Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


PRL - tak daleko, tak blisko...

Czeladzka Izba Tradycji przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Czeladzi zaprasza na otwarcie wystawy PRL - tak daleko, tak blisko... przygotowanej przy współudziale oddziału katowickiego Instytut Pamięci Narodowej. Otwarcie wystawy odbędzie się 8 lutego 2008 roku, o godz. 13.00 w "Pałacu pod Filarami".

Na otwarciu wystawy nastąpi ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom Konkursu Historycznego ogłoszonego przez Czeladzką Izbę Tradycji dla uczczenia Roku gen. Władysława Andersa.Wystawa PRL - tak daleko, tak blisko... przygotowana została przez Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej i Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Warszawie. Otwarcie wystawy miało miejsce 16 września 2004 r. w Krakowie podczas XVII Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.Zamiarem autorów wystawy było pokazanie na poszczególnych planszach 45 lat Polski Ludowej (1944-1989). Przy wykorzystaniu symbolicznych zdjęć przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia charakteryzujące kolejne lata. Na panelach odnaleźć można wydarzenia polityczne (powstanie PZPR, likwidacja podziemia zbrojnego, Grudzień `70, stan wojenny), gospodarcze (odbudowa Warszawy, budowa Nowej Huty, hala montażowa FSO) czy kulturalne (festiwal piosenki w Opolu, targi książki, znaczące filmy).Autorzy starali się przemawiać przede wszystkim zdjęciami, teksty ograniczając do niezbędnego minimum.Źródło: www.czeladz.pl
Autor: Piotr Dudała | 06/02/2008
Komentarze
#1 | MIKI@ kinka dnia 13.02.2008 06:08
podpowiedz troszeczkę,kilka uwag -b.proszę.
Pozdr. szczęśliwca !!!
#2 | kinka dnia 12.02.2008 21:25
do były lokator-najemca ja były lokator-najemca i naszczęście były właściciel łączę się w bólu. W tym układzie funkcjonowałam kilka lat i nie zazdroszczę. Poznasz jeszcze kilka zasad funkcjonujących w MZBM TBS i możesz się jeszcze zdziwić. Trzymam kciuki pozdrawiam
#3 | były lokator-najemca dnia 11.02.2008 10:30
Wykupiłem mieszkanie od gminy i teraz zapytuję sam siebie po co ?
Wysokość czynszu za mieszkanie ustalone przez MZZL niczym się nie różni od płaconej zaliczki na utrzymanie nieruchomości wspólnej, której MZBM TBS - Sp. jest zarządcą i administratorem .Wynagrodzenie MZBM-TBS Sp. z o.o. z tytułu zarządu i administrowania nieruchomością wspólną jest wyliczone i ujęte we wspomnianej zaliczce. Jakie zdziwienie wzbudził we mnie fakt, gdzie w otrzymanym kwartalnym rozliczeniu za wodę MZBM TBS - Sp. z o.o. naliczyła sobie dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 4,39 zł.
Okazuje się ,że tego typu praktyki stosowane są od dawna i to bezpodstawnie i nie wynikają z żadnych uchwał ani umów z TBS.
Czy , Rada Nadzorcza tej spółki w końcu zajmie się finansami i praktykami TBS, bo o ile mi wiadomo zmienił się jej Prezes a mentalność i złe praktyki nie!!!!!
Natomiast do niejasnych praktyk MZZL /i to należy skrupulatnie skontrolować /
należą również nieruchomości którymi oni zarządzają bo nie posiadają do nich pełnego tytułu prawa własności. Sąsiad wybudował ze środków własnych /zabudowa/ garaż.
MZZL przejęło ,, sobie r1; w zarząd i administrowanie/a garaż stanowi nieruchomość wspólną budynkową/ i pobiera od niego czynsz, tym samym pozbawiając właścicieli wykupionych mieszkań partycypowania w zyskach z nieruchomości wspólnej- czy to ma być taki sosnowiecki dekret Bieruta????????????
#4 | mieszkanka dnia 11.02.2008 08:20
My nie mamy radnych,!!!!Układ SLD z PO i to jest efekt tego!!!dworzec rozbierają!!!!!Platforma zajmuje się pierdłami!!!!!
#5 | Piotr Dudała dnia 10.02.2008 14:44
Oczywiście, jestem ZA! Muzeum można zorganizować we współpracy z IPN, można poprosić ludzi o pamiątki, spisywać wspomnienia. Nowe muzeum mogłoby być częścią i podlegać Muzeum w Sosnowcu, które z kolei powinno być finansowane przez Marszałka Województwa. Pierwszy krok już zrobiono, miasto ubiega się o to, żeby Teatr Zagłębia finansowany być z budżetu woj. ślaskiego. Sprawie pilotuje Piotr Zarzycki. Dyrektor Studencki pewnie świetnie by sobie poradził.:-)))
#6 | MIKI dnia 10.02.2008 14:41
Super !!! co dalej robimy ???
#7 | @MIKA dnia 10.02.2008 13:58
Doświadczenia pewne już mamy... Przypomnijmy, że w 1985 r. powstał w Sosnowcu oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu - Muzeum Historii Ruchu Robotniczego Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego z siedzibą w pałacu Schoena na Środulce; w 1995 r. przekształcone w Muzeum w Sosnowcu. Obecny dyrektor Muzeum Zbigniew Studencki chyba też dyrektorował temu wcześniejszemu...
#8 | MIKI dnia 10.02.2008 12:29
W pełni podzielam propozycję dot. lokalizacji tego muzeum tj holl Dworca Głównego PKP.
To muzeum to doskonała wizytówka i promocja dla Sosnowca. Można śmiało powiedzieć ,że jednorazowa i niepowtarzalna w skali kraju /ewenement !!!/, m.in. z uwagi na postać Edwarda Gierka , człowieka nierozerwalnie i trwale związanego z Sosnowcem i jego historią. Chcąc, nie chcąc od tej historii nie należy się odcinać i jej niszczyć tylko ją wyeksponować i to właśnie w takiej trwałej formie, aby nie dopuścić do jej utracenia i zagubienia w naszej codzienności.
Utworzone muzeum wraz ze swoją lokalizacją to rodzaj pewnego kierunkowskazu
,,KTÓRENDY DO SOSNOWCAr1; i to nie tylko dla jego mieszkańców, ale i osób przyjeżdżających , w tym inwestorów, turystów.
Moim skromnym zdaniem tą INSTYTUCJĄ powinny zainteresować się władze i to już teraz w związku z zamiarem wprowadzenia nowej identyfikacji miasta.
#9 | MIKI dnia 10.02.2008 11:02
CDN.
#10 | Piotr Dudała dnia 10.02.2008 09:27
Tak, to chyba najlepsza nazwa,:-)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney