Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czar starych podwórek

Małe podwórka kamienic, zapomniane klatki schodowe, stare bramy - miejsca w Sosnowcu, do których nie zapuszczają się przechodnie, przyciągają fotografików, przynajmniej tych, którzy spróbowali swoich sił w konkursie "Ginąca architektura Sosnowca".
Ogłosiły go Wydział Kultury i Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki. To właśnie w tym ostatnim pokazywane są najlepsze, czyli wyróżnione i nagrodzone prace. Jury miało w czym wybierać: wyzwanie sfotografowania odchodzącego w przeszłość Sosnowca podjęło 76 amatorów robienia zdjęć. Z ponad 600 odbitek na wystawę trafiła zaledwie co dziesiąta. Nagrody zdobyło dziewięciu fotografików, zarówno profesjonalistów, jak i pasjonatów.Fotografująca hobbystka Barbara Słonina okazała się najbardziej wnikliwą obserwatorką starego Sosnowca. - Spodobał nam się cykl jej zdjęć wnętrz kamienic, pełne ciepła kadry oddające klimat miejsca - mówi Paweł Dusza, miejski konserwator zabytków w Sosnowcu i jeden z oceniających. Na zdjęcia Słoniny głosował także Zbigniew Podsiadło, artysta fotografik. - Były bardzo jednorodne stylistycznie, co od razu wyróżniło je na tle innych prac. Ich autorka po prostu potrafi patrzeć - chwali Podsiadło. Przy okazji Słonina przełamała też mit o nieprzekraczalnej granicy między Śląskiem a Zagłębiem. Mieszka bowiem w Katowicach, ale pracuje w Sosnowcu i udowodniła, że potrafi docenić jego urok. Zresztą fotografików spoza Zagłębia było w konkursie więcej. Na wystawie w Zamku Sieleckim są jeszcze zdjęcia artystów z Warszawy i Łodzi.- Wybraliśmy taki temat konkursu, który mógłby być potraktowany szeroko, bo przecież ginąca architektura to także stare uliczki, chodniki czy detale - mówi Dusza. Stąd II nagroda dla Bartosza Gacka, który wypatrzył w jednej z kamienic schody z wyrytą na nich pieczęcią "Sosnowice". Jeden z fotografików poświęcił natomiast cały cykl... starym drzwiom.- Namawiam miasto, żeby kontynuowało pomysł konkursów. Sosnowiec jest znany ze sztuki Grupy Zagłębie, ale środowisko fotograficzne jest rozproszone - mówi Podsiadło. Urzędnicy nie mówią nie, ale wszystko uzależniają od pieniędzy.W konkursie wyróżnienia zdobyli jeszcze: Daniel Koniusz, Krzysztof Źrałek, Marcin Kocot, Katarzyna Niczewska, Marcin Piwnicki oraz Waldemar Józwa. Wystawa potrwa do 15 stycznia.


Łukasz Kałębasiak, Gazeta WyborczaAutor: Ania Urgacz | 04/01/2006
Komentarze
#1 | Puszek dnia 06.01.2006 23:00
a może by tak zrobić galerię internetową tych fotografi?? Można by było zobacyć wszystkie zdjęcia nie tylko wystawowe - ale rzecz jasna oczywiście po zakończeniu wystawy w zamku Smile
#2 | iqsebcio dnia 05.01.2006 23:00
W jednej z kamienic na rogu przy ul.Kaliskiej, na pierwszym stopniu betonowych schodów klatki schodowej również jest owal z napisem "Sosnowice".
#3 | Flanker dnia 04.01.2006 23:00
W kamienicy przy Dęblińskiej (tam gdzie jest wydział paszportów) przejście na podwórko jest/było wyłożone płytkami na których była nazwa zakładu i właśnie Sosnowice. Napisałem było bo nie wiem czy przy okazji odnowienia elewacji kamienicy płytki nie zostały skute... jakoś tak ostatnio ich nie mogłem dojrzeć z samochodu. Zawsze sobie obiecywałem że zrobię zdjęcie a teraz może być za poźno, może ktoś sprawdzi czy one tam nadal są?
#4 | ara dnia 04.01.2006 23:00
Sosnowice widziałam na Pogoni, aż dreszcz przechodzi jak się na to patrzy.. Rarytasik, mniam!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney