Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dlaczego jestem przeciwny rewitalizacji Rudnej 1 w obecnym kształcie?

Władze miasta lansują pewną koncepcję rewitaliazcji osiedla Rudna 1 w Sosnowcu - Pogoni, połączoną z nadbudową bloków o 1-2 piętra. Gorzej jest już z jej realizacją, która jakoś nie może się rozpocząć. Jako mieszkaniec osiedla od prawie 50 lat, jestem jej zdecydowanie przeciwny w obecnym, zapropowanym przez miasto kształcie. Argumenty przeciw zawiera mój tekst z 12 grudnia 2007r, który już kilka razy przypominałem. Miał on dotychczas 1871 odsłon, było ponad 150 komentarzyOsiedle to powstało w latach 50-tych ubiegłego stulecia, jak wiele, jemu podobnych w Polsce, robotniczych osiedli. Niskie dwu i jedno piętrowe bloki, własny żłobek, przedszkola, szkoły, ryneczek, plac zabaw, kościół, dookoła zieleń, drzewa, trawniki, cisza i spokój. Wszędzie blisko. Małe spokojne miasteczko. Doskonałe miejsce do życia młodych rodzin (tak było 60 lat temu), jak i starszych ludzi (głównie obecnie). Teraz ten profil i wygląd osiedla chce się całkowicie odmienić. Osiedle ma się rozrosnąć do góry, przybędzie mieszkańców, przybędzie też problemów...

Już dziś osiedle zmienia się wieczorami w jeden wielki parking. W dzień jest niewiele lepiej, ponieważ mieści się tu kilka instytucji, do których ludzie dojeżdżają do pracy i do szkoły. Wkrótce pojawi się duży supermarket sieci SPARK, a za chwilę na obrzeżu osiedla Wydział Neofilologii. Trudno w godzinach szczytu wjechać w ulicę Lotników od strony Grota Roweckiego, trudno przejść nawet przez ulicę. Nadbudowa tylko sytuację pogorszy. W związku z powyższym trzeba zadać pytanie, gdzie Ci nowi lokatorzy będą parkować swoje samochody? Czy w ogóle ktoś się nad tym zastanawiał? Czy ma to się odbyć kosztem terenów zielonych, których ubywa na osiedlu w zastraszającym tempie, bo stają się parkingami? Czy całe osiedle ma być jednym wielkim parkingiem i przypominać obecną ul. Narcyzów?


Oddzielnym tematem są problemy związane z ruchem drogowym wokół osiedla, czyli sprawa trafficu na ul. Grota-Roweckiego. To co się dzieje tam obecnie, jest to już komunikacyjny horror. Może być tylko gorzej. Potrzebne są jakieś działania, a może całkiem nowe rozwiązania. Nie wiem, może trzeba wrócić do koncepcji przedłużenia do Autostrady tej nowej drogi od strony osiedla Kilińskiego i skomunikowania jej z oś. Rudna 1? Nie wiem? - może to jest jakieś rozwiązania. Na pewno można poprawić komunikację publiczną na wiele różnych sposobów. Piasałem już na ten temat, chodzi o dodatkowy przystanek (w obu kierunkach) przy Neofilologii, zwiększenie częstotliwości kursowania linii 807, itd.


Podsumowując, uważam, że rewitalizacja owszem jest potrzebna, ale powinna dotyczyć istniejącej substancji mieszkaniowej. Budowa nowych domów, jak najbardziej, ale gdzieindziej. Terenów wokół Rudnej 1 nie brakuje. Nadbudowa starych ponad 50-letnich bloków, w których w większości mieszkaja starzy ludzi, to absurd, poroniony pomysł. Ale i niepotrzebne, dodatkowe, olbrzymie koszty. Zmieni się wszystko, ale czy na pewno na korzyść? Czy ludzie, obecni mieszkańcy chcą mieszkać pośród kamiennej pustyni?. Dlaczego tylko bogaci mają mieszkać w ciszy i pośród zieleni? No i jest jeszcze sprawa wyglądu przyszłego osiedla. Pan Prezydent na spotkaniu w Szkole Podstawowej nr 1 podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku mówił, że "nowa" Rudna 1 ma przypominać osiedle Kilińskiego, podobnie ma wyglądać. Nadbudowa, nowe mieszkania, miały być w stromych dachach. W przedstawionych w mediach w sierpnu 2007 r. wizuliazacjach nowe bloki przypominają nowoczesne więzienia i pewnie na osiedle będzie się mówić "Alcatraz". Nie wiem, kto chciałby mieszkać na tak koszmarnie wygladającym osiedlu?


Sprawy przestrzeni w jakiej się żyje są bardzo ważne. Mało kto chce mieszkać na osiedlu o brzydkiej architekturze, a taką są budynki w stylu Alcatraz, w dużym zagęszczeniu. Osiedle Rudna 1 samo w sobie jest bardzo ładne i nie wymaga żadnych zmian urbanistycznych, wymaga odnowienia, rewitalizacji (ocieplenia, doprowadzenia CO, wymiany instalacji). Jeśli dziś Prezydent Zych pisze w liście, że osiedle ma słabą strukturę komunikacyjno-drogową, to ja się pytam, jaką będzie miało, gdy poważnie zwiększy się ilość mieszkańców i tym samym samochodów z niego korzystających? Odpowiedź jest prosta - jeszcze gorszą. Uważam ponadto, że najpierw powinniśmy dać ludziom z Rudnej 1 szansę wykupu mieszkań komunalnych (a nie im ograniczać administracyjnie tego prawa), a potem powinno się zapytać ich, co chcą dalej z tym osiedlem zrobić, a właściwie z blokami, w których mieszkają. W sytuacji, gdy 90% mieszkań jest komunalnych, właściwie dotychczasowi mieszkańcy nie mają nic do powiedzenia, o wszystkim decyduje miasto. Jest jeszcze jedna ważna sprawa, jestem przekonany, że opinia publiczna, w szczególności mieszkańcy osiedla, mają niepodważalne prawo do szczegółowej wiedzy na temat planowanej inwestycji. Kto buduje i za co, ile płaci inwestor, ile miasto, ile PEC, ile właściciele mieszkań czy najemcy (wzrost czynszu jest nieunikniony)? Do kogo należeć będzie osiedle po "rewitalizacji", czy raczej prywatyzacji, bo chyba głównie o to chodzi?. Robienie z tych spraw tajemnic, nie służy całej sprawie, wywołując podejrzenie, że intencje tych, którzy chcą rewitalizować Rudną 1 (pytanie, kto to jest?, nazwiska?, nazwy firm?), są nie do końca jasne i czyste. Ten brak komunikacji ze społecznością lokalną może całkowicie zablokować tę inwestycję. To poszczególne wspólnoty powinny decydować o przyszłości bloków, a nie miasto, które może być tu jedynie partnerem. Ja wiem, że MZBM TBS Sp. z o.o. wyspecjalizowało się w przebudowach starych budynków, ale sądzę, ze czas, żeby zaczęli budować coś nowego, od podstaw.


Jest jeszcze jeden argument. Uciążliwość samej inwestycji, wielkiej inwestycji, która przewróci całe osiedle. Dla wszystkich mieszkańców będzie to pewnie mordęga, szczególnie jednak dla ludzi starszych. Czy pomysłodawcy zadali sobie pytanie, ilu z nich może po prostu nie przeżyć tych prac? Przecież nie da się wybudować tych 2 dodatkowych pięter bez związanego z tym tego całego bałaganu, zgiełku, brudu, kurzu i hałasu, który może trawać przez całe długie miesiące. Czy powinno się tych ludzi narażać na taki stres?Piotr Dudała
ps. 27 lutego sprawie rewitalizacji osiedla Rudna 1 poświęcona będzie Komisja Rozwoju Miasta RMAutor: Piotr Dudała | 22/02/2008
Komentarze
#1 | MIKI dnia 27.02.2008 20:57
G r a t u l u j e!!!
#2 | @Miki dnia 27.02.2008 19:59
Firma wycofała się z rozmów z urzędem w ubiegłym tygodniu. Po sprawie!!!
#3 | MIKI dnia 27.02.2008 16:34
P.B.U.Versus Sp.z o.o. Kraków
bez przetargu -system gospodarczo-zleceniowy.
Dzisiaj na ,,placu budowy "nie było nikogo !!!
P.S.
Cieżki dzień -trafił nam sie oszust na 5,5 miliona
#4 | MIKI dnia 26.02.2008 20:04
Fajnie to wygląda -dwóch facetów przypisanych do jest do jednego budynku, nadzór prowadzi powiatowy insp. nadz. budow.
#5 | gamza dnia 26.02.2008 19:28
miasto, nie licząc się z mieszkańcami, chce tego, czego chcą prywatne firmy??????
#6 | MIKI dnia 26.02.2008 19:16
1.Nie jest to tajemnica na tych budynkach są wywieszone tablice /bo muszą/ -jutro spisze nazwę firmy
2.a ja tego nie wiem , kto? ,gdzie? organizował
chyba przetarg ???
#7 | cd.. dnia 26.02.2008 19:07
Dlaczego ta spółka, a nie inna spółka?????????
#8 | @MIKI dnia 26.02.2008 19:00
Dlaczego jest to tajemnicą??????????
#9 | MIKI dnia 26.02.2008 18:05
1.Nadbudowy w Sosnowcu wykonuje Spółka z Krakowa.
Obecnie są ,przy Modrzejowskiej 38/remont budynku oraz nadbudowa/ - budynek bez lokatorów, podobnie ,przy 1-go Maja.Jeżeli ta sama firma remontowała budynek,przy.Modrzejowskiej 42 - to już występuje wybrzuszenie tynku i to na całej długości budynku.
2.Prezyd. Uszok przeprowadza restrukturyzację Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej
250 osób do zwolnienia - dzisiaj strajkowali !!!!!
#10 | anonim dnia 25.02.2008 16:56
chyba jeszcze nie...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney