Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rusza zagospodarowanie placu Papieskiego

W tegorocznym budżecie zabezpieczono 1,5 mln zł na zagospodarowanie placu Papieskiego. Cała inwestycja ma kosztować 4,2 mln zł i będzie ukończona w 2010 roku. Z przyczyn proceduralnych (wkrótce przetarg) konieczne jest dokonanie poprawki w wieloletnim planie inwestycyjnym - wpisanie w pozycji zagospodarowanie placu Papieskiego - kwoty 2,7 mln zł do wydatkowania w 2009 roku. Mimo nawoływań Prezydenta nie wszyscy jednomyślni i... zachwyceni planami miasta.



Podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Komunalnej radni pozytywnie zaopiniowali wniosek prezydenta Sosnowca o dokonanie takiej poprawki. Jedenastu głosowało „za”, wstrzymało się trzech - Arkadiusz Chęciński, Karol Winiarski i Andrzej Madej.



Wcześniej prezydent Kazimierz Górski przekonywał radnych do jednomyślności.


- Powinniśmy patrzeć na ten projekt jednomyślnie, nie powinno być między nami różnic. Plac Papieski będzie nie tylko miejscem kultu. Na placu odbywać się będą imprezy o charakterze miejskim, będzie tu park i amfiteatr. To wielka promocja dla naszego miasta. We własnym interesie powinniśmy dążyć do jak najszybszego zagospodarowania tego terenu. W pierwszym etapie zbudujemy część kultową, w drugim część parkową. Chcielibyśmy, by betonowa barka stała na placu Papieskim już podczas czerwcowego zlotu młodzieży (Forum Młodych) z diecezji sosnowieckiej - mówił do radnych Górski.



Dyskusji nie było. Tylko Karol Winiarski dopytywał się, czy strona kościelna będzie partycypować w kosztach, a Tomasz Bańbuła wyrażał nadzieję, że wspólną pulę tworzyć będą także inne gminy diecezji sosnowieckiej i pytał, czy firmy, które wcześniej deklarowały udział w tym przedsięwzięciu potwierdziły zobowiązania.

- Są deklaracje - odpowiadali prezydenci Górski i Łukawski nie przedstawiając konkretów.



- Mam wrażenie, że na tej inwestycji zależy bardziej miastu niż Kościołowi - wyraził swój pogląd Winiarski.



W kuluarach usłyszeliśmy, że przetargi zweryfikuja w górę koszt inwestycji (6 mln zł?), miasto jest aktywne, Kościół bierny, a samorządy zagłębiowskie powinny się włączyć w finansowanie projektu.



Janusz Lewanda





Autor: Redakcja | 23/01/2008
Komentarze
#1 | Sim dnia 30.01.2008 05:39
komuchy to są od dawne głuche i ślepe...na głos historii - nie chcą ODEJŚĆ!!!!!
#2 | on dnia 29.01.2008 22:27
słowa Biskupa wciąż "wiszą" na stronie Kurii, co oznacza, że nie zmienił zdania, tylko niektórzy księża nie chcą tego słyszeć!
#3 | ja dnia 29.01.2008 21:31
myślę, że rezygnacja z tego niedorzecznego planu zgłoszona przez Księdza Biskupa przysporzyła by chwały katolikom. ale czy Go na to stać, w to nie wierzę
#4 | ona dnia 29.01.2008 20:29
Bóg zapłać za mądre słowa Księże Biskupie.
#5 | anonim dnia 27.01.2008 21:04
czy ksiądz biskup zmienił zdanie??
#6 | cytat dnia 27.01.2008 20:53
Najważniejszym wydarzeniem w ciągu tych lat była wizyta Ojca św. 14 czerwca 1999 roku w Sosnowcu. Uważam to za wielki sukces Kościoła sosnowieckiego i jednocześnie za wielki dar dla ludzi tu mieszkających. Niestety nie udało mi się doprowadzić do wzrostu czytelnictwa prasy katolickiej. Przez cały okres systemu totalitarnego walczyliśmy o możliwości wydawania własnych pism i książek katolickich. Dzisiaj takie możliwości mamy. Mamy doskonała prasę katolicką. W naszej diecezji dostępny jest tygodnik rŹródłor1;, rNiedzielar1;, rGość Niedzielnyr1;, tygodniki dla dzieci i młodzieży. Kiedyś spytano mnie, jaki pomnik postawimy Ojcu św. w diecezji. Były najrozmaitsze pomysły. Proponowano tradycyjny pomnik, nadanie imienia Jana Pawła II placowi przed dworcem PKP w centrum Sosnowca, wręczenie symbolicznych kluczy od miasta Papieżowi. Powiedziałem, że to nie jest potrzebne. Pomnikiem ku czci Ojca św. będzie wzrost czytelnictwa prasy katolickiej o 100 procent.
Na pewno jest to diecezja ludzi ciężkiej pracy. Często są oni zawiedzeni i zniechęceni. Tracą bowiem pracę, żyją na skraju nędzy. Ludzie ci mieszkają w wielkich skupiskach miejskich. Prawie wszędzie w samorządach dominują ludzie z lewej strony sceny politycznej. Zawsze jednak podkreślam, że w Kościele nie ma lewicy czyn prawicy, w Kościele jest człowiek, któremu należy głosić Chrystusa.

bp Adam Śmigielski SDB
#7 | Waldemar S. dnia 27.01.2008 16:06
Mnie również nie podoba się budowa "miejsca" kultu. Jest krzyż i pomnik, po co ta kosztowna barka z żaglem? Jeszcze kilka słów na temat "społecznego" komitetu. Zarówno sposób jego powołania, jak i skład powodują, że jest on całkowicie niereprezenatywny, zarówno dla kościóła, jak i strony świeckiej. Mamy tu z jednej strony księży z Zagórza, a z drugiej postkomunę związaną z urzędem. Nie mamy natomiast przedstawicieli wielu środowisk kościelnych, innych kościołów, organizacji pozarządowych, ruchów i partii. Poza Sosnowcem, nie mamy wcale przedstawicieli innych miast i gmin diecezji sosnowieckiej, a przecież była to wizyta w Sosnowcu, ale spotkanie z całym kościołem diecezji. Niestety, znalazła się grupa ludzi, która próbuje zawłaszczyć sobie pamięć o Janie Pawle II, budując sobie samym pomnik.
#8 | Jerzy l.Woźniak dnia 27.01.2008 15:32
Jana Pawła II uwielbiałem,wielokrotnie podziwiałem i słuchałem, znam większość jego poetyckich dokonań, do dziś wisi i wisiał będzie Jego kolorowy portret na boku mojej szafy, w moim samotnym mieszkaniu. I jestem pewien, że on sam temu placowi byłby przeciwny, bardzo by ten plac Go zdegustował gdyby żył. Postanowiono jednak upiec "polityczną pieczeń" na Jego miłosierdziu i bezinteresowności.Nie tylko bolesne, ale i śmieszne.
#9 | anonim dnia 27.01.2008 14:51
ks. Wróbla Proboszcza Katedry?
#10 | @c.b. dnia 27.01.2008 14:39
chyba do Wróbla?????
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney