Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Moim zdaniem

Nie bardzo rozumiem "potrzebę" konsultacji społecznych odnośnie nadania imienia ulicy ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Sosnowcu. Uważam, że nie jest to postać ani kontrowersyjna, ani mająca nic wspólnego z polityką, a do tego nad wyraz wybitna.Przypomnę, że w 2003 roku w Sosnowcu obchodziliśmy Rok Sedlaka, zorganizowany przez Fundację im. Jana Kiepury w 10 rocznicę jego śmierci. 22 listopada tegoż roku w kościele św. Tomasza Apostoła w Sosnowcu Pogoni odprawiona została uroczysta msza święta, celebrowana przez Adam Śmigielskiego Biskupa Sosnowieckiego. Po Mszy Św. w przedsionku kościoła odsłonięta została pamiątkowa tablica. Obdyła się też sesja naukowa w Miejskiej Biblotece Publicznej. Od tego czasu wielokrotnie przypominano, że ks. prof. Sedlak to rodowity sosnowiczanin, wielka sława, twórca bioelektroniki, ale nie tylko. Zainteresowania naukowe księdza prof. Sedlaka były bardzo wszechstronne, to człowiek renesansu. Zajmował się między innymi paleontologią, zwłaszcza rolą krzemu w ewolucji wczesnych okresów życia na Ziemi, paleobiofizyką, prowadząc badania nad kambryjskim środowiskiem życia w Górach Świętokrzyskich z odkrytą przez niego unikalną fauną i kambryjskimi glonami z kwarcowych warstw Łysogór. Jakąś rolę w popularyzycji ks. Sedlaka odegrała też moja osoba.To że uzyskał on tytuły honorowego obywatela miast Radomia i Skarżyska Kamiennej, a nie uzyskał takiego tytułu w Sosnowcu, mówi samo za siebie.


Szkoda, że nadal rzuca się sprawie nadania jego imienia ulicy w mieście "kłody pod nogi", mimo że jest ona czysta, jasna i oczywista, zasłaniając się przy okazji konsultacjami społecznymi. Dla mnie jest to tani chwyt, sztuczka, nie wiem tylko czemu służąca? Podobną opinię mam w sprawie Aleksandra Janowskiego. Wstyd panowie radni, wstyd!!!Szkoda że takich konsultacji nie przeprowadzono, nadając im. Stefana Płatka stadionowi MOSiR-u czy decydując o budowie "barki" na Placu Papieskim.Jako pomysłodawca nazwania im. ks. prof. Włodzimierza Sedlaka w Sosnowcu odcinkowi drogi pomiędzy osiedlem Rudna I a ul. Kilińskiego (wzdłuż torów kolejowych), wyrażam swoje zdziwienie, dezaprobatę i oburzenie dla postawy kilku sosnowieckich radnych. Zwłaszcza dziwi mnie postawa radnego Karola Winiarskiego. Mam tylko nadzieję, że może ona paradoksalnie przyczynić się do popularyzacji postaci ks. Sedlaka w naszym mieście.


Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 15/03/2008
Komentarze
#1 | Mauro dnia 17.03.2008 21:18
żenada, zwyczajna żenada!!!
#2 | BTW dnia 17.03.2008 05:36
Szkoda ,wielka szkoda ,że niektórzy Radni konsultacje społeczną chcą przetestować na prof.Sedlaku !
Panowie w Sosnowcu jest tyle ważnych spraw do przekonsultowania dlatego na nich należy się skoncentrować -zmieńcie kolejność i ważność spraw do załatwienia -tych za którymi ,,idą" ciężkie pieniądze !!!!!!!!!!!
P.S.
Jestem za prof.Sedlakiem !!!!!!!!!!!!!
#3 | @SCz dnia 16.03.2008 21:35
Referendum przeprowadzą! Tylko po co, w jakim celu? Skoro nie ma tutaj żadnych kontrowersji!
#4 | Stanisław Czekalski dnia 16.03.2008 20:38
Bardzo mnie ucieszyła wiadomość o nadaniu nazwy ul. Aleksandra Janowskiego w Sosnowcu. Zmiany decyzji nie bardzo rozumiem. Bo co ma być przedmiotm konsultacji (życiorys ? ), z kim mają być prowadzone i w jaki sposób ????? I czy istnieje taka procedura w regulaminie RM ???? Może ktoś udzieli odpowiedzi na te pytania ?
#5 | @Krzysztof dnia 16.03.2008 20:33
Popieram! Do odstrzału przy najbliższych wyborach!
#6 | Krzysztof dnia 16.03.2008 20:07
Haładus i Winiarski będa konsultowali to wiele lat. Szereg bardzo cennych inicjatyw przez nich upadło.Bardzo źle to świadczy o tych ludziach, że nie znają dorobku Ks.Sedlaka i Aleksandra Janowskiego. Kompromitują Sosnowiec od lat. Myślę,że mieszkańcy w najbliższych wyborach wyślą ich na emeryturę.
#7 | Myslicielka dnia 16.03.2008 19:03
Skoro wreszcie z wyżyn wysokiej nieomylnej władzuni miejskiej - ktos sie budził - TO TAK TRZYMAĆ - i na przyszłość KONSEKWENTNIE GŁOŚNO DOMAGAĆ SIĘ KONSULTACJI SPOŁECZNYCH WE WSZYSTKICH SPRAWACH !!!! Bo tak powinno być od początku... a nie było - poczawszy do ustawienia pomnika Kiepury, spraw zwiazanych z placem papieskim a na rondzie Gierka skończywszy . NASI wybrańcy, dotąd wszystko wiedzieli LEPIEJ.
Panie Dudała, bądź Pan spokojny o wynik konsultacji dotyczących Sedlaka, raczej rób Pan wszystko i wszedzie aby tą postać zbliżyć do społeczeństwa... bo okaże się "szary "lud" w swej "anonimowej masie" bardziej zapragnie jakiejś "dodopodobnej" nazwy...
Więc wykorzystajmy ten precedens i na przyszłość uruchomić wreszcie sprawdzie dzialajacy system konsultacji społecznych !
Panie Dudala - czasy takie że nie ma dziś postaci "ani kontrowersyjna, ani mająca nic wspólnego z polityką, a do tego nad wyraz wybitna" znajdą się nawet czciciele Stalina i innych takich... trzeba siać , siać i siać - wychowywać ludzi, uświadamiać, pokazywać fakty i odwoływac się do historii.

#8 | Baba dnia 16.03.2008 15:17
Mnie tez dziwi postawa radnego Karola Winiarskiego.
Jestem za Sedlakiem.
#9 | milo dnia 16.03.2008 12:05
Oczywiście, że społeczna konsultacja w tym temacie jest zbyteczna. Przypomnę, że gdy nadawano pewnemu rondu w Sosnowcu im. Pierwszego Sekretarza PZPR tow. E.Gierka nikt nie proponował społecznej konsultacji tego pomysłu. Może dlatego, że wynik z dużą dozą prawdopodobieństwa, niestety był do przewidzenia. Poza tym prezydent jest ideologicznym spadkobiercą PRL, więc sprawa była oczywista.
#10 | bud. dnia 16.03.2008 10:33
Do Pana Radnego Karola Winiarskiego ;
,,W ładnym znanym konflikcie, tak wielu nie zawdzięczało tak niewielu" - podobno powiedział to Churchill r1;
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney