Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Najnowocześniejszy blok energetyczny w Europie

W środę 5 kwietnia br. miałem przywilej zobaczyć cud techniki i inżynierii. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Budowy Południowego Koncernu Energetycznego S.A. oraz Dyrekcji Elektrowni Łagisza PKE S.A., wraz z p. Jerzym Walkowiczem - Koordynatorem Budowy Bloku w roli przewodnika oraz Olgą Pasamonik z Wydziału Informacji w roli fotoreportera, udałem się na teren budowy nowego bloku energetyczny w Będzinie-Łagiszy o mocy 460 MW.Nie jest to taki sobie zwykły blok energetyczny, ponieważ będzie to najnowocześniejszy blok energetyczny z fluidalnym, przepływowym kotłem parowym na parametry nadkrytyczne. Jak się dowiedziałem, największym dotychczas pracującym kotłem fluidalnym na parametry nadkrytyczne jest kocioł ciśnieniowy z warstwą pęcherzykową PFBC pracujący w Karita w Japonii o mocy 350 MW. Koszt inwestycji , chyba największej od lat w całym województwie śląskim, to bagatela około 500 mln Euro!
Pierwszym etapem zwiedzania tej olbrzymiej inwestycji był budynek, w którym zamontowywany jest kocioł. To co zobaczyliśmy naprawdę zapiera dech w piersiach. Najpierw widok na zewnątrz na plac budowy, gdzie dominuje olbrzymia chłodnia kominowa, a potem wejście do środka hali. Tuż pod dachem budynku na specjalnych dźwigarach zamontowany jest sam kocioł. Waży ok. 10 tys. ton – słownie dziesięć tysięcy ton i dosłownie jest zawieszony w powietrzu. Wszystko dlatego, że pracujący kocioł zwiększa swoje rozmiary. Z tej wysokości poprzez ażurowe podesty można spojrzeć w dół. Ciarki przechodzą po plecach. Ten gigant będzie spalać w temperaturze 850 ° C ok. 4 tys. ton węgla dziennie tj. ok. 67 wagonów z węglem. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii spalania i odzysku ciepła, blok będzie miał wysoką sprawność energetyczną, wynoszącą 45% oraz trzykrotnie niższą emisję gazów, głównie związków siarki i azotu, niż kotły użytkowane obecnie. Jego wykonawcą jest firma Foster Weeler Energy Fakop Sp. z o.o.

Inżynier J. Walkowicz powiedział nam, że gdyby nie budowa tego kotła, to Elektrownia Łagisza musiałaby powoli ograniczać swoją działalność, gdyż większość bloków spośród 7 bloków nie będzie spełnia już norm emisyjnych, które narzuca nam Unie Europejska. Natomiast, dzięki tej inwestycji załoga elektrowni może z optymizmem patrzeć w przyszłość. Obecnie elektrownia zatrudnia 760 pracowników.

Z wysokości 70 m zeszliśmy poprzez 15 ażurowych poziomów w dół. Wszędzie, jak mrówki uwijali się robotnicy. Łącznie na terenie tej budowy pracuje ponad 1700 osób. Z jednego z poziomów zajrzeliśmy z poziomu suwnicy do wysokiej na 38 m hali maszynowni. Tam energia gorącej pary wodnej porusza turbinę, która zamienia ją na prąd elektryczny. Dla ciekawości podajemy że ciężar generatora który wytwarza energię elektryczną waży ponad 270 ton. Równie ciężki będzie transformator przesyłowy, którego waga wynosić będzie ponad 350 ton.

Najciekawszym miejscem była chyba komora spalania, gdzie włożyliśmy głowy. Niedługo nie będzie już to możliwe. Budowa przebiega zgodnie z planem, za niecały rok w marcu 2009 blok ma zostać oddany do eksploatacji. Potem przeszliśmy pod samym kotłem. 10 tys. ton stali nad głową robi wrażenie.
Po wyjściu z budynku kotłowni udaliśmy się na teren budowy chłodni kominowej do jej wnętrza. Podstawa chłodni ma 98 m. Nad nami było 133 m zwężającego się ku górze lanego betonu i oko do nieba o średnicy 58 m. W środku chłodni będzie jeszcze komin wysokości 34 m. Spaliny będą tak czyste, że zostaną zmieszane z parą i uniosą się do góry. Blok nie będzie posiadał oddzielnego komina, tak charakterystycznego elementu starszych elektrowni.
Po wyjściu z chłodni udaliśmy się jeszcze raz do budynku maszynowni, gdzie mogliśmy z bliska zobaczyć kadłuby oraz wirniki turbin. W sumie są to jakby 3 turbiny wykonane przez firmę Alstom. Potem była wizyta w nastawni, czyli w miejscu, gdzie będzie znajdował się „mózg” całego bloku energetycznego. Tu prace wykonują dwie firmy Elektrobudowa i Metso Automation. Trwają tam intensywne prace instalacyjne i wykończeniowe. Po ponad 2 godzinach zwiedzania, byliśmy zmęczeni, ale i pod wielkim wrażeniem, tego za co zobaczyliśmy. Trzymamy kciuki za wykonawców, żeby budowa przebiegała dalej zgodnie z harmonogramem. Tych, którzy chcą ją śledzić na bieżąco, zapraszamy na stronę internetową www.nowyblok.pke.pl, gdzie z 3 kamer możemy podejrzeć co się aktualnie tam dzieje.Ekpia reporterów ze Starostwa z p. Jackiem Jarosem Z-cą Dyrektora Elektrowni Łagisza ds. pracowniczychźródło: Piotr Dudała, Ziemia Będzińska
Autor: Piotr Dudała | 24/04/2008
Komentarze
#1 | Boromir dnia 25.04.2008 19:33
Nie ma zadnego poslizgu, realizacja to 38 i pol miesiaca, tylko ze dwa lata PKE szukala pieniedzy aby po podpisaniu kontraktu wyplacic realizatorom pieniadze na rozpoczecie pracSmile
#2 | Wakor dnia 25.04.2008 14:54
Co się stało z artykułem Bezprawie w Będzinie?
#3 | m11 dnia 25.04.2008 14:06
Może jeszcze trzeba napisać o ogromnym poślizgu terminu i gigantycznym przekroczeniu budżetu i ogólnym niedoszacowaniu inwestycji - wtedy artykuł byłby godny obiektywnego reportera.

W Polsce należy zwiększać sumaryczną moc elektrowni o min. 1000MW rocznie.
Jest to chyba jedyna tego typu inwestycja w skali kraju - więc nie ma się znowu czym tak ekscytować!
Należy powolutku robić sobie zapasy świec i nafty - wkrótce będzie przydatna Grin
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney