Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

Gloria TV


WikiZagłębie


SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na Google

SosnowiecFakty na twitterze


Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy prawica w Polsce się zjednoczy?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Św. Jakub Apostoł

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Czar starych podwórek

Małe podwórka kamienic, zapomniane klatki schodowe, stare bramy - miejsca w Sosnowcu, do których nie zapuszczają się przechodnie, przyciągają fotografików, przynajmniej tych, którzy spróbowali swoich sił w konkursie "Ginąca architektura Sosnowca".
Ogłosiły go Wydział Kultury i Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. To właśnie w tym ostatnim pokazywane są najlepsze, czyli wyróżnione i nagrodzone prace. Jury miało w czym wybierać: wyzwanie sfotografowania odchodzącego w przeszłość Sosnowca podjęło 76 amatorów robienia zdjęć. Z ponad 600 odbitek na wystawę trafiła zaledwie co dziesiąta. Nagrody zdobyło dziewięciu fotografików, zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów.Fotografująca hobbystka Barbara Słonina okazała się najbardziej wnikliwą obserwatorką starego Sosnowca. - Spodobał nam się cykl jej zdjęć wnętrz kamienic, pełne ciepła kadry oddające klimat miejsca - mówi Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków w Sosnowcu i jeden z oceniających. Na zdjęcia Słoniny głosował także Zbigniew Podsiadło, artysta fotografik. - Były bardzo jednorodne stylistycznie, co od razu wyróżniło je na tle innych prac. Ich autorka po prostu potrafi patrzeć - chwali Podsiadło. Przy okazji Słonina przełamała też mit o nieprzekraczalnej granicy między Śląskiem a Zagłębiem. Mieszka bowiem w Katowicach, ale pracuje w Sosnowcu i udowodniła, że potrafi docenić jego urok. Zresztą fotografików spoza Zagłębia było w konkursie więcej. Na wystawie w Zamku Sieleckim są jeszcze zdjęcia artystów z Warszawy i Łodzi.- Wybraliśmy taki temat konkursu, który mógłby być potraktowany szeroko, bo przecież ginąca architektura to także stare uliczki, chodniki czy detale - mówi Dusza. Stąd II nagroda dla Bartosza Gacka, który wypatrzył w jednej z kamienic schody z wyrytą na nich pieczęcią "Sosnowice". Jeden z fotografików poświęcił natomiast cały cykl... starym drzwiom.- Namawiam miasto, żeby kontynuowało pomysł konkursów. Sosnowiec jest znany ze sztuki Grupy Zagłębie, ale środowisko fotograficzne jest rozproszone - mówi Podsiadło. Urzędnicy nie mówią nie, ale wszystko uzależniają od pieniędzy.W konkursie wyróżnienia zdobyli jeszcze: Daniel Koniusz, Krzysztof Źrałek, Marcin Kocot, Katarzyna Niczewska, Marcin Piwnicki oraz Waldemar Józwa. Wystawa potrwa do 15 stycznia.


Łukasz Kałębasiak, Gazeta WyborczaAutor: Ania Urgacz | 05/01/2006
Komentarze
#1 | Puszek dnia 07.01.2006 00:00
a może by tak zrobić galerię internetową tych fotografi?? Można by było zobacyć wszystkie zdjęcia nie tylko wystawowe - ale rzecz jasna oczywiście po zakończeniu wystawy w zamku Smile
#2 | iqsebcio dnia 06.01.2006 00:00
W jednej z kamienic na rogu przy ul.Kaliskiej, na pierwszym stopniu betonowych schodów klatki schodowej również jest owal z napisem "Sosnowice".
#3 | Flanker dnia 05.01.2006 00:00
W kamienicy przy Dęblińskiej (tam gdzie jest wydział paszportów) przejście na podwórko jest/było wyłożone płytkami na których była nazwa zakładu i właśnie Sosnowice. Napisałem było bo nie wiem czy przy okazji odnowienia elewacji kamienicy płytki nie zostały skute... jakoś tak ostatnio ich nie mogłem dojrzeć z samochodu. Zawsze sobie obiecywałem że zrobię zdjęcie a teraz może być za poźno, może ktoś sprawdzi czy one tam nadal są?
#4 | ara dnia 05.01.2006 00:00
Sosnowice widziałam na Pogoni, aż dreszcz przechodzi jak się na to patrzy.. Rarytasik, mniam!
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:

Funny Quote of the Day


Znajdź nas na Facebooku

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec