Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Autor „Strachu” w Sosnowcu

28 kwietnia br. w Wyższej Szkole Humanitas odbędzie się spotkanie z prof. Janem Tomaszem Grossem, wykładowcą wydziału historii elitarnego Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych, autorem głośnej książki "Strach". Początek wykładu o godz. 12.30. Spotkanie ma charakter otwarty.

Jan Tomasz Gross jest socjologiem. Specjalizuje się w naukach politycznych i historycznych, zwłaszcza w problematyce wojennej. Na stałe mieszka w USA. Był związany m.in. z Uniwersytetem Yale i Uniwersytetem Emory w Atlancie. Wykładał także na Uniwersytecie Paryskim (Nanterre), Wiedeńskim, w Berkeley, Cornell, w uniwersytetach Harvarda, Stanforda i Columbia. Redaktor "East European Politics and Societes", współzałożyciel kwartalnika "Aneks".W Polsce zasłynął książkami poruszającymi tematykę stosunków polsko-żydowskich. Wydał m.in. „Sąsiadów" - publikację o pogromie w Jedwabnem, dokonanym w lipcu 1941 na żydowskich mieszkańcach miasta przy udziale Polaków. W styczniu bieżącego roku na rynku wydawniczym ukazała się jego książka „Strach" na temat powojennego antysemityzmu i wydarzeń związanych z pogromem kieleckim, krakowskim i rzeszowskim. Dzieło wywołało liczne kontrowersje i protesty środowisk nacjonalistycznych.Spotkanie z prof. Janem Tomaszem Grossem ma charakter otwarty i jest adresowane zarówno do studentów i pracowników Wyższej Szkoły Humanitas, jak i mieszkańców Zagłębia. Wykładowca Uniwersytetu Princeton odwiedzi WSH w ramach programu edukacyjnego „Humanitas" - cyklu comiesięcznych spotkań z wybitnymi przedstawicielami świata nauki, kultury, polityki i mediów.


źródło: WSH


Autor: Piotr Dudała | 20/04/2008
Komentarze
#1 | @@uderz.. dnia 23.04.2008 09:43
Panie miłośniku Merytoryki - ja nikomu na nic nie odpowiadałem i proszę mnie nie ustawiać po żadnej stronie. Osobiście mam to głęboko gdzieś. Milony ludzi chcą po prostu normalne żyć i nie odpowiada im to wasze ulubione nurkowanie w szmbie. Jednej i drugiej strony, tego "pseudoboju" o prawdę.Nie takie "dzieła" po latach zeryfikował bieg histori.
#2 | @uderz w stół dnia 23.04.2008 08:05
Bardzo merytoryczna wypowiedź. I jakże precyzyjna! Odnosi się do każdego faktu podanego w wypowiedzi poprzednika... Dokładnie: o żadnej nie jest w stanie napisać, że to nieprawda.
#3 | Uderz w stół dnia 23.04.2008 07:11
Zabawne to wszystko.
Ten wcześniej nawiązał do RM... i zaraz natychmiast, w środku nocy - nożyce się odezwały. Słowo w słowo to co na okrąglo mówią w tym radiu. Jakiś dużurny czy co ?
Szczęście że 90 procent Polakow ma w d..ie te wszystkie fobie,szczególnie potyczki tych wszystkich pisarzy-historyków od siedmiu boleści.
#4 | do kwadrat74 dnia 22.04.2008 23:18
Tylko że może my posłuchamy próśb kwadrata74, by go nie mieszać - ale p. Gross jest tego pokroju, że on się akurat tym nie będzie przejmował. Ma ochotę zaliczyć, to zalicza. Niepotrzebnie więc pisało się to zdanie. Pan Gross co prawda wyrzucił na potrzeby polskiego wydania sto stron z tego, co w amerykańskiej wersji pomieszczał i dziwnym trafem są w oczywisty sposób absurdami nie do wydrukowania w Polsce ale rynek amerykański takie rzeczy może "kupić". Są to relacje typu ""Tak, paradoksalnie Polacy cieszyli się większą wolnością w okresie 1939-1944 niż w ciągu całego stulecia" (""Polish Society under German Occupation", s. 240) Nie ustawał i w następnych latach z takimi rewelacjami, pomimo silnego odporu - np.ze strony Stefana Korbońskiego, jednego z przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, byłego delegata rządu RP na kraj, który opublikował odpowiedźw paryskich "Zeszytach Historycznych" (nr 58, s. 176-184) i potem w USA w książce "The Jews and Poles in World War II". Wspomnine dalsze rewelacje Grossa - to np. esej: "Ten jest z Ojczyzny mojej... ale go nie lubię", gdzie ujmował swoje tezy w słowach "znakomita większość polskiego społeczeństwa odczuwała brak sympatii dla Żydów" a postawy Polaków "były... na ogół antyżydowskie". Cytuję to, bo skoro kwadrat74 nie ma skłonności podejrzewać, że warto wierzyć cenionym profesorom historii, m.in. szefowi IPNu - to pewnie trzeba działać "przez autorytety miłe jego orientacji". Otóż - na ten esej z r17;86 m.in. odpowiedział z Anglii na łamach rocznika "Polin" (pismo na styku polsko-żydowskim) - pewnie milszy kwadratowi74, Władysław Teofil Bartoszewski, syn Władysława Bartoszewskiego, historyk z Oxfordu. Nie waha się on przed jednoznaczną opinią, iż Gross świadome zniekształca teksty, w celu oczernienia Polaków jako antysemitów. ("Jews as a Polish Problem", Oxford 1987, t. II, s. 399-403)
Cóż, rozumiem, że dla niektórych po prostu, zamiast faktów - starcza "rzucenie błotem, że to z Torunia". Choć może warto pomyśleć, czy aby nie uciekać się jednak do argumentów? W każdym razie - poza inwektywami, jakoś merytorycznej dyskusji np. z głosami J.R. Nowaka trudno gdzieś uświadczyć, choć on z tego co wiem, wciąż metodą Łysiaka przypomina: "można przecież zaskarżyć mnie, jeżeli gdzieś kłamię".
Z tym, że przy tym wszystkim boli - że znów ruszają "tacy głosiciele prawdy" na Zagłębie, wykręcone kłamstwami komunizmu i wyjałowione, przez co mniej krytyczne, bardziej otwarte - zwłaszcza wśród młodych - na takich "apotstołów prawdy"... To boli.
#5 | kwadrat71 dnia 22.04.2008 21:33
Książki Pana Grossa są książkami Pana Grossa i tyle....
Każdy może napisać ksiażkę i będzie to też tylko jego książka. Kto chce czyta , kto nie chce nie czyta.
Pan Gross przedstawia Swoje widzenie Świata, napiszesz Swoją książkę, przedstawisz Swoje widzenie.
Więc jeśli chcesz aby nikt nie wtrącał się w Twoje widzenie Świata to nie czepiajcie się tego co napisał Gross. Ktoś się z nim nie zgadza, to niech zapomni o tym co przeczytał - i tyle , to jest normalność w Świecie / u nas jest niestety inaczej, my mamy Komitet Centralny w Toruniu który z chęcią kontynuował by tradycje urzędu cenzury i decydował co i kto może pisać.

Opinie "profesorów-historyków S. Żaryna, J. Kurtyki, J.R.Nowaka, Pogonowskiego, Chodakiewicza i innych" sa tylko ICH opiniami. Nie ma dekretu który decyduje które opinie są słuszne a które nie. Mam swój rozum i sam oceniam co może być prawdą a co tylko poglądem i domniemaniem - nie potrzebuje zewnętrznych orzeczeń i rad. Również w odniesieniu do tego co pisze Gross.

"robienie z wszystkich Polaków antysemitów" - przepraszam nie ze wszystkich, tylko z tych którzy są antysemitami jego zdaniem - mnie i mojej rodziny proszę do tego nie mieszać, nie czuje się szkalowany. I nie boję się być opisany przez nawet najznakomitsze ww. grono profesorów - sam wiem czego sie wstydzić a czego nie. Czy wszyscy starsi np. z okolic Jedwabnego i Kielc mogą tak odważnie spojrzeć w lustro ? Każdy naród ma trochę brudu za paznokciami, każdy tylko nie my, my jestesmy nietykalni ?

Gdyby nie larum obsesyjnie wywoływane z Torunia z okazji wydawanych przez Grossa książek - pies z kulawą nogą by tego nie wziął do ręki - długie, mroczne, ciężkie w czytaniu. Powinien odpalić niektórym niezłą działkę za reklamę.

A, spotkanie - czemu nie iść i posłuchać, można o coś zapytać, przedstawić swoją opinię... trzeba tylko mieć jakieś argumenty a nie tylko pokrzykiwać sloganami z jedynego słusznego radia.
#6 | kolo71 dnia 22.04.2008 19:42
No właśnie.. Mam pytanie do Pana Redaktora Piotra - dlaczego Pan promuje takiego pisarza jak Gross??? Nie przeszkadza Panu jego szydzenie z Polaków,szkalowanie Polaków i robienie z wszystkich Polaków antysemitów?!!! To Pan utożsamia się z poglądami Grossa i tym co on prezentuje?! No to nieźle. A nie tak dawno pisał Pan o Polakach, którzy ratowali Żydów,a teraz Gross...?!!!
#7 | oho, cenzura dnia 22.04.2008 17:48
już zniknęły odnośniki, dzięki którym można było w sprawie kłamstw Grossa zapoznać się z opiniami profesorów-historyków S. Żaryna, J. Kurtyki, J.R.Nowaka, Pogonowskiego, Chodakiewicza i innych. Ale mnie się udało i wiem już obiektywniej
#8 | Kasia dnia 22.04.2008 12:55
Ja też ...
#9 | Łysy kark dnia 22.04.2008 12:31
Wpadne na pewno...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney