Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Centrum Rozrywkowo-Handlowe PLAZA im. Wł. Szpilmana

Jak informuje dzisiejszy Dziennik Zachodni - budowa Plaza Center w Sosnowcu, jednej z najbardziej oczekiwanych przez miasto inwestycji, ruszyła pełną parą. Pierwszym krokiem do budowy Centrum Rozrywkowo-Handlowego w tym miejscu, tak połączonym z osobą Władysława Szpilmana, jest wyburzenie pozostałych obiektów dawnego targowiska przy ulicy Szklarnianej. Zauważyli to inwestorzy, którzy przewidują, iż obiekt ten będzie nosił imię naszego sławnego rodaka. Trzymajmy kciuki za tą koncepcję. Ja cieszę się szczególnie, ponieważ jako jeden z pierwszych, napisałem iż te dwa miejsca: kamienica i plac, powinny być poprzez postać Szpilmana ze sobą ściśle związane.Wysunąłem pomysł, a był to lipiec 2003 roku, żeby plac, na którym powstaje Plaza nosił imię Władysława Szpilmana. Wtedy to inwestorzy Plazy, indagowani o ten pomysł przez reportera Gazety Wyborczej, podchywcili go, wyrażając wolę by całe centrum nosiło takie właśnie zacne, godne imię. Pewnie za jakiś czas nikt o tym nie będzie pamiętał, ale tak to właśnie było.


- Otrzymaliśmy potwierdzenie, że firma Plaza Centers rozpoczyna budowę centrum - mówi Grzegorz Dąbrowski, rzecznik Urzędu Miejskiego w Sosnowcu. - Prace, zgodnie z zapewnieniami Mordechaya Zissera, właściciela holdingu, skupiającego między innymi Plaza Centers, mają zakończyć się w ciągu 14 miesięcy. Mamy więc nadzieję, że latem, najpóźniej wiosną przyszłego roku obiekt będzie już gotowy.Firma Plaza Centers kupiła plac między ulicami Sienkiewicza i Szklarnianą w 2001 roku pod budowę nowoczesnego centrum rozrywkowo-handlowego. Od tego czasu terminy robót wciąż przekładano, mimo wpłacenia kaucji w wysokości 2,6 mln złotych w razie "nie zrealizowania zabudowy działki" i groźby zapłacenia kaucji karnej. Ostatecznie we wrześniu 2005 roku oficjalnie odgrodzono teren budowy i postawiono tablice, przedstawiające projekt obiektu.- Przez ostatnich parę miesięcy w firmie Plaza trwało wyłanianie głównego wykonawcy obiektu - tłumaczy rzecznik Urzędu Miejskiego. - Przetarg wygrała firma Warbut z Warszawy, która na razie prowadzi wewnętrzne prace porządkowe. Właściwa budowa ma rozpocząć się już w marcu.Sosnowiecka inwestycja ma pochłonąć ponad 30 milionów euro. Na dwóch kondygnacjach o powierzchni ponad 33 tysięcy metrów kwadratowych znajdzie się miejsce dla kompleksu kinowego Cinema City z sześcioma salami, centrum rozrywki Fantasy park z kręgielnią, bilardem, grami komputerowymi, placem zabaw dla dzieci, kafejką internetową i dyskoteką, a także dla supermarketu, pasażu handlowo-usługowego z butikami i punktami usługowymi. Parking podziemny ma pomieścić około 450 samochodów.Z Centrum Handlowo-Rozrywkowego Plaza, podobnie jak wcześniej z budową kina Helios, wiąże się sprawa znanej sosnowieckiej osobistości, która mogłaby stać się patronem dla obiektu.- Podczas wizyty gości z Izraela ten temat również został przez nas poruszony - mówi Grzegorz Dąbrowski. - Ponieważ w pobliżu przyszłej Plazy mieści się zabytkowa kamienica Szpilmanów, inwestorzy wyrazili chęć połączenia w jakiś sposób tego miejsca z budową Centrum. Jest więc bardzo możliwe, że w przyszłości obiekt ten będzie nosił imię Władysława Szpilmana.Dla lokalnych najemcówSosnowiec Plaza będzie dwudziestym trzecim centrum rozrywkowo-handlowym wybudowanym w Europie Środkowo-Wschodniej, a siódmym (obok podobnych obiektów w Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Lublinie, Rudzie Śląskiej i Krakowie) w Polsce. Ma w nim znaleźć zatrudnienie około 1000 osób. Na stronie internetowej Plaza Centers znalazło się zapewnienie, że około 30 procent wszystkich sklepów przeznaczone zostanie dla lokalnych najemców.


źródło: Dziennik Zachodni

Autor: Piotr Dudała | 24/02/2006
Komentarze
#1 | info@raportnowaka.pl dnia 23.01.2010 11:28
A ja proponuje też coś nazwać imieniem Jerzego Szydłowskiego. To przedwojenny dyrektor jednego z gimnazjów. To takie dla zasymilowanych Żydów. Wnuczek jest prezesem Zagłębiowskie Centrum Kultury Żydowskiej i kierownikiem USC ( prześladuje Palestyńczyków) Jerzy Szydłowski ( członek BBWR, radny Sosnowca - 1936) był bratem stryjecznym do Marii Kaczyńskiej z domu Szydłowska, matki prezydenta RP. Zginał w Mauthausen, ale tam używał imienia Georg.
Acha, w Sosnowcu Volkslistę podpisało 7 tys osób, podobnie w Będzińskiem. Burmistrzem Będzina w czasie wojny był Hans Materna. W Sosnowcu, Będzinie i innych polskich powiatach nie było przymusu podpisywania VL.
Niemieckie obywatelstwo poprzez VL podpisywali niemieccy Żydzi, jak np Hugon Wolff, którego ojcach przy emigrował do Polski z terenów Niemiec.
#2 | rosa dnia 04.03.2006 09:15
i skończyło...
#3 | hans dnia 03.03.2006 13:13
zaczeło sie .....
#4 | Piotr Dudała dnia 02.03.2006 16:23
Bez komentarza. Odpowiedź w moim imieniu usunąłem.
#5 | hans dnia 01.03.2006 17:31
a dlaczego pokłócił sie pan z borowieckim?
jesli to nie tajemnica
#6 | Piotr Dudała dnia 01.03.2006 17:19
Ponad 4 lata prowadzę serwisy w internecie i nigdy nie miałem tego rodzaju problemów. Ja rzadko korzystam ze swoich uprawnień, wyjątkowo rzadko. Proszę więc się nie obawiać!
#7 | hans dnia 01.03.2006 17:13
najpierw zacznie usuwać pan wpisy podszywajacych sie pod pana osób, potem tych którzy maja inne zdanie a potem trzeba będzie zamknąć forum bo juz nikt tu nie zajrzy
#8 | Piotr Dudała dnia 01.03.2006 17:13
Specyficzna, ponieważ usuwałbym "własne" teksty, którą są fałszywkami.
#9 | hans dnia 01.03.2006 17:11
a to juz panie piotrze nazywa sie cenzura
#10 | Piotr Dudała dnia 01.03.2006 17:05
Jako jeden z administratorów serwsiu mogę też usuwać wpisy. Jeśli będzie taka potrzeba, będę to robił.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney