Nie to jednak jest istotne. Otóż żaden urzędnik nie ma prawa dokonywać streszczeń wniosków - bowiem to stwarza pole do nadużyć i manipulacji. Manipulacje i - powiedzmy to jasno: oszustwa - polegają na tym, że osoba "streszczająca" może pominąć istotne opinie o niektórych kandydatach i fakty, lansując innych kandydatów którzy w normalnych warunkach na nagrodę by nie zasługiwali - nie posiadając dorobku.
Dzieje się to ze szkodą dla kandydatów którzy zasługują na taką nagrodę, jak i wizerunku Miasta!
Jest to też ograniczanie wolności i kompromitowanie jury jak i całej nagrody. - Kolegium decydujące o przyznaniu nagrody ma prawo i obowiązek zapoznać się z kompletnymi wnioskami.Minął rok od ostatniej burzy o Nagrodę Artystyczną Miasta Sosnowca, a mimo zmiany naczelnika Wydziału Kultury nic w tym względzie się nie zmieniło.
Redakcja serwisu Sosnowiec Fakty prosi więc Pana Naczelnika o jak najszybsze przedstawienie opini publicznej pełnej listy zgłoszonych kandydatów, przedstawienia kolegium które wyłoni laureatów - chcemy wiedzieć, czy jest to godne zaufania, niezależne i kompetentne grono. - Jest to zgodne z założeniami programu "Przejrzysta Gmina" w którym Sosnowiec przecież uczestniczy!Jako serwis internetowy deklarujemy zaprezentować sylwetki zgłoszonych kandydatów do Nagrody Artystycznej Sosnowca internautom - co zaowocuje większym zainteresowaniem nagrodą, twórczością tych osób i przyczyni się do podniesienia ragni nagrody w mieście i w regionie. Chcielibyśmy też poznać kto z pracowników WKiS wydzwania i sporządza owe "streszczenia" i z czyjego polecenia!Postulujemy też nadanie patrona nagrodzie - może nim być Władysław Sebyła - poeta który tragicznie zginął w Katyniu oraz zwiększenie rangi finansowej nagrody - z obecnych trzech tysięcy do dziesięciu tysięcy złotych. - Można to uczynić w drodze uchwały Rady Miasta, lub z rezerw budżetowych Prezydenta Miasta. Jest to ważny postulat, bo na przykład Nagroda Literacka Gdyni wynosi 50 tys. złotych - i jest to głośna w Polsce i za granicą polska nagroda, promująca skutecznie Gdynię, a Nagroda Silesiusa - fundowana przez Wrocław to 150 tys. złotych w trzech kategoriach.
Zdajmy sobie sprawę, że Nagroda Artystyczna Miasta to ważny element jego promocji, a nie premia dla krewnych urzędnika i pochlebców sprawujących władzę.A swoją drogą urzędniczki Wydziału Kultury i Sztuki zamiast streszczać wnioski o Nagrodę Miasta mogłyby zająć się wreszcie pisaniem wniosków o środki unijne do Urzędu Marszałkowskiego i Ministerstwa Kultury!Autor: Redakcja | 16/01/2008
Komentarze
#1 | debil dnia 18.01.2008 20:44
jak wpadka? czyja? porabalo kogos chyba! DEBILE!
#2 | anonim dnia 18.01.2008 18:57
Wypromujmy Sosnowiec wzorem Wrocławia !!!!!
#3 | Rozsądny dnia 18.01.2008 10:36
Nikt nie musi przeprowadzać się do Wrocławia. Wrocław jest prawie 3 razy większy, ale trzeba brać przykłady z lepszych. Zróbmy to podobnie do Wrocławia w skali 3 razy mniejszej.
#4 | do łapówki dnia 18.01.2008 10:21
to przeprowadź się do Wrocławia, wolny kraj. Jak ktoś nie ubesłazwolniony może porównywać sytuację Wrocławia i Sosnowca.
#5 | do obrońcy dnia 18.01.2008 09:28
Tak to robi Wrocław - czytaj przedmówco. Redakcji właśnie chodzi o takie zasady. przestrzeganie ich. Odnieś się do tej wypowiedzi...
W jednym masz rację, że w Sosnowcu widać na każdym kroku, że profesorowie wolą od UM z daleka - bo nie liczą się wiedza, argumenty, konkrety - tylko koneksje i łapówki.
#6 | do atakujących dnia 18.01.2008 09:16
kultura waszych wypowiedzi jest daleka nawet od radzieckiej buszmeni.A ludzie wykształceni, profesorowie radzą sobie doskonale a nie chodzą żebrać do urzędów. A cywilizowany kraj to będzie wówczas jak zaślepieni ortodoksy waszego pokroju wreście z niego wyjadą raz na zawsze, z problemami do p. Duszy i Rykały zapraszam.
#7 | MALWINA dnia 18.01.2008 08:52
DUSZA MOŻE BY CHCIAŁA COŚ ZROBIĆ, ALE HAMULCOWĄ JEST PANI ANNA GÓRECKA - ABSOLWENTKA EKONOMII SOCJALISTYCZNEJ (ZWANA: BARBIE, ZOSIA, LALA) - LAT 54, BYŁY NACZELNIK WYDZIAŁU KULTURY, PÓŻNIEJ ZA RÓWNICKIEGO PRZEZ 12 LAT KIEROWNIK REFERATU KULTURY, A OBECNIE "GŁÓWNY SPECJALISTA". TO OKOŁO 20 LAT W TZW. UKŁADACH!
TO ONA RZĄDZI.
NIEŁATWO SIĘ JEJ POZBYĆ Z WYDZIAŁU, BO PRAWA PRACOWNICZE...
ALE JEST NA TO SPOSÓB - PRZENIEŚĆ JĄ DO INNEGO WYDZIAŁU, GDZIE NIE BĘDZIE SZKODZIŁA KULTURZE JAKO HAMULCOWA.
#8 | anonim dnia 18.01.2008 07:27
Wrocław ma Tadeusza Różewicza...
Sosnowiec prezydenta Górskiego...
#9 | anonim dnia 18.01.2008 04:14
Czy serwis sosnowiecfakty zgłosił swojego kandydata do nagrody?
#10 | Tak to robi Wrocław!!! dnia 18.01.2008 00:36
Wrocław będzie przyznawać co roku najbardziej prestiżową i najwyższą nagrodę poetycką. Na Silesiusa - bo tak się będzie nazywała - przeznaczy aż 170 tys. zł, o 20 tys. więcej niż na Angelusa, przyznawanego autorowi najlepszej środkowoeuropejskiej książki prozatorskiej
Ogólnopolska nagroda poetycka będzie przyznawana w trzech kategoriach: twórca uhonorowany za całokształt twórczości dostanie 100 tys. zł, poetycka książka roku wyróżniona zostanie 50 tys. zł, a nagroda dla debiutanta wyniesie 20 tys. Zwycięzców wybierze siedmioosobowe jury, w skład którego wejdzie m.in. dr Adam Poprawa z Uniwersytetu Wrocławskiego i krytyk literacki dr Karol Maliszewski.

Wrocław przyznawać będzie więc pisarzom najwyższe w Polsce nagrody - w sumie przeznaczy na nie 320 tys. zł rocznie. Dużo więcej niż wynosi nagroda literacka Nike (100 tys. zł) i Gdynia (po 50 tys. w kategorii proza i poezja).

Ustanowienie Silesiusa to kolejny krok w polityce kulturalnej Wrocławia, który buduje wizerunek miasta-mecenasa kultury. Miasto wspomaga bowiem już tak prestiżowe, kulturalne wydarzenia, jak Festiwal Filmowy "Era Nowe Horyzonty", Festiwal Teatralny "Dialog", Festiwal Wratislavia Cantans czy superprodukcje operowe Ewy Michnik.

- Cieszę się, że Prezydent Dutkiewicz uznał, że Port Wrocław może przyjąć i ugościć autorów nominowanych i wyróżnionych Silesiusem - mówi Artur Burszta, organizator Portu Wrocław. - Wraz z przeprowadzką do Teatru Polskiego, festiwal znacznie rozszerza swoją formułę. W ciągu ostatniego roku sprzedaż książek, prezentowanych przy okazji poprzednich edycji Portu Wrocław, wzrosła aż o 40 proc. To kolejny dowód, że poezja przestała być niszowa i zasługuje na tego typu nagrodę. Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław
________________________________________

Tak to robi Wrocław - najbardziej europejskie miasto w Polsce.
Jeśli prezydent Górski chce coś znaczyć niech naśladuje najlepsze wzory - bo ta nagroda to jest promocja Wrocławia przede wszystkim - jako miasta przyjaznego kulturze!
A my tu w Sosnwcu mamy kanty, brak procedur i żałosne nagrody. Wstyd prezydencie Górski! Wstyd!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney