Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Trzeba uratować kościół

Parafia Świętej Trójcy obchodzi w tym roku wyjątkowy jubileusz. Można powiedzieć, że jest starsza od samego miasta, które uzyskało prawa miejskie pięćdziesiąt lat później. To okazja do renowacji zabytkowej świątyni, a przede wszystkim do uchronienia jej od osuwania się. Kościół stoi na Wzgórzu Zamkowym i wymaga wzmocnienia konstrukcji.Ten sakralny zabytek niestety naruszył czas i szkody górnicze. Dlatego zależy nam na tym, aby jak najszybciej zabrać się za wszelkie zabezpieczenia i remonty, a przede wszystkim przygotować konieczną dokumentację do zabezpieczenia części konstrukcyjnej kościoła, żeby się nie obsuwał ze zbocza - wyjaśnia ksiądz Andrzej Stępień, proboszcz parafii.Sporządzenie dokumentacji (a to podstawa do dalszych prac) to niebagatelna suma prawie 88 tysięcy złotych. Proboszcz zdaje sobie sprawę, że na pokrycie tych wydatków nie wystarczą datki parafialne. Rąk jednak nie załamał, tylko zwrócił się z prośbą o dofinansowanie dokumentacji do Urzędu Marszałkowskiego.

Wczoraj dowiedziałem się, że otrzymaliśmy dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych. Wprawdzie liczyliśmy na 50 procent, ale dobre i to. Rozmawiałem także z prezydentem miasta i starostą powiatu, którzy obiecali finansową pomoc. Mamy wszelkie postanowienia i uzgodnienia prawne, aby przyjąć takie dofinansowania. Wiem tylko, że jeszcze musi zostać podjęta uchwała przez radnych - dodaje ksiądz.Natomiast Radosław Nawara, konserwator zabytków z Będzina informuje, że starosta powiatu obiecał sfinansować remont trzech zabytkowych witraży w kościele.


- Najważniejsze jest jednak zaizolowanie świątyni, zabezpieczenie jej przed wilgocią - dodaje konserwator.Napierająca, na zbudowane z wapiennych kamieni fundamenty, woda wypłukuje spoiny, co powoduje pęknięcia nawy głównej.- Gruntownej naprawy potrzebuje dach świątyni, który trzeba pokryć blachą miedzianą. Kolejne zadania to wykonanie obudowy wieży, naprawa gzymsów w kościele, remont elewacji, ocieplenie stropu nad prezbiterium i nawą główną oraz założenie prawidłowej wentylacji - wylicza ksiądz Stępień.Pokazuje też fotografie kościoła sprzed lat 70 minionego wieku. - Mamy nadzieję, że uda nam się odtworzyć takie wnętrza - dodaje.Koniec badań potrzebnych do opracowania dokumentacji zaplanowano na 25 października. Do tego czasu muszą zostać wykonane: badania geotechnuczne gruntu, ekspertyza konstrukcyjna, badania archeologiczne w obrębie budynku kościoła, architektoniczne kościelnego budynku, projekt budowlany zabezpieczeń i kosztorys robót budowlanych.Zależy nam na tym, aby ocalić ten wyjątkowy sakralny zabytek - dodaje Radosław Nawara. (...)- Nie wyobrażam sobie Wzgórza Zamkowego bez kościoła pw. Świętej Trójcy. Jest on równie nieodłączny w tym miejscu jak Zamek. Trzeba go ratować - mówi Agnieszka Dobrowolska, będzinianka.


źródło: Dzienik Zachodni
Autor: Piotr Dudała | 24/04/2008
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney