Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Światełko w tunelu na Grota-Roweckiego!

Pisaliśmy wielokrotnie o problemach komunikacyjnych na Pogoni w Sosnowcu, w szczególności występujących na ul. Grota-Roweckiego, na ul. Lotników oraz na skrzyżowaniach tych ulic. Przez długie miesiące nic się nie działo w tej sprawie, aż do dnia dzisiejszego. Właśnie od dzisiaj mamy nowe lewoskręty z ul. Grota-Roweckego w ul. Lotników i w ul. Marii Curie-Skłodowską oraz dwa nowe przejścia dla pieszych z wyspekami na środku jezdni - patrz zdjęcia. Poprawi się płynność ruchu i bezpieczeństwo. To jest już coś!!!Pozostał jeszcze problem przejazdu przez ul. Lotników. Dzisiaj jest on bardzo utrudniony, ponieważ jeden, prawy pas ruchu, zajmują samochody parkujące przy dwoch pierwszych blokach. Ruch odbywa się lewym pasem. Z posiadanych przeze mnie informacji wynika, że ma powstać parking na zieleńcu przy poczcie. Być może pozwoli on na odblokowanie ul. Lotników i poprawi sytuację. Ja mam nadzieję, że będzie to ładny parking, a nie kolejna betonowa przestrzeń (patrz ul. Narcyzów). Mam nadzieję, że nie znikną wszystkie duże, piękne drzewa, które tam rosną. Moje obawy są w pełni uzasadnione, bo drzewa się tnie na potęgę, a sadzi 1/3 tego, co się wycina. W Sosnowcu wycięto ponad 3 tysięce. W najbliższym moim otoczeniu zniknęły drzewa z ul. Niepodległości, z ul. Lotników (5 potężnych topoli), z Alei. Mireckiego i z samej Grota-Roweckiego. Sadzi się zaś drzeweczka, które w większości nie przeżywają nawet roku, bo wcześniej albo je ktoś łamie albo usychają.


Wróćmy jednak do dróg. Całkiem nieżle to wygląda. Zobaczcie sami!!!

Ps. Wciąż jestem przekonany, że przydałby się przystanek autobusowy przy Neofilologii.


Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 23/04/2008
Komentarze
#1 | M11 dnia 07.05.2008 10:36
Drogi Panie Piotrze! Kilka uwag:
1. Linia 807 nie jest pośpieszna, tylko "PRZYŚPIESZONA". Celowo piszę w cudzysłowie, bo ona zanzyna mieć coraz mniej wspólnego z takową.
2. Jak Pan raczył zauważyć na świecie są przystanki co 200-300m na żądanie. Nie widzę problemu, aby u nas stworzyć również taki system. Jednak zapomniał Pan o jednym szczególe: WYDZIELONYM PASIE RUCHU "BUS" z tzw. ZIELONĄ FALĄ - sygnalizacja drogowa z inteligentnym sterownikiem, dająca priorytet kom.miejskiej. Proszę przeprowadzić mały test: ile czasu zajmuje włączenie się do ruchu z przystanku... (podpowiem w skrajnych przypadkach ponad minutę). Każdy dodatkowy przystanek, do czasu podróży +3 min.
3. U nas też mamy przystanki co 200m - patrz IKEA! I tu właśnie zwyciężyło czyjeś "widzimisie" (czytaj: sponsoring IKEI) nad zdrowym rozsądkiem.
4. Idąc tym torem: zróbmy kolejny przystanek przed skrzyżowaniem z Gospodarczą (uczniowie TH-M będą mieli blisko Smile
5. Nie chcę polemizować z Panem na temat usytułowania przyskanków, gdyż nie przekona mnie Pan przynajmniej na razie, do konieczności uruchamiania kolejnego przystanku.

ps. Dalej uważam, że Pański postulat, to przejaw PRYWATY (zresztą nie pierwszy i zapewne nie ostatni)
#2 | Andrzej dnia 01.05.2008 17:38
Odnośnie nowych przejść przez ul.Grota R pomysł jest zupełnie chybiony. Gdy w ul. Lotników będzie chciało skręcić więcej niż 2 samochody ulica Grota R zostanie zablokowana. Tak samo będzie przy skręcie w ul. Skłodowską. Ludzie przechodzący przez ulicę, będący na wysepce będą bardziej zagrożeni potrąceniem niż przedtem. Cała ta moderniazcja przejść nic nie poprawiła tylko utrudniła jazdę. Sam jeżdżę tą drogą b często więc wiem z własnego doświadczenia.Dodatkowo przejście przed pocztą było usytuowane na wprost deptaka spomiędzy bloków a teraz z boku, przypuszczam że część przechodniów będzie przechodziło jak dawniej czyli obok przejścia a to dodatkowo stworzy zagrożenie.
Odnośnie przystanków autobusowych to te usytuowane na ul. Orlej są wystarczająco blisko aby bez zmęczenia dojść do uczelni.
#3 | Piotr Dudała dnia 26.04.2008 14:14
Nie napiszę, gdzie Pan by się nadawał, bo bym Pana pewnie obraził. Nie napiszę, też, gdzie jest Pana miejsce. Nie wiem, dlaczego Pan uważa, ze ja nic nie robię. 3o lat pracuje, jestem wszechstronnie wykształcony, mam wiele zaintersowań, od wielu lat udzielam się społecznie. Nie rozumiem Pana. Pan, chyba pisze o kimś innym, nie o mnie. Mnie pan w ogóle nie zna.
Tak, uważam, że bardzo by się przydał przy Noefilologii nowy przystanek autobusowy w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni, na którym zatrzymywałby się wszystkie przejeżdżające ul. Grota Roweckiego autobusy, w tym pospieszny 807. Oznaczałoby to, że część autobusów zatrzymujących się na obecnym przystanku Pogoń-Orla nie zatrzymywałaby się już tam dłużej. To jest wariant najdalej idący. Na tym nowym przstanku powinny zatrzymywać się autobusy linii 91, 150, 622, 723 i 926 (kursuje w niedzielę i święta). Autobusy te przejeżdzają przez CWK w ogóle nie zatrzymują się w tym rejonie. Zatrzymują się one dopiero na przystanku w rejonie skrzyżownia ul. Grota Roweckiego i Mireckiego. Przystanek ten ułatwiłby wielu ludziom, w tym ludziom starszym oraz uczniom i studentom łatwiejszy akces do centrum miasta z Pogoni i z centrum do tej części Pogoni oraz dojazd z Czeladzi, Wojkowic czy Bytomia. Być może warto pomyśleć by autobus linii 91 ponownie zatrzymywał się przy kościele św. Tomasza. Wielu ludzi dojeżdża nim z tego rejonu do Przychodni Zdrowia w Milowicach.

Ponadto uważam, że należałoby przywrócić zatrzymywanie się autobusów na przystanku przy ul. Orlej-basen, jadących z centrum Sosnowca. Zatrzymują się one dopiero przy Kościele Św. Tomasza, a potem na przystanku przy ul. Orlej po przeciwległej stronie ulicy. Dotyczy to autobusów linii 26, 35, 35 bis, 88 i 100. Na początek choćby na żądanie.

#4 | Red Snapper dnia 26.04.2008 14:08
Zawsze znajdie sie na swiecie takie miejsce gdzie jest inaczej. to nie znaczy ze lepiej. Czy widzial Pan w kanadzie autobus tak zapakowany jak np 815?? Nie sadze. A teraz prosze sobie zobrazowac. Co by sie stalo gdyby taki 815 zatrzymywal sie tam gdzie chca ludzi. Ile trwala by podroz z Katowic do Zagorza????

W Kanadzie nie bylem. kilka razy bylem w USA. Tam busammi podrozuje najbiedniejsza czesc spoleczenstwa. busy sa krotkie i nie ma w nich za wielu pasazerow.

takze podownanie kanadyjskie jest chybione.
Prosze mi wskazac wiecej niz jeden europejki krak gdzie przystanki sa tak gesto usytuowane.

Pan prezentuje postawe rozczeniowa z czym powinnen Pan isc do PIS. Tam jest miejsxce dla takich jak Pan. Czyli ja zadam! A sam nic nie robie!
#5 | Piotr Dudała dnia 25.04.2008 19:01
Szanowny Panie są kraje, gdzie przystanki są co 200-300 m i wszystkie one są na żądanie, Tak właśnie jest w Kanadzie, gdzie oprócz linii ekspresowych, autobusy mogą zatrzymać się dołownie co krok, jesli tylko na przystanku jest pasażer lub ktoś chce wysiąść.! W centtach miast wszystkie autobusy zatrzymują się dosłownie na każdym skrzyżowaniu.
#6 | M11 dnia 25.04.2008 17:51
O właśnie! Grota-R. nalezałby już dawno poszerzyć, co skutecznie zostało zablokowane, przez ten nieszczęsny wydział neofiloologi, wybudowany niemal na środku ulicy.

Wysepki na przejsciach są zdecydowanie za szerokie - szersze pojazdy mają problem z ich ominięciem. Ich wybudowanie wcale nie poprawi przepustowości Gr-Row. wręcz utrudni przejazd.

PS. Co do dodatkowego przystanku: Świetny pomysł - proponuję pójść nieco dalej: Niech w kioskach Ruchu będą sprzedawane dmuchane(składane) przystanki autobusowe! Dmuchasz - stawiasz gdzie chcesz i autobus dokładnie tam się zatrzymuje!
Panie Dudała! Nad miejską komunikacją i rozkładem przystanków pracują specjaliści, którzy się na tym znają (a przynajmniej tak powinno być). To nie jest czyjeś widzimisie, że przystanki stawia się w określonych miejscach, a nie tam, gdzie Pan sobie życzy (nomen-omen chyba tylko dla własnej wygody)! Taka decyzja musi mieć racjonalne przesłanki, a skoro dodatkowego przystanku na G.-Row. nie ma - widać brak takich przesłanek.
#7 | do piotr dudała dnia 25.04.2008 12:23
na zdjeciach wiadac jak szerokie sa w tych miejscach chodniki- moznaby spokojnie zrobic dodatkowe pasy do włanczania sie do ruchu na ulicy grota roweckiego- to chyba lepszy pomysł od przystanku
#8 | Mario dnia 25.04.2008 08:37
Alee a ja uważam że twój chamski komentarz powinien być usunięty i tego się bede domagał
#9 | @2 dnia 25.04.2008 07:33
a wszystko wygląda tak agzotycznie!
#10 | BODZIO dnia 25.04.2008 07:03
Może i dlużej dłużej, ale mniej przyjemnie! Czy to warto Panie Alee? Długie, zdrowe i nudne życie jest do d...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney