Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Fatalny stan dróg

Nawierzchnie dróg są w fatalnym stanie nawet w centrach miast, a na ich obrzeżach oraz na drogach krajowych przebiegających przez miasta, widać po prostu sito.- Jechałam wczoraj Drogą Krajową nr 94. Na wysokości Zagórza, tuż przed sygnalizacją świetlną, są dwie ogromne wyrwy. Jedną zdołałam ominąć, ale w drugą wpadłam dwoma kołami. Efektem tego są zniszczone, przecięte opony i pogięte felgi. Na szczęście w pobliżu jest salon samochodowy i jego pracownik zmienił mi koła. Śmiał się, że w tym tygodniu pomagał już ośmiu kierowcom, którzy wpadli w pobliżu w wyrwy - opowiada mieszkanka Ogrodzieńca.


Podobnie jest na zjazdach w kierunku Dąbrowy Górniczej. Tam dziur nawet nie da się ominąć, bo wypadły na całej szerokości równolegle.


- Ubytki w drogach są spowodowane spadkami temperatury. Jeżeli w ciągu dnia są 4 stopnie Celsjusza, to wszystko zaczyna topnieć. Przychodzi wieczór, lekki mróz i woda zaczyna zamarzać. To powoduje w nawierzchni naprężenia i powstają wyrwy - wyjaśnia Janusz Sikora, dyrektor Miejskiego Zakładu Ulic i Mostów w Sosnowcu. - Mamy cztery brygady odpowiedzialne za naprawy dróg, które pracują non stop. Codziennie zużywamy półtorej tony materiałów potrzebnych do załatania dziur. Są to naprawy tymczasowe, ponieważ z naprawami trwałymi musimy czekać do momentu, gdy temperatura przy podłożu wyniesie przynajmniej 5 stopni Celsjusza.


W ubiegłym roku z powodu dziur w nawierzchni w powiecie będzińskim doszło do 88 kolizji drogowych. Tylko w ciągu kilku tygodni tego roku policja odnotowała już 54 takie zdarzenia. Najgorszym dniem był 8 lutego, kiedy na jednym odcinku Drogi Krajowej nr 94 w Sławkowie uszkodzeniu uległo około 30 samochodów.


W Dąbrowie Górniczej kolizje związane z fatalnym stanem nawierzchni dróg rosną z roku na rok. W 2001 roku policjantom zgłoszono 24 takie przypadki, a w 2004 roku już 100.


- W styczniu z tego powodu doszło do 15 kolizji. Gorzej jest w tym miesiącu. Odnotowaliśmy 30 kolizji, a luty się jeszcze nie skończył - podkreśla nadkomisarz Krzysztof Kiercz, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego KMP w Dąbrowie Górniczej. - Każdy z policyjnych patroli zwraca uwagę na stan dróg. Wszystkie zauważone wyrwy w jezdni są zgłaszane do Miejskiego Ośrodka Dyspozycyjnego.


To zatrważające dane, zwłaszcza że co dzień jest gorzej, a wjechanie w dziurę nie zawsze kończy się tylko pękniętą oponą. W ubiegłym roku na ulicy Roździeńskiego doszło do wypadku. Kierowca, który chciał ominąć dziurę doprowadził do przewrócenia samochodu. Innym niebezpieczeństwem są również wyrwy zalane wodą. Żaden z kierowców nie jest w stanie przewidzieć, jak głęboka jest taka dziura w jezdni.


- Przede wszystkim należy przestrzegać ograniczenia prędkości oraz zachować odpowiednią odległość od samochodu jadącego przed nami - mówi podkomisarz Grzegorz Wierzbicki, rzecznik prasowy KMP w Sosnowcu.


Lepiej posłuchać, bo szybko sytuacja na drogach się nie poprawi.


Notatka musi być


Jeżeli uszkodzimy samochód, wjeżdżając na dziurę w jezdni, powinniśmy wezwać policję. Sporządzona przez funkcjonariuszy notatka przyda się przy staraniach o odszkodowanie. Potem należy udać się do urzędu miejskiego, gdzie sporządzamy opis kolizji (jedna kopia jest dla nas). Kolejnym krokiem jest skontaktowanie się z firmą ubezpieczeniową (adres i telefon do niej podadzą nam urzędnicy).


Źródło : Sebastian Reńca - Dziennik ZachodniAutor: Arkadiusz Chęciński | 17/02/2006
Komentarze
#1 | Derya dnia 18.12.2014 01:50
Poczekajmy na zimę, wtedy się zaczne dziać. Wyjeżdzając z ulicy Przesławskiej w stronę Bukowieckiej pjzdrazeu kolejowego, nie raz jadąc naprawdę wolno przestrzeliłem zakręt i wpadłem na krawężnik na pasach. W zimę na tym skrzyżowaniu dzięki kanałkowi robi się tam lodowisko. słupki nic nie pomogą raz w tygodniu będą zmiecione przez samochody ktf3re przestrzelą zakręt i wjadą prosto na pasy.A więc przechodnie weźcie to pod uwagę bo zima puka a wraz z nią niebezpieczne sytuacje na tych pasach.A dla kierowcf3w przestroga!!! chociaż będziesz chciał skręcić samochf3d pojedzie ci prosto na PASY !!!!!!!
#2 | Arek Chęciński dnia 20.02.2006 19:53
Piotr co tu komentować tylko siąść i płakać. Są dziury a Dyrektor firmy, która ma dbać o stan dróg móei, że to wina roztopów i lekkiego mrozu w nocy. Oczywiście to prawda, ale należy się do tej sytuacji w miare możliwości oczywiście przygotować, ubytki uzupełniać latem i na jesien, żeby ta zamarznięta woda nie znalazła ubytków i możliwości rozrywania asfaltu.A najważniejsze to porządne remonty, a nie naprawa a w tym samym miejscu dziura za kilka miesięcy. Ale cóż przetargi wygrywają najtańsi bez sprzętu i ludzi z -przepraszam wszystkich- z łapanki. Z tą prędkością też masz rację znam kilka takich miejsc, które tak naprawdę to są właściwie nie przejezdne. Jak jedzie ktoś z zagranicy to pewnie myśli że to droga w remoncie.
#3 | Piotr dnia 20.02.2006 09:25
Arku liczę na Twój cięty komentarz do tej całej sytuacji.
Pozdrawiam
#4 | Piotr dnia 20.02.2006 09:24
Pan komisarz mówi o ograniczeniach predkości!!
Przecierz na wiekszości dróg w miare bezpiecznie mozna jechac z prędkościa góra 20 km/h !!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney