Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Uprzedzam, krytykuję, doradzam i dziękuję za uwagi

Po artykule redakcyjnym „Manipulacje wokół Nagrody Artystycznej Sosnowca” wywołał mnie do tablicy naczelnik Wydz. Kultury i Sztuki, Pan Paweł Dusza, który dzwonił do mnie jako do osoby zainteresowanej i zapewnił, że wszystkie nazwiska kandydatów do Nagrody Artystycznej Sosnowca i wszystkie procedury z tym związane oraz jury zostaną ujawnione i podane do publicznej wiadomości. Zapewnił, że nie ma żadnych manipulacji. Zapewniłem, że po tym telefonie wierzę mu. Obiecałem, że przekażę tę wiadomość i nie będę komentował naszej rozmowy publicznie. Niniejszym to czynię.Pozwolę sobie skomentować natomiast sam artykuł redakcyjny „Manipulacje wokół Nagrody Artystycznej Sosnowca”. Czytam i nie znajduję w nim nic obraźliwego. Użycie słowa „manipulacja” jest jak najbardziej zasadne. Cytatami można kogoś zniszczyć, jak i udowadniać, że jest to najwłaściwszy kandydat. Każdy cytat jest więc manipulacją. – Stąd troska autorów artykułu o to, by zgłoszenia do nagrody dotarły bezpośrednio do jury, a nie były referowane przez urzędników. Jest to także w interesie Wydziału Kultury i Sztuki.Odnośnie procedur, to w zeszłym roku sam pisałem o Nagrodzie Miasta: braku regulaminu, słabym nagłośnieniu Nagrody i wykorzystaniu jej dla promocji Sosnowca, późnym terminie ogłoszenia, braku informacji o jury – nie wiadomo kto ją przyznawał itd.
Dawałem przykład Nagrody Literackiej GDYNIA, gdzie regulamin, jury i terminy były podane pół roku wcześniej, a nazwiska zgłoszonych kandydatów pojawiały się w internecie w miarę jak napływały - codziennie. W zeszłym roku też były telefony z Wydziału Kultury do Wydawnictwa „Opcjon”... Mimo ubiegłorocznej krytyki i podawania pozytywnych przykładów dalej nie znamy regulaminu ani procedur przyznawania nagrody w Sosnowcu, a nieliczne ogłoszenia ukazały się dopiero w połowie grudnia. – Nie mam już pretensji o ten rok i wierzę, że wszystko odbędzie się uczciwie – ale apeluję: opracujmy ten regulamin jeszcze przed wakacjami – by sytuacja się nie powtórzyła.Jeżeli autor, autorka, lub grupa autorów nie chce się podpisać pod artykułem, a artykuł nie narusza prawa – bo na przykład wyraża on racje większej grupy osób, to należy to uszanować.
Ja pod moimi artykułami znajduję czasem niegrzeczne i nieprzyjemne komentarze – ale ich nie przypisuję do konkretnych osób, bo mógłbym się głęboko czasem pomylić.
Nie insynuuję, że BODZIO to naczelnik, a @BODZIO to jego sekretarka, jeśli nie ma nazwiska autora postu.A skoro o komentarzach, to należy je oddzielić od samego artykułu redakcyjnego. Zgadzam się, że są niektóre nieprzyjemne, na granicy dobrego smaku, ale przejrzałem je wszystkie i nie znalazłem w nich nic, co mogłoby naruszyć czyjeś dobra osobiste. A są tam również komentarze niemiłe również dla mnie – na przykład sugerujące, że powinienem opuścić miasto. Wiek urzędnika, lub urzędniczki nie jest tajemnicą – tym bardziej jeśli sami go podają w innym portalu towarzyskim; nie ma powodu do urazy. To, że autorowi komentarza nie podoba się przeszłość lub wykształcenie jakiegoś urzędnika – ma prawo o tym napisać. Nie jesteśmy z cukru, działamy publicznie.Co do mnie i mojej krytyki... Ja nawet krytykując cały czas, każdym artykułem, wspieram zmiany w Wydziale Kultury i Sztuki i wspieram rozwój kultury w mieście. Bywa, że lepiej jest zawczasu skrytykować i nie dopuścić do błędów – niż potem zbierać owoce tych błędów. Piszę co myślę, i piszę od serca... dla dobra naszej wspólnej sprawy.Mimo prywatnych sympatii i nadziei na zmiany na lepsze będę wpierał Wydział Kultury i Sztuki zarówno krytyką, jak i dobrymi wzorami i pomysłami. Dalej mam nadzieję, że ukaże się płyta „Transkontynentalny Sosnowiec”, powstanie w Sosnowcu Jarmark Sztuki, że doczekamy regulaminu Nagrody Artystycznej Sosnowca i jej patrona, że powstanie jakiś program wydawniczy oraz Instytut Literatury Zagłębia, Muzeum Miejskie, że pozyskamy dużo środków na rozwój kultury z Unii Europejskiej oraz, że powstanie Rada Kultury, obok komisji Rady Miejskiej, która będzie wpierała w przemianach Wydział Kultury i Sztuki; że będzie tam możliwa konstruktywna dyskusja bez wzajemnego obrażania się.Z najlepszymi życzeniami – Sławomir Matusz
Autor: | 17/01/2008
Komentarze
#1 | INCOGUTO dnia 22.01.2008 19:49
Panie Matusz, a mnie się coś wydaje że w tym roku to Pan będziesz tym laureatem nagrody artystycznej. GRATULUJE.
#2 | bujo dnia 19.01.2008 07:08
to taka dziwna postać - niby katolik, a powiązany z PAXem, lubi młodych poetów...
#3 | do bujo dnia 19.01.2008 07:03
Jedyne jego związki z Sosnowcem o których pisze w wikipedi - cytuję: "Współpracuje z wieloma ośrodkami kultury i bibliotekami, m.in. w Łomiankach, Białej Podlaskiej, Karczewie, Ciechanowie, Siedlcach, Chrzanowie, Lęborku, Sosnowcu". Prywatne układy z MBP i pokrewieństwo z panią dyrektor.
#4 | bujo dnia 19.01.2008 06:59
oczywiście że nie ma nic wspólnego z Sosnowcem - od 1952 roku mieszka w Warszawie. Urodził się w Zawierciu. Podobno krótko mieszkał w Dąbrowie - jako dziecko.
#5 | do bujo dnia 19.01.2008 06:55
myslisz o byłym działaczu PAX, krewnym pani dyr. Szulcowej? Ależ on nie ma nic wspólnego z Sosnowcem - poza tym, że pani durektor często go u siebie gości i zaprasza. No, ale tego radni z komisji kultury się nie dowiedzą!
#6 | bujo dnia 19.01.2008 06:51
no bo właśnie w poe terminie nawet można dopisać kogoś jeszcze! Obiektywny - ty nie rozumiesz polityki?
Nie zdziwmy się jak nagle wśród kandydatów pojawi się nagle ktoś z Zawiercia, lub z Warszawy spokrewniony z jakimś urzędnikiem, lub któąś z pań z biblioteki...
#7 | obiektywny dnia 19.01.2008 06:47
dlaczego tak długo trzeba czekać na listę kandydatów do nagrody?
przecież to jest 15 minut by wrzucić ją w internet i nie byłoby całego tego sporu.
#8 | anonim dnia 19.01.2008 05:53
proszę, usuwajcie debilne komentarze
#9 | debil dnia 18.01.2008 20:48
komentujesz i tak anonimowo, z rozdwojeniem azni i innymi schorzeniami zglos sie do Lyncha ale nawet on cie nie wezmie bo jestes zaden prowincjonalny NIKT
#10 | anonim dnia 18.01.2008 16:15
koniec dyktatury proletariatu w Sosnowcu!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney