Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tokowisko: Władza wie lepiej

W poprzednim felietonie zdarzyło mi się zaczepić PT panów radnych w zdaniu, że władza wie lepiej. Wypada się wytłumaczyć.
Jest otóż rzeczą oczywistą i psychologicznie wytłumaczalną, że większość ludzi, których koleje życia wyniosą do władzy - czy to drogą wyborów (na jedną przeważnie kadencję) czy też przez mianowanie - doznaje nagłego olśnienia i gwałtownego przypływu wiedzy tak zniewalającego, że natychmiast zaczynają pouczać tych wszystkich, których kompetencje dotąd zdawali się uznawać. Do historii atoli przechodzą ci jeno, co to potrafią zdusić w sobie ową nadmierną wszechwiedzę.
Nasz Kazimierz zwany Wielkim, który to zastał Polskę drewnianą, nie biegał przecież po kraju z kielnią w ręce, nie pouczał i nie wyręczał budowniczych ani dyktował im jak kamień na kamieniu układać i jaką zaprawę stosować. Dzięki temu, to co wówczas zbudowano, przeważnie stoi do dziś, a o katastrofach budowlanych jakoś się nie słyszało. Albo, spróbujmy sobie wyobrazić, jak wyglądałaby - na przykład - Kaplica Sykstyńska, gdyby ówczesny papież podpowiadał Michałowi Aniołowi, jak ma pędzlem machać. Za panowania takich monarchów powstawały wielkie dzieła, władcy z pochlebnymi przydomkami pozostawali we wdzięcznej pamięci potomnych, rzeczywistym wykonawcom wypłacano sute honoraria i do dziś stawiamy im pomniki.Współcześnie za to, wraz z koniecznością przestrzegania biurokratycznych procedur, spotykamy na każdym kroku zjawisko, że cała inwencja fachowców, rzemieślników, artystów, budowniczych wyczerpuje się na etapie przygotowania oferty przetargowej a potem, już spokojnie, odwala się tandetę, byle zgodnie z przepisami i bez drastycznego przekraczania kosztorysu (najczęściej mocno zaniżonego na potrzeby przetargu). Warunki przetargu zaś określają urzędnicy, mający przeważnie mgliste pojęcie o istocie rzeczy.W pomniejszych zaś sprawach aktualny władca próbuje wprost ręką wykonawcy pokierować. Zamawia sobie pomnik, poucza rzeźbiarza jakim dłutem i w jakim materiale ma jego wielkość wyrzezać po czym wściekły, że wyszedł potworek, postponuje artystę i świat cały, przegrywa kolejne wybory, a twórca jak był bez grosza tak nadal biedę klepie. Bo tak się - niestety - najczęściej zdarza, że wykonawca ulega niefortunnym podpowiedziom himerycznego i wiedzącego lepiej władcy. Mało kogo stać na stanowcze NIE wsparte stosownym gestem. Z czegoś trzeba żyć.Gdyby wybrańcy ludu zechcieli czasem w swej dętej wielkości zniżyć się do przeczytania niektórych ważnych ustaw, dowiedzieliby się niechybnie, że zamawiając to i owo nie robią nikomu łaski, tylko wykonują swe podstawowe zadanie. Mają bowiem najwłaściwiej podzielić publiczny grosz. Tylko tyle i aż tyle. To trudniejsze niż podpowiadanie muzykowi, jak ma brać wysokie "ce", czy malarzowi, za który koniec lepiej trzymać pędzel.W tym tygodniu taki oto krótki tekścik z troską o przyszłość dedukuję działaczom gminnym i innym.Tomasz Kostro; źródło: zaglebie.infoPrezentujemy felieton Tomasza Kostro jako celny komentarz toczących się tutaj polemik na temat stanu kultury w mieście, funkcjonowania Urzędu Miejskiego, filozofii i kultury władzy. Zapraszamy Szanownych Czytelników do kulturalnej i mwrytorycznej dyskusji.
Autor: Redakcja | 20/01/2008
Komentarze
#1 | psycholog-amator dnia 25.01.2008 06:29
Tomciu-ci wszyzcy wybrańcy wiedzą,że są papierowi,często zostali powołani do władzy na zasadzie zwykłego przypadku.Muszą dać w kość tym co mają faktyczną charyzmę, bo ci zostaną bez względu, na łaskę czy niełaskę wyborcy. Wybrańcy żadają aby im zawsze wylizywąć klamki, szlifować progi, wynosić ich w gipsowej chwale pod niebiosa. Bo dają nam nasze pieniądze i nimi dzielą.Czują, że każdej chwili ich gipsowy kształt spadając ze sztucznych cokołów roztrzaska się o ziemię.Niepewność siedzi im za kołnierzem, muszą chociaż sztucznie się dowartościować-to prawo również profesjonalnej psychologii, mimo że, przywołuje je tutaj psycholog-amator.
#2 | Mietek Foog dnia 23.01.2008 20:34
To jest styl! to jest kompozycja! Redaktorowie wszystkich sosnowieckich portali! Laczcie sie w nauce!!!
Panie Dudala Pan poprawi zdjecie. To nie honorowo postepowac w ten sposob
#3 | MIKI dnia 23.01.2008 19:56
Ja też !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
#4 | BEP dnia 23.01.2008 14:27
pro publico bono, kontent krawiec pouczał dudałe-przepraszam ale tak sie ułozyło, chyba dobrze.Przepraszam za małe litery,nie probowałem nikogo urazic.
#5 | Krawiec dnia 23.01.2008 11:28
Tekst tekstem, ale mowa jest o fotografii, która po pierwsze nie jest wlasnosci sosnowiecfakty ani też żadnej z osóob tworzącej redakcję, a po drugie chyba nikt z Was nie chcialby siebie ujrzeć do góry nogami - mogę przecież zrobic to samo u siebie na serwisie reprintując tekst z sosnowiecfakty - mam przecież przeróżne Wasze zdjęcia. Trzymajmy sie zasad Panowie.

Naprawdę nie podoba mi się ten zabieg i te spekulacje polityczne w komentarzach.

#6 | do Krawca dnia 23.01.2008 03:10
zabieg ma sens - tekst jest w opozycji do UM i ma cechy humoreski... Acz bardzo sensownej.
#7 | Krawiec dnia 23.01.2008 00:28
Fotografia pobrana z zi powinna być zamieszczona za zgodą autora, nawet wykadrowana czy w jakiś inny sposób zmieniona.

Poprawcie to Panowie. Poza tym ten zabieg z odwróceniem jest bez sensu.
#8 | anonim dnia 22.01.2008 21:39
niestety, tytuł ma się nijak do kompozycji foty...
#9 | anonim dnia 22.01.2008 17:57
Czy, sam tytuł nic Wam nie sugeruje? ,, Władza wie lepiej"
#10 | troj dnia 22.01.2008 17:43
Piotrek, nie wiem ile wczoraj wypiłeś wklejając ten tekst, ale redaktorowo toko juz dawno cała krew spłynęła do mózgu. Weź się nad nim zlituj i go odwieś..
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney