Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


* * * Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ! * * *

Składamy dziś hołd pamięci zdradziecko zamordowanym polskim jeńcom wojennym - powiedział biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski w homilii podczas mszy z okazji Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w tym roku celebrowany jest po raz pierwszy.


* * * Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ! * * *Ofiary tamtej zbrodni to kwiat polskiej inteligencji. Obok zawodowych oficerów, oficerowie-rezerwiści - ludzie wielu zawodów, różnych społecznych ról i urzędów. W codziennym życiu byli profesorami wyższych uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, właścicielami ziemskimi, dziennikarzami, pisarzami - mówił biskup."Katyń - straszliwa zbrodnia i kłamstwo powtarzane wiele razy"Katyń to nie tylko straszliwa zbrodnia wykonana w majestacie sowieckiego prawa, to również kłamstwo; kłamstwo powtarzane tysiące razy - podkreślił bp polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski w homilii.Dziś Polacy oczekują od Rosji uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię przeciwko ludzkości, za zbrodnię ludobójstwa, bo taką właśnie była. Osądzenie tej zbrodni, a nie umorzenie przez Rosję śledztwa katyńskiego w 2004 roku z powodu przedawnienia - tak jakby była to zbrodnia kryminalna - powinno leżeć także w interesie Rosjan - powiedział bp Płoski.Oczekujemy też, że poznamy inne, nieznane jeszcze miejsca kaźni Polaków, poza Katyniem, poza Miednoje, Piatichatkami, Kuropatami czy Bykownią. Zgodnie z naszą wiarą, naszym pomordowanym braciom należą się mogiły - dodał.We mszy uczestniczą liczni warszawiacy, członkowie Rodzin Katyńskich, a także politycy, wśród nich marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, minister obrony narodowej Bogdan Klich i Ryszard Legutko z kancelarii prezydenta.Po liturgii w Kaplicy Katyńskiej w katedrze polowej zostanie złożona czaszka majora Ludwika Szymańskiego - oficera zamordowanego w Katyniu.Przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi uroczysta zmiana wart. W miejscach pamięci m.in. przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz w Dolince Katyńskiej na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zapłoną znicze.Po południu ulicami Warszawy przemaszeruje "Katyński Marsz Cieni" - kolumna osób z grup historycznych rekonstruujących jednostki Wojska Polskiego, Policji i Korpusu Ochrony Pogranicza z okresu września 1939 roku w eskorcie Armii Czerwonej i żołnierzy NKWD.Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej ustanowiono 14 listopada ubiegłego roku uchwałą Sejmu - w hołdzie Ofiarom oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 roku. (sm)


źródło: www.wp.pl

Autor: Piotr Dudała | 12/04/2008
Komentarze
#1 | do konfabulantów sovieckich dnia 16.04.2008 13:49
było tak jak napisał w wierszu C.K.Norwid(zob."Poezja i dobroć"):
Ogromne wojska, bitne generały,
Policje tajne, widne i dwupłciowe,
Przeciwko komu się tak pojednały?
Przeciwko kilku myślom, co nie nowe!
#2 | sosnowiczanin dnia 16.04.2008 12:14
O tych sprawach trzeba mówić częściej.
#3 | Basia dnia 14.04.2008 20:39
To ewidentnie zawalił urząd. Na szczęście o ProChrist informowai na czas. Wspaniałe wydarzenie! Byłam na ostatnim wieczorze w katowickim spodku, mimo kłopotów z dojazdem. Ale udało się!
#4 | @Zbigniew Jaskiernia dnia 14.04.2008 05:47
Dostrzegł. Stąd komentarz ze strony Kurii!! Gdyby była wczesniej informacja na stronie urzędu....
#5 | Zbigniew Jaskiernia dnia 14.04.2008 05:31
Pan Redaktor dostrzegł obchody Dnia Pamięci Zbrodni Katyńskiej w Warszawie,a nie dostrzegł w Sosnowcu.
Zapraszam na stronę www.jaskiernia.pl... znajduje się relacja z uroczystości w kościele pw.św.Joachima/zakładka "Uroczystości patriotyczne"/.
Pozdrawiam
#6 | anonim dnia 14.04.2008 04:51
W kościele św. Joachima w Sosnowcu wierni, przedstawiciele władz lokalnych i rodzin katyńskich spotkali się na uroczystej Mszy świętej. Przez wiele lat rodziny ofiar czciły pamięć o polskich oficerach w tajemnicy. Katyń był jedną z najbardziej skrywanych tajemnic komunizmu. Dopiero w latach 90-tych obchody nabrały państwowego wymiaru. Rosjanie nigdy nie przyznali, że była to zbrodnia ludobójstwa. W 2007 roku ustanowiono Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Wczoraj w sosnowieckim kościele złożono kwiaty pod krzyżem i urną z ziemią zebraną na katyńskich mogiłach. Odczytano także list prezydenta Lecha Kaczyńskiego i wiceministra Grzegorza Schetyny. Obchody zakończył uroczysty apel poległych.

TVP Katowice

Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney