Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębie nie chce być pomijane nawet w nazwie

Członkowie Stowarzyszenia Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego chcą zmienić planowaną nazwę Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Przygotowali list otwarty, w którym proponują, żeby aglomeracja była "Metropolią Śląsko-Zagłębiowską". Pod listem podpisał się już m.in. Jarosław Pięta, sosnowiecki poseł z PO. Redakcja serwisu sosnowiecfakty .pl i ja osobiście w pełni podpisujemy się pod tym listem. Piotr Dudała RedNacz.

- W parlamencie trwają prace nad ustawą w tej sprawie, więc to ostatni moment, żeby upomnieć się o zmianę. Chcemy, żeby w nazwie aglomeracji znalazło się słowo "dąbrowska". Zależy nam na tym, żeby Zagłębie Dąbrowskie było traktowane po partnersku - mówi Piotr Krawczyk, prezes stowarzyszenia.Pod listem podpisał się już m.in. Jarosław Pięta, sosnowiecki poseł z PO.- Aglomeracja nie powinna antagonizować Śląska i Zagłębia nawet w nazwie. Ona powinna mieć charakter neutralny. Można użyć sformułowania "Metropolia Śląsko- Dąbrowska" - mówi poseł.Pod listem podpisałby się również historyk, profesor Zygmunt Woźniczka.- Zagłębie to odrębny region historyczny. Do 1939 roku Śląsk i Zagłębie należały do różnych województw. Zresztą w Zagłębiu w XIX wieku mocna była tradycja powstań narodowych, a potem ruch niepodległościowy Polskiej Partii Socjalistycznej. Właśnie on inspirował Powstania Śląskie - podkreśla profesor. - Forum ma rację, że akcentuje odrębność Zagłębia, bo po drugiej stronie Brynicy jest silny Ruch Autonomii Śląska, który w Śląsku widzi pępek świata. Powinna też powstać placówka badawcza dla Zagłębia, taka jak Górnośląski Instytut Naukowy.Profesor Woźniczka widzi dominację Śląska nad Zagłębiem, które bywa traktowane jak prowincja. Socjolog, profesor Jacek Wódz, dostrzega jeszcze inny problem.- Śląsk zazwyczaj bardziej kojarzy się ludziom spoza naszego regionu z Dolnym, a nie z Górnym Śląskiem. Jeżeli więc nazwa metropolii ma funkcjonować w obiegu międzynarodowym, to Silesia bardziej kojarzona jest z Wrocławiem, niż z Katowicami - podkreśla.List otwarty z zebranymi już podpisami, zostanie wręczony władzom województwa śląskiego w połowie marca. Niebawem stowarzyszenie ogłosi akcję zbierania podpisów poparcia wśród mieszkańców Zagłębia. Dokładna jej data zostanie podana w internecie na stronie stowarzyszenia: www.zaglebie.info.


źródło: Sebastian Reńca

Autor: Piotr Dudała | 29/02/2008
Komentarze
#1 | katon dnia 03.03.2008 15:53
Podobno stowarzyszenie miało się nie wikłać w politykę, a teraz będzie sie kojarzyć z PO...
#2 | do redakcji dnia 01.03.2008 19:59
czy aby na pewno do artykułu nie wkradł się błąd? GZM a metropolia to dwie różne rzeczy. Poza tym to 100% poparcia dla tej inicjatywy!
#3 | Michał dnia 01.03.2008 19:57
No i tak ma być jak proponuje to stowarzyszenie. Nie wyobrażam sobie aby nazwa metropolii podkreślała jedynie Śląską jej część a naszą traktowała jak jakąś gorszą przyczepkę...Trzeba też walczyć o kształt tej ustawy, żeby była dla Zagłębia korzystna - to do naszych posłów i senatorów
#4 | anonim dnia 01.03.2008 17:37
a co z poprzednim pomyslem forum, czyli metropolia slasko-dabrowska (silesia dabrova). czyzby juz sie sami wycofali z wlasnego pomyslu???
#5 | Z Klanu Ryś dnia 01.03.2008 10:35
gÓRSKI będzie zrozpaczony!
#6 | RAV dnia 01.03.2008 06:59
Bardzo ładna nazwa. Popieram bo chyba nic lepszego nie można wymyśleć.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney