Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dlaczego jestem przeciwny rewitalizacji Rudnej 1 w obecnym kształcie?

Władze miasta lansują pewną koncepcję rewitaliazcji osiedla Rudna 1 w Sosnowcu - Pogoni, połączoną z nadbudową bloków o 1-2 piętra. Gorzej jest już z jej realizacją, która jakoś nie może się rozpocząć. Jako mieszkaniec osiedla od prawie 50 lat, jestem jej zdecydowanie przeciwny w obecnym, zapropowanym przez miasto kształcie. Czekając na jakieś pewne informacje w tej sprawie, ponownie przypominam mój tekst z 12 grudnia 2007r. Miał on dotychczas 1565 odsłon, było ponad 100 komentarzyOsiedle to powstało w latach 50-tych ubiegłego stulecia, jak wiele, jemu podobnych w Polsce, robotniczych osiedli. Niskie dwu i jedno piętrowe bloki, własny żłobek, przedszkola, szkoły, ryneczek, plac zabaw, kościół, dookoła zieleń, drzewa, trawniki, cisza i spokój. Wszędzie blisko. Małe spokojne miasteczko. Doskonałe miejsce do życia młodych rodzin (tak było 60 lat temu), jak i starszych ludzi (głównie obecnie). Teraz ten profil i wygląd osiedla chce się całkowicie odmienić. Osiedle ma się rozrosnąć do góry, przybędzie mieszkańców, przybędzie też problemów...

Już dziś osiedle zmienia się wieczorami w jeden wielki parking. W dzień jest niewiele lepiej, ponieważ mieści się tu kilka instytucji, do których ludzie dojeżdżają do pracy i do szkoły. Wkrótce pojawi się duży supermarket sieci SPARK, a za chwilę na obrzeżu osiedla Wydział Neofilologii. Trudno w godzinach szczytu wjechać w ulicę Lotników od strony Grota Roweckiego, trudno przejść nawet przez ulicę. Nadbudowa tylko sytuację pogorszy. W związku z powyższym trzeba zadać pytanie, gdzie Ci nowi lokatorzy będą parkować swoje samochody? Czy w ogóle ktoś się nad tym zastanawiał? Czy ma to się odbyć kosztem terenów zielonych, których ubywa na osiedlu w zastraszającym tempie, bo stają się parkingami? Czy całe osiedle ma być jednym wielkim parkingiem i przypominać obecną ul. Narcyzów?


Oddzielnym tematem są problemy związane z ruchem drogowym wokół osiedla, czyli sprawa trafficu na ul. Grota-Roweckiego. To co się dzieje tam obecnie, jest to już komunikacyjny horror. Może być tylko gorzej. Potrzebne są jakieś działania, a może całkiem nowe rozwiązania. Nie wiem, może trzeba wrócić do koncepcji przedłużenia do Autostrady tej nowej drogi od strony osiedla Kilińskiego i skomunikowania jej z oś. Rudna 1? Nie wiem? - może to jest jakieś rozwiązania. Na pewno można poprawić komunikację publiczną na wiele różnych sposobów. Piasałem już na ten temat, chodzi o dodatkowy przystanek (w obu kierunkach) przy Neofilologii, zwiększenie częstotliwości kursowania linii 807, itd.


Podsumowując, uważam, że rewitalizacja owszem jest potrzebna, ale powinna dotyczyć istniejącej substancji mieszkaniowej. Budowa nowych domów, jak najbardziej, ale gdzieindziej. Terenów wokół Rudnej 1 nie brakuje. Nadbudowa starych ponad 50-letnich bloków, w których w większości mieszkaja starzy ludzi, to absurd, poroniony pomysł. Ale i niepotrzebne, dodatkowe, olbrzymie koszty. Zmieni się wszystko, ale czy na pewno na korzyść? Czy ludzie, obecni mieszkańcy chcą mieszkać pośród kamiennej pustyni?. Dlaczego tylko bogaci mają mieszkać w ciszy i pośród zieleni? No i jest jeszcze sprawa wyglądu przyszłego osiedla. Pan Prezydent na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1 podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku mówił, że "nowa" Rudna 1 ma przypominać osiedle Kilińskiego, podobnie ma wyglądać. Nadbudowa, nowe mieszkania, miały być w stromych dachach. W przedstawionych w mediach w sierpnu 2008 t. wizuliazacjach nowe bloki przypominają nowoczesne więzienia i pewnie na osiedle będzie się mówić "Alcatraz". Nie wiem, kto chciałby mieszkać na tak koszmarnie wygladającym osiedlu?


Jest jeszcze jeden argument. Uciążliwość samej inwestycji, wielkiej inwestycji, która przewróci całe osiedle. Dla wszystkich mieszkańców będzie to pewnie mordęga, szczególnie jednak dla ludzi starszych. Czy pomysłodawcy zadali sobie pytanie, ilu z nich może po prostu nie przeżyć tych prac? Przecież nie da się wybudować tych 2 dodatkowych pięter bez związanego z tym tego całego bałaganu, zgiełku, brudu, kurzu i hałasu, który może trawać przez całe długie miesiące. Czy powinno się tych ludzi narażać na taki stres?Piotr Dudała
Ps. 20 stycznia 2008 wysłałem maila do Wilhelma Zycha - Zastępcy Prezydenta Miasta Sosnowca następującej treści:Jestem właścielem mieszkania przy ul. Lotników 5a/6 na osiedlu Rudna 1 w Sosnowcu. W marcu ubiegłego roku zwróciłem się ustnie do Naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej Grzegorza Frugalskiego o informacje dotyczącą tzw. rewitaliazacji osiedla. Ponieważ, mimo monitów do dzisiaj jej nie otrzymałem, urzejmie proszę w terminie ustawowym o pełną informację, dotyczącą planów miasta w stosunku do bloku, w którym mieszkam oraz całego osiedla Rudna 1.

Pozdrawiam

Piotr DudałaMail ten przesłałem do wiadomości Wiceprzewodniczacego RM w Sosnowcu Arkadiusza Checińskiego

Autor: Piotr Dudała | 31/01/2008
Komentarze
#1 | MIKI dnia 06.02.2008 17:32
Spokojnie ! po wstępnym sprawdzeniu ,jak się to ma u Porządnych i Sprawdzonych Gospodarzy informuję ,że tego typu dopłaty/wypłaty/ były i są realizowane , bądż na podstawie przedłożonych faktur, no a w S-cu to już tradycyjnie nie znam tych zasad.
Myślę ,że dotyczą one zmiany obecnego systemu grzewczego/piecowego/ na elektryczne.
A co do ,,bezpieczeństwar1; to zacznijmy od tego , który mieszkaniec tego miasta może czuć się bezpieczny ?
Teraz może kilka użytecznych informacji;
1.warunki techniczne - użytkowanie budynków Dz.U.99.74.836
Rozporządzenie z dnia 16 sierpnia 1999r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych
U w a g a ! r11;jeżeli w rozp. jest mowa o właścicielu budynku to w przypadku gdzie powstała wspólnota to budynek wspólnoty a nie byłego właściciela , czyli gminy.
2. warunki techniczne - drogi publiczne Dz.U.99.43.430
Rozporządzenie z dnia 2 marca 1999r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie
3.audyt energetyczny Dz.U.98.162.1121
Musi być wykonany, m.in.;
1.projekt instalacji CO dla całego budynku
2.określony sposób przyłączenia do miejskiej/ chyba ,że jest mowa o budowie własnej wymiennikowni/
3.inwentaryzacja budynku ze szczegółowym określeniem pionów, przewodów wentylacyjnych i kominowych
4.audyt ciepłowniczy
#2 | mieszkanka dnia 06.02.2008 11:16
Ostatnio na Rudnej tej po drugiej stronie Grota Roweckiego pojawilo się ogłoszenie poprzez MZZL z Wydzialu Ochrony Środowiska i Rolnictwa, aby zglaszać się z wnioskami o dofinasowanie na zmianę ogrzewania na centralne.
Czyli mieszkańcu radź sobie sam jak zmienisz ogrzewanie to dofinansujemy,
Tylko jak to się ma do bezpieczeństwa budowlanego jak tak każdy bedzie w bloku zmieniał ogrzewanie na jakieś inne centralne to jak bedzie w budynku z wentylacją i przewodami wentylacyjnymi.
No i koniec marzeń o tym, że może będzie centralnie założone jednolite ogrzewanie.
#3 | MIKI dnia 05.02.2008 16:17
Czy , w windzie w UM coś mówili na temat rewitalizacji?????
#4 | mieszanka dnia 05.02.2008 10:46
Do Niki, ale kto się w naszym UM przejmuje przepisami i mieszkańcami - tendencja jest taka: obiecać i nie dotrzymać słowa ( vide prezydent 500 mieszkań rocznie), a potem odwrócić uwagę mieszkańców i zająć ją np placem papieskim.
Jeżeli tendencja się utrzyma to rewitalizacja Rudnej w tej formule ani w żadnej innej i tak pewnie się nie odbędzie
#5 | @MIKI dnia 03.02.2008 11:12
THANKS!!!!!!!!!!!!
#6 | MIKI dnia 03.02.2008 11:11
Ze strony Ministerstwa Infrastruktury .
,,Celem wszystkich propozycji jest usprawnienie procesu inwestycyjnego w budownictwie przy zapewnieniu przestrzegania zasad ładu przestrzennego i ochrony interesu osób trzecichr1;

Natomiast w procesie budowy należy wzmocnić odpowiedzialność projektantów, wykonawców i inwestora. Odpowiednie relacje między nimi muszą zagwarantować budowę zgodną ze sztuką i bezpieczną dla użytkowników i otoczenia.

Z kolei podczas sesji rInvestfield Rewitalizacjar1; Wiceminister Olgierd Dziekoński zapowiedział, że w planach resortu znajduje się także propozycja zmian ustaw, których celem będzie stworzenie szansy NA PROWADZENIE RACJONALNEJ I EFEKTYWNEJ POLITYKI MODERNIZACJI I ROZWOJU MIAST. Zanim jednak resort zajmie się rewitalizacją i polityką miejską potrzebne są ułatwienia dla zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego. Celem wsparcia budownictwa zorganizowanego będzie większa integracja planowania przestrzennego infrastruktury miejskiej z polityką rozwoju gminy.r1;
#7 | MIKI dnia 03.02.2008 11:00
,,Uciążliwość samej inwestycji r1;- to bardzo skromnie powiedziane !
1.wg mnie należy wykonać dwie niezależne od siebie ekspertyzy na wytrzymałość fundamentów ,ścian nośnych i innych elementów konstrukcyjnych budynku.
2.zwrócić uwagę z jakiego materiału wykonano ściany piwnic, ściany nośne kondygnacji i z jakich będzie wykonywana nadbudowa. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo konstrukcji, na wytrzymałość tych materiałów na pracę pod obciążeniem, statecznością.
Użyty materiał na budowę tych budynków wcale nie musi nadawać się do nadbudowania dwóch kondygnacji.
3. dokładnie zbadać grunt ,na którym są postawione budynki. Sygnalizowano usuwanie się i zapadanie gruntu pod piwnicami. Należy sprawdzić, czy nie ma wychylenia budynku w pionie/szkody górnicze/
4. Zobowiązać TBS Sp. z o.o. do skompletowania dokumentacji techniczno - prawnej nieruchomości i jej przejęcia /do dnia dzisiejszego gmina/protokolarnie / nie przekazała takiej dokumentacji. B.WAŻNE!!! O odpisie księgi wieczystej budynku r11;to już wiadomo.
5. sporządzać na bieżąco dokumentację fotograficzną, przy każdorazowej zauważonej istotnej zmianie stanu obiektów i terenu i opisać czego dotyczy - np. nowo powstałe pęknięcia, inne istotne zmiany r11; w jakim celu ????????? , gdyby miał ,,wystąpić r1; czarny scenariusz
to tutaj wzbudzam wszystkich wyobrażnię , w stosunku do najemców to na gminie spoczywa obowiązek przydziału nowych mieszkań a właściciel lokalu mieszkalnego musi we własnym zakresie zadbać o własne nowe lokum./ Ustawa o własności lokali/- bo za wszystko przecież odpowiada Wspólnota .
6.Planowaną inwestycję należy rozumieć, jako plac budowy; huk, kurz, brud, uciążliwość ekip budowlanych, wyłączenia dostaw wody, prądu itd.

#8 | @G dnia 01.02.2008 22:54
jeśli ponad 1500 odsłon nie pomaga, to trzeba pisać do skutku!
#9 | Grzesiuk dnia 01.02.2008 22:21
tu miał być komentarz, ale z niego zrezygnowałem, bo ileż można pisać to samo ... - żenada
#10 | BODZIO dnia 01.02.2008 20:37
Powtarzaj redaktor, powtarzaj. Powtarzany ustawicznie artykuł jest tak samo smakowity jak kotlet mielony, odgrzany siódmy raz przez szczwanego kucharza
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney