Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębiowskie miasto w śląskiej kampanii reklamowej

Jako jedyny reprezentant Zagłębia, Będzin znalazł się wśród siedmiu miast reklamujących województwo śląskie. Sam billboard nie budzi większych zastrzeżeń i w porównaniu z pozostałymi odbierany jest jak najbardziej pozytywnie. Prezentuje zamek będziński na tle gwiezdnych fajerwerków. Kontrowersje budzi hasło: "Śląskie Będzin Dobrze". Niektórzy zarzucają mu zbytni optymizm - będzie dobrze?Najgorzej jest jednak z określeniem "śląskie". Będzin bowiem obok Sosnowca jest jednym z miast bardzo podkreślających swoją tożsamość regionalną - zagłębiowską.Ostrożnie na ten temat wypowiadają się zarówno władze Starostwa Powiatowego jak i Urzędu Miejskiego i powiatu. Z jednej strony cieszy ich eksponowanie Będzina, z drugiej skojarzenie "śląskie" już nie do końca.
- Napis "śląskie" na bilbordzie z Zamkiem w Będzinie odnosi się do kampanii promocyjnej województwa śląskiego. Jeżeli województwo śląskie uważa, że Będzin jest jednym z najciekawszych miejsc na Górnym Śląsku i w Zagłębiu i jest wizytówką Zagłębia, to tylko możemy cieszyć się z tego faktu - twierdzi Adam Lazar, starosta powiatu, nie odnosząc się do określenia "śląskie".Bardziej bezpardonowi są za to niektórzy mieszkańcy. Nie kryją swojego zdania.- Świetnie, że w kampanii regionu nie pominięto Będzina, ale sam pomysł, formuła, koncepcja są dla mnie kompletnie nieczytelne, niezrozumiałe i po prostu brzydkie. Ale i tak Będzin miał większe szczęście niż np. Katowice, Częstochowa czy Rybnik. Tam odbiór nie dość, że mało czytelny to dodatkowo rodzi pejoratywne skojarzenia - mówi Wojtek Badura, będzinianin.Władze miasta mieszkańcom się nie dziwią. Proponują też inną grę słów i skojarzeń.- Kampania reklamowa naszej aglomeracji na pewno jest potrzebna. Znakomicie, że wizytówką Zagłębia stał się Będzin i nasz Zamek. Wiem jedynie, z pierwszych opinii, że wątpliwości i kontrowersje budzi hasło towarzyszące promocji Będzina i Zagłębia - "Śląskie Będzin dobrze". Zapewne Zagłębiakom bliższa byłaby, trawestacja tego hasła - "Zagłębiowskie Będzin dobrze" lub, utrzymując się w konwencji gry słów i dowcipu - "z (a) głębie Będzin". Najistotniejsze jednak, by rzeczywiście dzięki dobrej promocji uzyskać efekt i ściągać do naszego miasta, mającego niezwykły potencjał, oraz regionu rzesze turystów - twierdzi Radosław Baran, będziński prezydent.Piotr Krawczyk, który prowadzi zagłębiowski portal internetowy przyznaje, że zauważył poruszenie wśród zagłębiaków:- Jeśli chodzi o graficzną stronę tej reklamy to przyznam, że jest ciekawa i może się podobać. Niemniej jednak warstwa tekstowa pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli reklama ma ruszyć w Polskę, to hasło "Śląskie - Będzin dobrze" jest zupełnie nieczytelne. Jako zagłębiak wolałbym, aby Będzin reklamował się wraz z miastami Zagłębia np.: Królewski Będzin - Zagłębie możliwości - dodaje Krawczyk.źródło: Magdalena Nowacka - POLSKA Dziennik Zachodni
Autor: Redakcja | 24/04/2008
Komentarze
#1 | viva dnia 02.05.2008 20:13
Panie Włodzimierzu..czy możemy coś z tym zrobić? Proszę mi odpisać jakie są warunki przystąpienia do stowarzyszenia?
Dziękuję i pozdrawiam
#2 | viva dnia 02.05.2008 20:05
Popieram Sląsko Dąbrowskie województwo i tak powinno być. I mam gdzieś fakty bo fakty zostały stworzone po to by wykreślic Zagłebie Małopolskie z mapy i umysłów polskich. I coraz bardziej Slask siega się do zagłebiowskich miast, kultury i historii które są przewłaszczane, zawłaszczane i wcielane konsekwentnie do Silesii!!! A nasi włodarze dzielnie w tym pomagają...Jestem gotów wszelkimi sposobami bronć tożsamości tej Ziemi ich ludzi i lokalnych patriotów którzy bezradnie rozkładają ręce. A pytam się czy juz mamy to gdzies, czy nie chce nam się, czy my ludzie i społeczeństwo Zagłębia Dąbrowskiego (Sosnowca, Będzina, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi, Siewierza, Zawiercia ba nawet Jaworzna już nie potrafimy nawet stworzyć własnej promocji własnych miast, kultury, zabytków, historii, przemysłu itd? Zastanómy się...bo któregoś pięknego dnia obudzimy się z przekonaniem, że jesteśmy Slązakami!!! (Z całym szacunkiem dla Slązaków)Pozdrawiam
#3 | Włodzimierz Wieczorek dnia 26.04.2008 09:45
Moim zdaniem winę za to całe zamieszanie wokół tożsamości Zagłębia ponosi prof.Kulesza autor reformy administracyjnej kraju, ponieważ utworzył ją pod konkretne zamówienie polityczne i tym samym reforma w małym tylko stopniu spełniła zamierzone cele.Jednym słowem jest zła.Pozwolę sobie wyliczyć tylko te najważniedjsze mankamety:
1.Przy tej ilości województw niepotrzebne były powiaty,które dostały bardzo wąski sakres kompetencji, które z powodzeniem mogły wypełniać zarządy województw,
2.Dubowanie się kompetencji urzędów marszałkowskich i urzędów wojewodów,
3.Ilość województw powinna być ograniczona tak aby ich wielkość była porównywalna z wielkością regionów np w Unii Eurpejskiej atak mamy np malutkie województwo opolskie.Granice tych województw powinny być zgodne z granicami dzielic historyczni-geograficznych Polski.
Jeśliby zastosowano takie prawidłowe kryteria nie byłoby województw opolskiego,dolnośląskiego byłoby jedno województwo śląskie.Zagłębie natomiast z Częstochową wraz jej Jasną Górą powinno tworzyć duże województwo centralne.
Wtedy Warszawiak udający sie na delegację służbową do Sosnowca nie mówiłby ,że wyjeżdża do Śląska.Nie byłoby wtedy tego rodzaju sporów co obecnie.
"Tak więc mądry Polak po szkodzie ale niedługo nowe przysłowie sobie kupi- że przed szkodą i po szkodzie głupi"
Prof.Kulesza jest przewodniczącym zespołu opracowującego tzw.Ustawę metopolitarną w której miasta zagłębowskie zostaną zmarginalizowane i utracą w końcu swoją tożsamość.
Włodzimierz Wieczorek - prezes Stowarzyszenia "Unia dla Sosnowca"
#4 | ??? dnia 26.04.2008 05:15
Piotr Dudała
89.77.5.* | 2008.4.25 | 23:49


Poddaje się. Zaczynają się inwektywy, a nie rozmowa na argumenty. Po prostu zostałem przegłosowany - 90% internautów nie popiera moich działań.... Pytam się więc jakich działań i jakich internautów? Skąd te liczby i do czego się odnoszą???
Ja w ogóle w "ześląszczeniu" nie działam, wręcz odwrotnie. Powtórzę, jeszcze raz. Upomniałem się ponad rok temu, że wśród atrakcji turystycznych województwa śląskiego nie było żadnej z Zagłębia, ba nawet nie było słowa o Zagłębiu. Teraz się okazuje, że dzięki temu ludzie się dowiedzą...., że Będzin jest to ślaskie miasto. Nie ślaskie miasto, ale miasto w województwie śląskim. Po prostu lepiej nic nie robić i się nie odzywać, to będzie dobrze. To że Zagłębie całkowicie było pominięte, to do Was nie przemawia. Ta logikę jestem wręcz porażająca. Wy zaś doszukujecie się drugiego dna, a w rzeczywistości po prostu się czepiacie. Powiem tak, jeszcze się taki nie urodził....


#5 | Artur dnia 25.04.2008 21:51
Historyczny Śląsk, to nie jest to samo co Zagłębie - wszyscy to wiemy, ale nie się można też nie zauważać, że dzisiejsze Zagłębie tworzy od ponad 60 lat jedną jednostkę administarcyjną z tym właśnie Śląskiem, której stolicą są Katowice. Jest to obecnie województwo śląskie (dawniej nazywało się katowickie, a zaraz po wojnie śląsko-dąbrowskie). Nie widzę sensu, żeby przeczyć oczywistym faktom. Mogą one się nam nie podobać, ale póki co jest tak, jak jest. Od ponad 60 lat administracyjnie nie przynależymy też już do Małopolski. Nie ja to wymyśliłem, tak po prostu jest, zadecydowały o tym władze Polski. Można i trzeba walczyć o zmianę nazwy województwa, trzeba koniecznie walczyć o środki dla Zagłębia. Ja optuję za nazwą województwo śląsko-dąbrowskie. Urzędowo Zagłębie nazywa się obecnie, od 1 stycznia 2008 podregionem sosnowieckim (Nuts 3). Przedtem było częscią regionu centralnego. Region zaś w klasyfikacji unijnej nosi nazwę Śląsk. Wraz z Małopolską tworzy Nuts 2. Takie są fakty. Można to sprawdzić. Ktoś, kiedyś powiedział, że jeśli fakty są niezgodne z jego filozofią, to tym gorzej dla faktów. Był to Hegel wyznawca filozofii idealistycznej. Obwiam się, ze znalazł wielu naśladowców :-))))
#6 | @Z Klanu Ryś dnia 25.04.2008 18:48
Zawsze wypowiadam się w swoim imieniu. Może wy jesteście WY, ale ja nie jestem MY, tylko jestem JA, wszystkie Pana twierdzenie są wyssane z palca, poza tym sposób wyrażanie się nie wskazuje na ogładę i kulturę, lecz na czyste grubiaństwo i chamstwo! Zyję u siebie i wśród swoich, a nie wśród was, chyba, że ma Pan rozdwojenie jaźni, co wcale nie jest wykluczone!!!!
#7 | Z Klanu Ryś dnia 25.04.2008 17:50
Panie Dudała, proszę nie wypowiadać się za i w imieniu Zagłebiaków!!! Pan pewnie jest z tych Sosnowistów przywiezionych w latach pięćdziesiątych Ziłem, z dobytkiem w pudełku po butach. Zagłebiacy z krwi i kości czują inaczej niż wy. Żyjcie i mieszkajcie wśród nas, może z czasem nabierzecie ogłady, choć ja w tym względzie jestem pesymistą
#8 | Z Klanu Ryś dnia 25.04.2008 15:53
I tak niech Pan sobie to tłumaczy...
#9 | Piotr Dudała dnia 25.04.2008 15:46
...czyli dowie się, zgodnie z prawdą, że Będzin znajduje się w województwie śląskim!!!
#10 | Z Klanu Ryś dnia 25.04.2008 15:32
"Być może, że ten ktoś, zaglądając do netu, dowie się, o ile będzie ciekawy, że Będzin leży w Zagłębiu" A jeśli ne zajrzy do netu i nie bedzie ciekawy? Pozostanie mu "wiedza" której Pan jest sprawcą!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney