Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


W sprawie Placu Jana Pawła II osiągnięto consensus!

W dniu wczorajszym na zebraniu sosnowieckiej Platformy poruszany był problem dalszego finasowania z środków publicznych obiektów kultu religijnego na Placu Papieskim. Chodzi o słynny już betonowy ołtarz w kształcie barki z teflonowym żaglem. Po gorącej dyskusji osiągnięto consensus, polegający na przyjęciu stanowiska, iż istnieje potrzeba zagospodarowania placu, ale priorytetem powinno być stworzenie na nim ogólnodostępnego miejsca do uprawienia sportu i rekreacji, przy zachowaniu funkcji miejsca spotkań religijnych.Podkreślono, że miasto nie powinno finansować budowy obiektów kultu religinego. Powołany decyzją Prezydenta Miasta Społeczny Komitet Budowy Pomnika Jana Pawła II ze względu na wybudowanie już pomnika powinien zakończyć swoją misję. Stanowisko takie ma zostać zaprezentowane na najbliżej Komisji Rozwoju RM.Autor: Piotr Dudała | 05/02/2008
Komentarze
#1 | MIKI @nick dnia 07.02.2008 16:37
Dokładnie ja to tak rozumiem, a nawet popieram !
Tylko,że RM ma takie samo stanowisko jak my /tut. sprostowanie nie wszyscy/a Prezydent + komitet jest na tak .
Spoko !
#2 | erilo dnia 07.02.2008 15:06
jak nakłonić radnych i doprowadzić do wprowadzenia do programu posiedzenia RM w dniu 28. luty punktu: rwprowadzenie uzupełnienia budżetu o wykonanie zaniedbanego od ponad 20 lat zadania celowego, czyli wykonanie projektu infrastruktury przy Targowisku Zagórze ul. Mieroszewskich".
#3 | nick dnia 07.02.2008 14:03
[odpowiedź MIKIemu]; nie mam na myśli RM i Prezydenta.
Ustawa o samorządzie wyznacza zadania celowe a do nich finansowanie miejsc kultu nie należy. i nawet jeśli radni uchwaliliby takei zadanie, to akt prawny wyższego rządu, Konstytucja, to obala.
stąd decyzje któe miały miejsce tego typu są przestępstwem, gdyż zaniedbywane były oczyiste zadania celowe, czyli takie dla których Gmina zostala powołana.
a chyba nietrudno udowodnić że takie finansowania niezgodne z prawem miały miejsce?
stąd Prezydent i RM popełniły przestępstwo.
capiscono?
#4 | a propo pinionchów dnia 07.02.2008 09:42
sprawdza się u nas powiedzenie:
"czemuś biedny-boś jest głupi;
czemuś głupi -boś jest biedny..."
#5 | Gamma dnia 07.02.2008 05:38
Powinni też zająć lotnisko na Muchowcu w Katowicach. Pomnik na pasie startowym????
Tm też Papież był!!!
#6 | Rozwielita dnia 06.02.2008 22:50
Teraz wyłania się z tego wszystkiego nowy "trynd" - sprowadzenie wszystkiego do kasy. Że za drogo itd itd.- skupmy się na części rekreacyjnej, zagospodarujmy plac itd itd

Ale sprawa ma też inny wymiar - bądźcie spokojni, koscielni juz uznali cale to miejsce za swoje i nie odpuszczą. Legitymacją jest pobyt na tym placu Wielkiego Polaka. I choćbyście pękli to kosciół będzie zawsze ingerował we wszystko co będzie się odbywało - cudów nie ma i już. Tylko naiwni zakładają że na otwartym "terenie rekreacyjnym" będą się tylko odbywać pobożne, kulturalne imprezy... z uwagi na szczególne uświęcenie tego miejsca i JP II ktory patrzy z pomnika. Będzie tak jak będzie bo ludzie są tylko ludxmi.
I co wtedy - kto i za co zapewni spokój i bezpieczeństwo - nie wspominając o uszanowaniu pobliskiego monumentu.

Trochę to tak jakby, stawiając w parku sieleckim jakiś bogobojny pomnik - zakładać że na dniach Sosnowca nie będzie tam burd, pijaństwa i rozbrykanych malolatów. A pamietacie co w dniach żaloby, kibice krakowscy ślubowali... i jak długo był spokój...
#7 | Piotr Dudała dnia 06.02.2008 21:21
Nie mogę zrozumieć pewnej sprawy. Mianowicie wciąż sosnowiecka Katedra Wniebowzięcia NMP nie może się doczekać uczczenia najważniejszego gościa, który nawiedził jej piękne, zabytkowe wnętrze. Jest wiele tablic zarówno w świątyni, jak i na zewnątrz, ale żadna z nich nie mówi, że w kościele tym przebywał Arcybiskup Karol Wojtyła, późniejszy Ojciec Święty Jan Paweł II, Papież Polak. Miało to miejsce w dniach 20 i 21 maja 1967 roku podczas uroczystości Milenium Chrztu Polski. Maksymalny koszt wykonania takiej tablicy z montażem to 2000 zł. Słownie: dwa tysiące złotych. W ubiegłym roku minęło 40 lat od tych wydarzeń. Po raz pierwszy coś na ten temat napisano, powiedziano, była wystawa, książka, niewielkie uroczystości. Sądzę, że czas postawić "kropkę nad i". Uważam, że te dwa wydarzenia pobyt w 1967 i 1999 są ze sobą powiązane. Wspominał o tym sam Jan Paweł II. Ograniczanie więc kultu Jana Pawła II do placu w Zagórzu, to nieporozumienie. Przyszły Papież przebywał przez dwa dni w Sosnowcu w 1967 i był to ważny pobyt. Nie rozdzielajmy tych wydarzeń tylko dlatego, że nam nie pasują do politycznej koncepcji. Sługa Boży Jan Paweł II to jedna i ta sama osoba przez całe swoje życie. Jeśli trafi na ołtarze, a pewnie trafi, to za całokształt, a nie tylko za pontyfikat.
#8 | fragment z dzisiejszego czytania dnia 06.02.2008 20:56
Jezus powiedział do swoich uczniów: «Strzeżcie się, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie. Kiedy więc dajesz jałmużnę, nie trąb przed sobą, jak obłudnicy czynią w synagogach i na ulicach, aby ich ludzie chwalili. Zaprawdę powiadam wam: ci otrzymali już swoją nagrodę. Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie.(...)
#9 | MIKI dnia 06.02.2008 19:49
Nie, to nie jest kategoria przestępstwa ,
ale w y s t ę p k u ...................
#10 | Hania dnia 06.02.2008 19:29
Niestety, "kultowy" Plac Jana Pawła II to miejsce, gdzie okoliczni mieszkańcy wyprowadzają pieska - kupek więc dostatek!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney